Cathy He Eva Fu

a 10. 6. 2020

Bývalý vedoucí katedry chemie na Harvardské univerzitě byl 9. června obviněn z nepravdivých prohlášení o financování čínským režimem. Podrobnosti o případu oznámilo americké ministerstvo spravedlnosti.

Profesor Charles Lieber byl zatčen již v lednu 2020 za to, že lhal o svém zapojení do čínského náborového programu Thousand Talents. Jednašedesátiletý Lieber byl 9. června oficiálně obviněn federální velkou porotou za to, že ve dvou případech nesdělil federálním úřadům pravdu.

Lieber se specializuje na nanovědu a podle obvinění byl několik let součástí programu Thousand Talents, přičemž zároveň pracoval na utajovaném americkém výzkumu.

V lednu 2013 profesor Lieber podepsal jménem Harvardu pětiletou smlouvu na „kooperační výzkumný program“, aniž by to předem s vedením americké univerzity konzultoval.

Od amerických úřadů, konkrétně National Institutes of Health (NIH) a ministerstva obrany obdržel Lieber na dotacích 15 milionů dolarů, ovšem při žádostech o dotace je potřeba uvést všechny zdroje financování ze zahraničí i spolupráci se zahraničními subjekty, což profesor nesplnil.

Program Thousand Talents, kterým se Čína snaží nalákat nejlepší odborníky světa, aby pracovali na projektech v Číně, je nyní pod drobnohledem amerických úřadů, které tvrdí, že program podporuje přesun duševního vlastnictví USA do Číny.

Lieber začal pracovat pro Wuchanskou technologickou univerzitu (WTU) jako „strategický vědec“ už v roce 2011 a mezi lety 2012–2017 byl zapojen do programu Thousand Talents jako kontraktor, uvádí se v soudních spisech.

Čínská univerzita Lieberovi platila 50 tisíc dolarů měsíčně plus životní náklady na tři roky, což činilo až jeden milion jüanů (v té době kolem 158 tisíc USD). Lieber za to pracoval pro WUT minimálně devět měsíců v roce – vyřizoval žádosti o patenty, publikoval výzkumy univerzity, vyučoval studenty i pedagogy a podílel se na mezinárodních projektech.

Kromě toho si Lieber přišel na 1,5 milionu dolarů za založení výzkumné laboratoře na WTU s použitím jména a loga Harvardu. Oopět bez vědomí univerzity.

V lednu 2013 pak profesor Lieber podepsal jménem Harvardu pětiletou smlouvu na „kooperační výzkumný program“, aniž by to předem s vedením americké univerzity konzultoval. V rámci tohoto programu mohli vědci z WTU jezdit na dvouměsíční pobyty na chemickou katedru v Harvardu. Cílem smlouvy bylo posílit nanovýzkum u lithium-iontových baterií pro elektrická vozidla.

Zástupci Harvardu vyšetřovatelům sdělili, že Lieber neměl pravomoc k tomu, aby takovéto smlouvy podepisoval.

Kromě toho si Lieber přišel na 1,5 milionu dolarů za založení výzkumné laboratoře na WTU s použitím jména a loga Harvardu (opět bez vědomí univerzity). Když se ho na to vedení Harvardu otázalo, profesor lhal a tvrdil, že WTU jednala bez jeho svolení.

Podle žaloby, když se vyšetřovatelé z ministerstva obrany profesora Liebera tázali v dubnu 2018, zda je zapojen do zahraničního výzkumu v rámci programu Thousand Talents, popřel to. Tvrdil, že mu nikdy nikdo nenabídl, aby se do programu Thousand Talents zapojil.

Poslal poté e-mailovou zprávu svému spolupracovníkovi, v níž si stěžoval, že nemůže dobře spát, protože mu dělá starosti internetová stránka WTU, kde je uveden jako ředitel laboratoře a prohlásil, že v budoucnu „bude opatrný ohledně toho, co s Harvadskou univerzitou probírá“ a že „nic s tohoto vládním vyšetřovatelům neřekne“.

Podvodného profesora čeká pět let ve vězení a pokuta ve výši 250 tisíc USD za každý případ, kdy úřadům lhal.

Trumpova vláda se rozhodla posvítit si na čínské krádeže duševního vlastnictví na amerických vědeckých a akademických institucích. V květnu byli nezávisle na sobě zatčeni tři američtí vědci, kteří jsou vyšetřováni, že lhali o financích, které obdrželi od čínského režimu.

Jedním z nich je bývalý vědec z Cleveland Clinic, jedné z nejlépe hodnocených nemocnic na světě. Dotyčný byl zatčen 13. května za to, že nepřiznal dotace z čínských zdrojů, zatímco od americké vlády obdržel na výzkum přes 3,6 milionu dolarů.

Trump minulý měsíc zrušil víza studentům z univerzit napojených na čínskou armádu ve snaze omezit hrozbu akademické špionáže.

Přeloženo z článku americké redakce.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.