Člen speciálního týmu Bílého domu určeného k „boji“ proti koronaviru se vyjádřil, že čínský režim uvedl svět v omyl, když tvrdil, že virus se šíří pouze přenosem ze zvířete na člověka, i když došlo k četným případům přenosu z člověka na člověka.

Dr. Anthony Fauci, přední odborník na infekční choroby ve Spojených státech, řekl, že po odeznění pandemie budou Spojené státy vyšetřovat tato prvotní tvrzení Komunistické strany Číny (KS Číny).

„Když se k nám virus nakonec dostal a my jsme začali zkoumat, co je zač, bylo jasné, že již od začátku byly k dispozici mylné informace,“ řekl Fauci v sobotu pro Fox News. „Takže kdo byl tím vším vinen, vyšetříme, až bude po všem.“

Fauci dodal, že „zjevně jsme dostali nepravdivé informace od KS Číny“.

„Konečným výsledkem bylo, že jsme zavčas nedostali správné informace a nesprávné informace šířili hned od začátku, protože, jak víte, když se objevily první případy, myslím, že 31. prosince v Číně, říkali, že to byly jen případy nákazy ze zvířete na člověka. Nyní víme zpětně, že v Číně probíhal přenos z člověka na člověka pravděpodobně už několik týdnů předtím.“ řekl Fauci.

Virus KS Číny byl ve skutečnosti vysoce nakažlivou chorobou, kterou v polovině ledna šířili čínští cestující do Evropy a Spojených států.

„Když se ukázalo, že se nejen účinně přenáší z člověka na člověka, ale že byl velmi, velmi nakažlivý ve smyslu snadno přenosném a měl také vysoký stupeň nemocnosti a smrtnosti, ukázalo se, že máme velký problém, protože k nám létají cestující z Číny,“ dodal Fauci. „Ačkoli jsme Číňany docela rychle zastavili, jakmile dojde k první nákaze, stane se to, co se stane v případě každého vysoce přenosného viru. Takže v informacích, které jsme tehdy měli, nebylo nic nekonzistentního.“

Jeho vyjádření přicházejí asi den poté, co se ve zprávách objevily informace, že čínská provincie Chei-lung-ťiang nyní připravuje tisíce nemocničních lůžek v očekávání nárůstu pacientů s virem KS Číny.

„Ví každý, jak je to vážné?“ ptá se policista z pohraničního města Suei-fen-che na sociální síti. „Nemáte ponětí, kdo to má a kdo nemá … bez příznaků je to ještě děsivější,“ říká o infekci bez symptomů.

Podle obyvatele města Suei-fen-che, který uvedl své příjmení jako Li, jsou hotely ve městě zavřeny. Někteří lidé, kteří se nedávno vrátili z Moskvy, byli v karanténě v místních sportovních arénách, řekl deníku The Epoch Times.

Překlad původního článku americké redakce: B. K.