Cathy He Eva Fu

a 16. 7. 2020

Kroky, které podnikají Spojené státy v reakci na zavedení nového zákona o „národní bezpečnosti“, který Hongkongu vnutila komunistická strana Číny, budou komunistické pohlaváry bolet a ostrovní město také přijde o svou atraktivitu, říkají analytici.

14. července podepsal americký prezident Donald Trump zákon (Hong Kong Autonomy Act ~ HKAA), který umožňuje postihovat úředníky a banky, které se podíleli na narušení autonomie Hongkongu. Také podepsal výkonné nařízení, které ukončuje preferenční zacházení s ostrovním městem, což bude mít negativní vliv například na obchod, investice a migraci obyvatel.

„S Hongkongem budeme nyní jednat stejně jako s pevninskou Čínou. Žádná speciální privilegia, žádné ekonomické výhody a žádný export citlivých technologií.“ – Donald Trump, prezident USA

Postihy komunistických pohlavárů

John R. Mills, bývalý ředitel kybernetické bezpečnosti, strategických a mezinárodních záležitostí na Ministerstvu obrany USA, řekl, že ono výkonné nařízení obsahuje „velmi mocné“ opatření, které umožňuje americkým úřadům zmrazit americká aktiva čínských a hongkongských úředníků zodpovědných za restrikce města.

Konkrétně se opatření vztahuje na úředníky a vedoucí představitele, kteří se podíleli na přípravě zákona o národní bezpečnosti, který podkopal demokratické procesy Hongkongu, cenzuruje nebo omezuje svobodu projevu a tisku, a narušuje lidská práva ve městě. Sekundární sankce lze uvalit i na lidi nebo entity, kteří poskytli sankcionovaným úředníkům finanční, materiální nebo technologickou podporu.

Výkonné nařízení spolu s HKAA vysílají dle Millse Komunistické straně Číny silný vzkaz. „Vyměřujeme cenu za zkažené chování,“ řekl v rozhovoru.

Dodal také, že „jedna z věcí, o které se nemluví a o kterou jde, je to, že mnoho pohlavárů Komunistické strany Číny (KS Číny) i Čína samotná má v USA majetkové podíly“. Mnozí komunističtí funkcionáři poslali své rodiny do zahraničí, kde si nakoupili nemovitosti a přesunuli své finance.

Zmrazení jejich aktiv v USA tedy citelně ovlivní mnoho vysoce postavených členů KS Číny.

„Je mnoho úředníků, kteří z toho radost nemají, a to způsobí, že uvnitř KS Číny bude kvůli tomu povyk, neshody a pravděpodobně i konflikty,“ řekl Mills.

„Stejné zacházení“

Dle Gorona Changa, amerického experta na Čínu, způsobí opatření USA „drastický“ pokles atraktivity města v oblasti obchodu.

„Místo toho, aby šli [investoři] do Hongkongu, půjdou rovnou do Šen-čenu, Šanghaje nebo kamkoliv jinam,“ řekl pro televizi NTD, sesterskou společnost The Epoch Times. „A musíte si pamatovat, že Hongkong opravdu prosperoval, když byl oddělený od Číny, protože lidi do Hongkongu museli jít.“

Hongkongský pojišťovací manažer Edward Chin pro The Epoch Times potvrdil, že mnoho obchodních magnátů a bývalých hongkongských úředníků již přesunulo své majetky do zámoří (v návaznosti na zavedení nového bezpečnostního zákona).

„Zeptejte se deseti Hongkonžanů na národní bezpečnostní zákon, a jedenáct z nich bude proti němu,“ dodal Chin.

Deník The New York Times již přesunul třetinu svých zaměstnanců do Soulu.

Přeloženo z původního článku newyorské edice The Epoch Times.

Související články

Přečtěte si také

USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem
USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem

Evropa i Spojené státy musejí aktivně pomáhat Ukrajině a nemohou připustit, aby ruská agresivní politika zvítězila. Uvedl to český premiér Petr Fiala po dnešním setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem, které označil za velmi přátelské.

„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva
„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva

Švýcarská vláda dle evropského soudu porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na ochranu před klimatickými riziky. Jak vnímají toto, pro mnohé kontroverzní, rozhodnutí česká ministerstva a politici?

Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni
Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni

Dnes začínají jednotné přijímací zkoušky na šestiletá a osmiletá gymnázia, druhý termín je vypsaný na středu.

Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát
Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát

Ministerstvo vnitra předložilo novelu, která se podle kritiků snaží obejít omezení evropského aktu pro používání technologií s funkcí rozpoznávání obličejů. Biometrické kamery se běžně používají v autoritářských režimech.

Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka
Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s ministrem Marianem Jurečkou připravuje další novelu zákoníku práce. Novela by mimo jiné měla umožnit větší flexibilitu zaměstnanců na trhu práce.