Názor, analýza
V minulých dnech dosahoval americký akciový index nového historického maxima. Do rekordních výšin jej vyhnalo kromě uvolněné monetární politiky a odkladu vystoupení Spojeného království z Evropské unie i snížení napětí v mezinárodním obchodě. Je však optimismus v případě mezinárodního obchodu namístě?
Minulý měsíc prezident Trump oznámil dosažení dohody v „první fázi“ vyjednávání a spekulovalo se, že k jejímu podpisu dojde na summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) v Chile. Uzavřela by se tím první fáze obchodních válek.
Summit v Chile byl před pár dny kvůli probíhajícím protestům zrušen, nicméně zda bude dohoda podepsána, ať tam či kdekoli jinde, bude nakonec více záležet na postoji, jaký Peking zaujme ve věci krádeží duševního vlastnictví.
Jude Blanchette z China Studies at the Center for Strategic and International Studies prohlásil: „Myslím, že v tomto bodě spekulace v zásadě spočívá v tom, že se Čína snaží zvrátit opatření, která již v posledním roce podnikla, aby posílila duševní vlastnictví v Číně.“
A pokračuje: „Myslím, že politicky řečeno, Čína neusiluje – ať už v první, druhé či třetí fázi – učinit velké ústupky Spojeným státům, které by fundamentálně podkopaly schopnost stranického vedení zajistit ekonomický růst a sílu režimu.“
K finálnímu „příměří“ bude ještě třeba ujít dlouhou cestu. I kdyby se první fázi dohody podařilo výhledově uzavřít, ve druhé budou jednání podstatně složitější.
Spojené státy budou požadovat ukončení subvencí ze strany čínského režimu. Takový krok by znamenal výrazný strukturální zásah do politického vedení komunistické strany Číny.
Lze tedy očekávat, že druhá fáze vyjednávání bude podstatně obtížnější než první.