Yang Ning

26. 4. 2020

Názory vyjádřené v článku jsou názory autora a nemusí odrážet stanoviska Epoch Times.

Profesor epidemiologie na Columbia University, Walter Ian Lipkin, známý také jako „lovec virů“, přiznal 24. března televizní síti Fox Business Network, že je nakažen virem Komunistické strany Číny, také známým jako nový koronavirus.

Epoch Times virus nazývá virus Komunistické strany Číny (virus KS Číny), protože čínský režim existenci viru tajil po dobu 6 týdnů a umlčoval lidi, kteří na něj upozorňovalicož vedlo k masovému rozšíření viru v Číně a následně ve světě.

Profesor Lipkin je ředitelem Střediska pro infekce a imunitu při Columbia University a slávu si vydobyl svými inovativními metodami, jak identifikovat nové viry.

Za svou třicetiletou kariéru byl zapojen do boje s téměř všemi velkými nákazami, včetně západonilské horečky nebo SARS. Kromě toho objevil a identifikoval přes 800 virů způsobujících nemoci u lidí i zvířat.

Lipkin má úzké vztahy s čínským režimem již od roku 2003, když byl pozván do Pekingu kvůli epidemii SARS. Ve spolupráci s čínskými vědci a odborníky vypracoval strategii, jak s nákazou bojovat.

Akademik také pomáhal Číně při vybudování výzkumných institucí jako Institut Pasteur of Shanghai nebo Ústav biomedicíny a zdraví v Guangzhou. V květnu 2013 odjel do Pekingu znovu, aby tam podepsal smlouvu s Virologickým ústavem fungujícím pod Čínským střediskem pro kontrolu chorob. Šlo o spolupráci při výstavbě laboratoře na výzkum patogenů. Veškeré investice hradila čínská vláda.

Čínská státní média profesora Lipkina často chválí za jeho pomoc Číně v uplynulých deseti letech. V roce 2015 mu bylo uděleno vědecké ocenění China’s International Science and Technology Cooperation Award.

Výroky profesora naznačují, že má s čínským režimem blízké vztahy. Letos byl v Číně od 28. ledna do 4. února a setkal se tam s předními zdravotními experty včetně hlavního poradce vlády pro otázky koronaviru, Čung Nan-šanem. Do Wu-chanu nicméně nezavítal.

Čtyřiadvacátého února přijal profesor Lipkin nabídku rozhovoru se slavnou čínskou moderátorkou Jang Lan, v němž učinil klíčové prohlášení podporující tvrzení čínské vlády, že virus má přirozený původ.

„Já a moji kolegové si myslíme, že tento virus existoval v netopýrovi, pravděpodobně přišel do kontaktu s nějakým zvířetem, možná na trhu s divokými zvířaty, možná s nakaženým člověkem,“ pronesl Lipkin.

„Nemyslíme si, že existují důkazy, že by virus byl vyroben ve Virologickém ústavu Wu-chan nebo že byl náhodou vypuštěn. Myslíme si, že se vynořil v přírodě, je to přírodní problém,“ pokračoval profesor.

Doktor Lyons-Weiler, zakladatel a ředitel Ústavu pro čisté a aplikované znalosti, který studuje i COVID-19 a virus, který ho způsobuje, publikoval 31. ledna článek, v němž uvádí, že lékařské výzkumy objevily důkazy naznačující, že by virus KS Číny mohl pocházet z laboratoře.

Podle něj „dostupné důkazy velice silně potvrzují, že virus 2019-NcoV je očkovací kmen koronaviru, který buď náhodou unikl ven při nehodě v laboratoři, možná když se nějaký laboratorní vědec nakazil virem při pokusech se zvířaty, anebo Číňané prováděli klinické studie očkování proti koronaviru na lidech.“

Profesor Lipkin při televizním rozhovoru 24. února neposkytl žádný vědecký důkaz ani argument, kterým by tvrzení doktora Lyon-Weilera vyvrátil.

Přeloženo z originálního článku americké redakce.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, řekl Pavel
Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, řekl Pavel

Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, především v technologiích, které se mu nedostávají.

Babiš odmítl zvýšení televizních a rozhlasových poplatků jako plošnou daň a korupci
Babiš odmítl zvýšení televizních a rozhlasových poplatků jako plošnou daň a korupci

Vládní návrh na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků dnes ve Sněmovně opět kritizoval předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš.

Astma: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy
Astma: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy

Astmatem trpí na celém světě téměř 340 milionů lidí, z toho přibližně 800 tisíc v České republice. Počet nemocných stále roste.

Rozhovor s francouzským publicistou: „Zažíváme kolaps politického systému“
Rozhovor s francouzským publicistou: „Zažíváme kolaps politického systému“

Analýza výsledků parlamentních voleb ve Francii: Nová lidová fronta na čele, Macronova strana na druhém místě.

Rozhovor: Jak mít krásná a zdravá chodidla nejen v létě, radí odbornice z pedikérského salonu
Rozhovor: Jak mít krásná a zdravá chodidla nejen v létě, radí odbornice z pedikérského salonu

Začíná léto a s ním i doba nošení sandálů, pantoflí či „žabek“. Jak se starat o naše chodidla, aby vypadala krásně a zdravě, nám poradí spolumajitelka pedikérského salonu v Prešově Andrea Prokopčáková.