První dobrovolníci ve Spojených státech dostali v pondělí 16. března injekci s testovací vakcínou proti koronaviru SARS-CoV-2.

Začala tak série studií na lidech, při níž musí američtí vědci prokázat, že vakcína je účinná a bezpečná. Ovšem i tak zabere 12–18 měsíců, než bude látka k dispozici pro širokou veřejnost, podotkl na tiskové konferenci Anthony Fauci, ředitel Národního ústav pro alergie a nakažlivé choroby.

Nábor dobrovolníků začal před dvěma týdny. Jednou z nich je i 43letá matka dvou dětí, Jennifer Hallerová ze Seattlu. „Všichni máme pocit strašné bezmoci a tohle je pro mě úžasná příležitost něco udělat,“ uvedla pro tiskovou agenturu AP žena.

Testování očkovací látky bylo spuštěno v rekordním času, podotkl Fauci. Prozatím na nemoc COVID-19, která se objevila koncem loňského roku v čínském městě Wu-chan a kterou se dosud nakazilo přes 170 tisíc lidí, žádná léčba nezabírá. Na vývoji vakcíny pracuje několik konkurenčních vědeckých týmů na světě.

V případě testů v Seattlu jde o očkovací látku zvanou mRNA-1273, kterou vyvinuli vědci z Národního ústavu pro alergie a nakažlivé choroby ve spolupráci se společností Moderna.

Vakcína na koronavirus neobsahuje samotný virus a má fungovat tak, že přiměje buňky hostitele, aby navodily v těle silnou imunitní reakci.

„Nevíme, jestli to bude bezpečné, a proto provádíme testy. Nejsme ve fázi, kdy by bylo možné či prozíravé poskytnout látku široké veřejnosti,“ podotkla doktorka Lisa Jacksonová, která studii vede.

Očkovací látka ukázala slibné výsledky na zvířatech a vědci doufají v podobný scénář i u lidí. Urychlený začátek testování byl možný i díky předchozím studiím vakcín proti SARSu a MERS, které rovněž patří mezi koronaviry.

Pokusů na lidech se zúčastní 45 dobrovolníků ve věku 18–55 let, kteří dostanou dvě injekce v rozmezí 28 dnů. V průběhu roku pak budou vědci zkoumat jejich zdravotní stav.

Bude-li vakcína na koronavirus v první fázi účinná, přistoupí se v druhé fázi k testování na širším spektru obyvatelstva.

Protože očkovací látky se dávají milionům zdravých lidí, zjistit vedlejší účinky na dostatečně velkém vzorku populace zabere čas, podotýká doktor Nelson Michael z Vojenského výzkumného ústavu Waltera Reeda, který také pracuje na vývoji vakcíny proti koronaviru.

„Věda může dělat pokroky velmi rychle, ale ze všeho nejdřív by neměla ublížit, že ano?“ prohlásil doktor Michael před reportéry.

Přeloženo z původního článku naší newyorské redakce.