Milan Kajínek

19. 8. 2020

Česká nevládní organizace IRCC vydala aktualizovanou zprávu o obchodní a ekonomické bilanci mezi Českou republikou a Čínou. Zabývala se také porovnáváním výše čínských investic a obchodní výměny v souvislosti s obranou hodnot a lidských práv.

Dle statistik zveřejněných IRCC čínské investice celosvětově již čtvrtým rokem klesají a vzhledem k současným trendům budou spíše omezovány či směrovány do strategických odvětví. Není tedy pravděpodobné, že v následujících letech dojde ke zvýšení zahraničních investic z Číny.

Zpráva dále uvádí, že čínské investice v Evropě celkově klesají od roku 2016 a svým objemem se dostávají na nejnižší úrovně roku 2013. Je zajímavé, že Čína investuje více v zemích, které dbají na dialog v oblasti lidských práv než v zemích, které schvalují její represivní politiku.

Podle zprávy IRCC je objem čínských investic v ČR stále výrazně nízký. Čína je vzhledem k FDI* do České republiky za rok 2018 na 20. místě, a pokud data očistíme od splátky půjčky, kterou uskutečnila čínská státní společnost CITIC u banky J&T, která není investicí, ale splátkou dluhu, pak je Čína dokonce až na 28. místě. V procentuálním vyjádření tvoří 0,42 % z celkového FDI v České republice a po očištění splátky dluhu, je to pouze 0,11 % za rok 2018.

Export českého zboží do Číny zůstává podle zprávy na nízké úrovni, byť dochází každoročně k jeho růstu. Nominálně tvoří za rok 2019 export do Číny 56,617 mld. CZK, což znamená v celkovém obejmu exportu ve výši 3 687,8 mld. CZK tedy pouze 1,53 %.

Celkový dovoz do ČR čítá v nominální výši 615,745 mld. CZK. Celkový import čínského zboží do ČR dosahuje výše 3 545,9 mld. CZK, což je v přepočtu 17,36 %.

Existuje tedy výrazný nepoměr vzájemné obchodní bilance.

Čínské investice do ČR: 0,11 % za rok 2018.

Export ČR do Číny: 1,53 % za rok 2019.

Import Číny do ČR: 17,36 % za rok 2019.

Celá analýza IRCC byla publikováno on-line zde.


POZNÁMKY:

* FDI (Foreign direct investment) je přímá investice do obchodní společnosti nebo do podnikání investorem z jiné země.

Související témata

Přečtěte si také

Bývalí senátoři opět navrhli trestnost propagace komunistické ideologie
Bývalí senátoři opět navrhli trestnost propagace komunistické ideologie

Zařadit propagaci komunistické ideologie mezi trestné činy opět navrhli bývalí senátoři Martin Mejstřík a Jaromír Štětina, kteří s podobnou snahou v letech 2006 a 2008 neuspěli.

Netanjahu předložil první oficiální plán Izraele na poválečné uspořádání v Gaze
Netanjahu předložil první oficiální plán Izraele na poválečné uspořádání v Gaze

Počítá s izraelskou bezpečnostní kontrolou nad tímto palestinským územím, jež dosud ovládá radikální hnutí Hamás, a s civilní samosprávou prostřednictvím nezávislých palestinských zástupců.

Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně
Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně

Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně, a přiblížil se tak zase o něco republikánské nominaci na prezidenta.

Češi vloni spotřebovali o 4,1 % méně elektřiny, může za to i počasí
Češi vloni spotřebovali o 4,1 % méně elektřiny, může za to i počasí

Čistá (netto) spotřeba elektřiny dosáhla celkové hodnoty 57,8 TWh, což je nejméně za 14 let, uvedl Energetický regulační úřad ve své tiskové zprávě. Meziročně se spotřeba snížila o 4,1 %. Výroba elektřiny vloni klesla takřka o 10 procent.

Mozek zamilovaných: Nová studie odhaluje, proč nás láska může ovládnout
Mozek zamilovaných: Nová studie odhaluje, proč nás láska může ovládnout

Láska zanechává v mozku chemický otisk, který je poháněn dopaminem – dokonce i myšlenka na toho, koho...