Tom Ozimek

19. 4. 2020

Úředníci Bílého domu v pátek řekli, že státy mají dostatek testovacích sad na COVID-19, aby mohly zahájit první fázi restartování ekonomiky dle plánu Trumpovy administrativy.

Viceprezident Mike Pence, jenž je v čele speciálního týmu určeného k „boji“ proti viru KS Číny, řekl reportérům na brífinku v Bílém domě, že „naši nejlepší vědci a zdravotní experti odhadují, že státy již mají dostatek testů k realizaci kritérií fáze jedna, pokud se rozhodnou do toho (ní) jít“.

Penceova poznámka přichází v době, kdy administrativa čelí tlaku na zvýšení možností testování, která je vnímána jako klíč pro rychlejší uvolnění omezení.

V zemi již propukají protesty kvůli prudkému zvyšování nezaměstnanosti a sociální úzkosti souvisejících s karanténními opatřeními a zavíráním podniků.

Ve čtvrtek prezident Donald Trump představil třífázový plán Bílého domu na znovuotevření. Ten pro dané fáze definuje jednotlivá kritéria a zároveň dává guvernérům možnost posledního slova k uvolnění restrikcí.

Mezi kritéria patří např. snižování chřipkových onemocnění a případů se symptomy COVID-19 během 14-denní lhůty, snižování zdokumentovaných případů a kapacity nemocnic umožňující léčbu všech pacientů s onou nemocí.

Fáze jedna se týká oblastí, které splnily kritéria jednou. V této fázi se vyžaduje, aby „náchylní jedinci“ zůstávali doma, a pořád platí dodržování jen nezbytného cestování a shromažďování lidí ve skupinkách do 10 lidí.

Fáze dva je pro oblasti, které splnily kritéria dvakrát a nezaznamenávají skokový nárůst infikovaných. Pořád platí společenské rozestupy, ale ruší se omezení cestování.

Fáze tři se týká oblastí, které splnily kritéria třikrát a jsou bez skokových nárůstů infekcí. Obchodní a společenské aktivity se ve velkém měřítku uvolňují, vyjma menších omezení.

Mnozí guvernéři vyjádřili obavy z uvolnění omezení, dokud nebudou mít jasný obrázek o „číslech“, a proto žádají o federální pomoc pro větší objem testování.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky
Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky

Během veřejného slyšení v Poslanecké sněmovně ukázal muž z Číny transparent s nápisem „Falun Gong je dobrý“, s nímž šla jeho matka protestovat na Náměstí nebeského klidu v Pekingu proti násilným represím komunistické strany.

Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran
Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran

Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 32 procenty hlasů, druhá ODS by měla 14 procent a třetí Piráty by volilo 10,5 procenta lidí.

Indoktrinace postupuje
Indoktrinace postupuje

Pokud máte alespoň mírný sklon ke konzervativismu, nejspíš jste se už v posledních letech setkali s tím, že vás někdo označil za extrémistu. Anebo vám někdo řekl, že se radikalizujete.

Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací
Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací

Evropský parlament dnes definitivně schválil nařízení, které Evropské unii umožňuje zakázat prodej, dovoz a vývoz zboží vyrobeného za použití nucené práce.

Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael
Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael

Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).