Úředníci Bílého domu v pátek řekli, že státy mají dostatek testovacích sad na COVID-19, aby mohly zahájit první fázi restartování ekonomiky dle plánu Trumpovy administrativy.

Viceprezident Mike Pence, jenž je v čele speciálního týmu určeného k „boji“ proti viru KS Číny, řekl reportérům na brífinku v Bílém domě, že „naši nejlepší vědci a zdravotní experti odhadují, že státy již mají dostatek testů k realizaci kritérií fáze jedna, pokud se rozhodnou do toho (ní) jít“.

Penceova poznámka přichází v době, kdy administrativa čelí tlaku na zvýšení možností testování, která je vnímána jako klíč pro rychlejší uvolnění omezení.

V zemi již propukají protesty kvůli prudkému zvyšování nezaměstnanosti a sociální úzkosti souvisejících s karanténními opatřeními a zavíráním podniků.

Ve čtvrtek prezident Donald Trump představil třífázový plán Bílého domu na znovuotevření. Ten pro dané fáze definuje jednotlivá kritéria a zároveň dává guvernérům možnost posledního slova k uvolnění restrikcí.

Mezi kritéria patří např. snižování chřipkových onemocnění a případů se symptomy COVID-19 během 14-denní lhůty, snižování zdokumentovaných případů a kapacity nemocnic umožňující léčbu všech pacientů s onou nemocí.

Fáze jedna se týká oblastí, které splnily kritéria jednou. V této fázi se vyžaduje, aby „náchylní jedinci“ zůstávali doma, a pořád platí dodržování jen nezbytného cestování a shromažďování lidí ve skupinkách do 10 lidí.

Fáze dva je pro oblasti, které splnily kritéria dvakrát a nezaznamenávají skokový nárůst infikovaných. Pořád platí společenské rozestupy, ale ruší se omezení cestování.

Fáze tři se týká oblastí, které splnily kritéria třikrát a jsou bez skokových nárůstů infekcí. Obchodní a společenské aktivity se ve velkém měřítku uvolňují, vyjma menších omezení.

Mnozí guvernéři vyjádřili obavy z uvolnění omezení, dokud nebudou mít jasný obrázek o „číslech“, a proto žádají o federální pomoc pro větší objem testování.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.