Státní média v Číně informovala o průběhu čtyřdenního politického zasedání komunistické strany, které začalo 28. října 2019 v Pekingu. Čínský vůdce Si Ťin-pching se podle nich zaměřil na socialismus s čínskými charakteristikami, schopnosti správy a modernizaci systému státní správy.

Zdroj blízký předním čínským funkcionářům však odhalil, že se nejedná o klíčové otázky projednávané na zasedání a že se čínská média snaží odvrátit pozornost veřejnosti od krize, které Čína čelí.

Vnitřní zdroj, syn staršího představitele komunistické strany, promluvil o zasedání s čínskou redakcí deníku Epoch Times. Pod podmínkou anonymity prozradil, že se celé setkání ve skutečnosti soustředilo kolem dvou témat: vztahy mezi USA a Čínou a nepokoje v Hongkongu.

„Čínská média se snaží odvrátit pozornost veřejnosti od krize, které Čína čelí.“

„Z těchto dvou problémů Siho nejvíce bolí hlava,“ řekl informátor. „Dosud pro ně nebylo nalezeno žádné řešení.“

Dále vysvětlil, že ačkoli se od prezidenta USA Donalda Trumpa a čínského vůdce Si Ťin-pchinga očekává, že příští měsíc na summitu APEC v Chile podepíší prozatímní obchodní dohodu, podmínky konečného paktu nejsou stále rozhodnuty.

„Vše záleží na tom, zda Čína bude kupovat zemědělské produkty ze Spojených států, jak bylo slíbeno. Slyšel jsem však, že Čína požaduje další podmínky, které vrhají stín na dosažení obchodní dohody – fáze 1,“ uvedl zdroj.

V otázce Hongkongu zdůraznil, že americký viceprezident Pence v nedávném projevu objasnil, že Spojené státy podpoří protestující v Hongkongu, což naznačuje, že nedojde k dohodě mezi Spojenými státy a Čínou, pokud Peking nebude schopen vyřešit svůj vztah s Hongkongem pokojným a humánním způsobem.

„Celé zasedání komunistické strany se ve skutečnosti soustředilo kolem dvou témat: vztahy mezi USA a Čínou a nepokoje v Hongkongu.“

„Prezident Trump se však sejde se Si Ťin-pchingem na summitu APEC za méně než 20 dní. Jak může Peking vyřešit nepokoje v Hongkongu pokojnou cestou v tomto časovém rámci?“

„Někdo si myslí, že Si plánuje splnit pět požadavků protestujících kvůli dosažení kompromisu se Spojenými státy, což se velmi pravděpodobně stane. Pokud se tak stane, čínské úřady se protestujícím určitě pomstí později,“ míní informátor. Rovněž uvedl, že není známo, zda Si a jeho frakce uvnitř komunistické strany budou moci kontrolovat diskusi o těchto otázkách, protože v těchto věcech mohou převládnout protichůdné názory.

„Současná situace ve vztahu mezi USA a Čínou a protesty v Hongkongu jsou zjevnými selháními. Někdo za ně bude muset nést zodpovědnost. Tlak na Siho je proto obrovský,“ řekl zdroj.

Komunistická strana však podle informátora neplánuje provést žádné zásadní reformy.

„Stále se snaží řešit tyto problémy pomocí mentality „záplatovat a opravovat“, ale všude jsou díry. Jak může taková náplast pomoci? Situace se bude i nadále zhoršovat, dokud komunistická strana nepadne,“ předpovídá informátor.

Celý článek v angličtině naleznete zde.

Přeložil M. S.