Jack Phillips

23. 4. 2020

Člen speciálního týmu Bílého domu určeného k „boji“ proti koronaviru se vyjádřil, že čínský režim uvedl svět v omyl, když tvrdil, že virus se šíří pouze přenosem ze zvířete na člověka, i když došlo k četným případům přenosu z člověka na člověka.

Dr. Anthony Fauci, přední odborník na infekční choroby ve Spojených státech, řekl, že po odeznění pandemie budou Spojené státy vyšetřovat tato prvotní tvrzení Komunistické strany Číny (KS Číny).

„Když se k nám virus nakonec dostal a my jsme začali zkoumat, co je zač, bylo jasné, že již od začátku byly k dispozici mylné informace,“ řekl Fauci v sobotu pro Fox News. „Takže kdo byl tím vším vinen, vyšetříme, až bude po všem.“

Fauci dodal, že „zjevně jsme dostali nepravdivé informace od KS Číny“.

„Konečným výsledkem bylo, že jsme zavčas nedostali správné informace a nesprávné informace šířili hned od začátku, protože, jak víte, když se objevily první případy, myslím, že 31. prosince v Číně, říkali, že to byly jen případy nákazy ze zvířete na člověka. Nyní víme zpětně, že v Číně probíhal přenos z člověka na člověka pravděpodobně už několik týdnů předtím.“ řekl Fauci.

Virus KS Číny byl ve skutečnosti vysoce nakažlivou chorobou, kterou v polovině ledna šířili čínští cestující do Evropy a Spojených států.

„Když se ukázalo, že se nejen účinně přenáší z člověka na člověka, ale že byl velmi, velmi nakažlivý ve smyslu snadno přenosném a měl také vysoký stupeň nemocnosti a smrtnosti, ukázalo se, že máme velký problém, protože k nám létají cestující z Číny,“ dodal Fauci. „Ačkoli jsme Číňany docela rychle zastavili, jakmile dojde k první nákaze, stane se to, co se stane v případě každého vysoce přenosného viru. Takže v informacích, které jsme tehdy měli, nebylo nic nekonzistentního.“

Jeho vyjádření přicházejí asi den poté, co se ve zprávách objevily informace, že čínská provincie Chei-lung-ťiang nyní připravuje tisíce nemocničních lůžek v očekávání nárůstu pacientů s virem KS Číny.

„Ví každý, jak je to vážné?“ ptá se policista z pohraničního města Suei-fen-che na sociální síti. „Nemáte ponětí, kdo to má a kdo nemá … bez příznaků je to ještě děsivější,“ říká o infekci bez symptomů.

Podle obyvatele města Suei-fen-che, který uvedl své příjmení jako Li, jsou hotely ve městě zavřeny. Někteří lidé, kteří se nedávno vrátili z Moskvy, byli v karanténě v místních sportovních arénách, řekl deníku The Epoch Times.

Překlad původního článku americké redakce: B. K.

Související články

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.