Milan Kajínek

15. 7. 2020

Vláda britského premiéra Borise Johnsona zakázala mobilním operátorům ve Velké Británii, aby v roce 2021 využívali při výstavbě telekomunikačních sítí páté generace (5G) technologie čínské firmy Huawei.

Rozhodnutí vlády oznámil britský ministr Oliver Dowden. „Nebylo to jednoduché rozhodnutí, ale je správné pro britské telekomunikační sítě, pro naši národní bezpečnost a pro naši ekonomiku, a to jak nyní, tak v dlouhodobém horizontu,“ cituje BBC Dowdena. 

Operátoři, kteří do té doby využijí některé komponenty od Huawei nebo je již využili, budou muset tyto komponenty do roku 2027 odstranit.

Podle agentury ČTK je v České republice připravována aukce kmitočtů pro sítě 5G. Mezi dodavateli hardwaru i softwaru jsou také čínské firmy Huawei a ZTE, jejichž technologie v roce 2018 označil Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) za bezpečností riziko.

Český Senát na konci měsíce dubna 2020 vyzval vládu ČR, aby objasnila, jaká je její pozice v otázce zapojení Huawei a ZTE do zavádění 5G sítí.

Pozice české vlády bude pravděpodobně ovlivněna deklarací, kterou premiér Andrej Babiš podepsal v květnu 2020 s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem. Cílem deklarace je vybudovat 5G sítě, které budou „chránit před neautorizovaným přístupem“ a „zajistí občanům soukromí“.

USA mají k Huawei dlouhodobě jasný a zamítavý postoj a její činnost označují za špionážní, neboť má přímá napojení na čínský režim (komunistickou stranou Číny).

Společnost Huawei obvinění USA odmítá a označuje je za „obchodní válku“.

Ředitel FBI Christopher Wray nedávno označil Čínu za „největší hrozbu“ pro USA.


Tipy ze zpravodajství:

Manažeři pořídili důkazy proti Huawei. „Když v tom bude Číňan, půjde po tom BIS,“ říkají (Seznam Zprávy)

Huawei odměňovalo „nejlepší zloděje“ informací, tvrdí USA (Seznam Zprávy)

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Kandidátem vlády na příštího eurokomisaře je ministr průmyslu Síkela
Kandidátem vlády na příštího eurokomisaře je ministr průmyslu Síkela

Síkela podle Fialy dlouhodobě prokazuje své kompetence a při českém předsednictví ukázal, že dokáže řešit problémy na evropské úrovni.

Situace na trhu ojetin: Nejvíce táhnou škodovky, klesá průměrná cena. Jaká barva frčí?
Situace na trhu ojetin: Nejvíce táhnou škodovky, klesá průměrná cena. Jaká barva frčí?

Průměrná cena ojetých osobních aut v 1. pololetí meziročně klesla z 296 000 Kč na 287 000 Kč. Zároveň však narostlo průměrné stáří prodávaných vozů.

Jak Matěj Gregor plánuje vést Generaci MOTOR a proč odešel od Svobodných?
Jak Matěj Gregor plánuje vést Generaci MOTOR a proč odešel od Svobodných?

Jedním z hlavních důvodů, proč Gregor odešel od Svobodných, se točí kolem osoby Filipa Turka. Nyní, když přestoupil k Motoristům sobě, povede jejich mládežnickou organizaci. Co plánuje?

Vidlákova cesta do Washingtonu
Vidlákova cesta do Washingtonu

Svět apalačských „vidláků“ nyní navštívíme proto, protože odsud pochází J. D. Vance, současný republikánský kandidát na viceprezidenta.

Film „Dívka a moře“: 16letá Jessica Watsonová se plaví sama po světě
Film „Dívka a moře“: 16letá Jessica Watsonová se plaví sama po světě

Nenechte si ujít skvělý životopisný film „Dívka a moře“ inspirovaný neuvěřitelným příběhem mladé námořnice Jessicy Watsonové a jejím triumfem při plavbě kolem světa při samostatné plavbě na malé plachetnici.