Obránci zvířat znovu přistavili klec před Poslaneckou sněmovnu. Očekávají, že o zákazu klecových chovů slepic se bude pravděpodobně hlasovat už příští středu, 16. září. Do boje za slepičí svobodu se v nově zveřejněném videu přidávají další známé osobnosti. Od 9. září se na Malostranském náměstí v Praze zase objeví klec s aktivisty, kde se budou dobrovolníci střídat po 12hodinových směnách, aby poslancům připomněli, že zakázat klecové chovy je důležité.

Herci Jakub Prachař, Hana Vagnerová a Bára Mottlová i umělkyně Léna Brauner a influencerka Dewii v něm vyzývají, aby lidé psali e-maily poslancům kvůli zákazu klecových chovů slepic a zapojili se tak do apelu www.vyzvaposlancum.cz Hvězdy se nově objevily v klipu na sociálních sítích spolku OBRAZ – Obránci zvířat. Ve videu vyzývají veřejnost k apelu na poslance, jejichž hlas rozhodne o osudu milionů slepic.

Účast přislíbila řada známých osobností, mezi nimi třeba Ben Cristovao nebo Kuba Ryba z kapely Rybičky 48.

mesic v kleci
Jaké to je, vydržet v kleci? (R. Ládyová / OBRAZ, z. s.)

Poslanecká sněmovna by ve svém programu 16. září měla projednat zákon na ochranu zvířat proti týrání, který by chov slepic ve stísněných podmínkách zakázal. Podle Obránců zvířat i řady odborníků jde o pro zvířata zcela nevyhovující podmínky.

O osudu zákona mělo být rozhodnuto už v červnu letošního roku, poslanci se ale na poslední chvíli rozhodli agendu odložit na podzim.

„Někteří si možná mysleli, že když se hlasování odsune na září, tak se lidé unaví a přestanou se o slepice zajímat. To je ale naprostý omyl. Odhodlání lidí je obrovské, a tak se budeme opět nonstop střídat v kleci před Sněmovnou, abychom poslancům dali najevo, že týrání slepic v klecích do moderního Česka už opravdu nepatří,“ uvádí předseda spolku OBRAZ – Obránci zvířat Marek Voršilka.

Kontroly nedokážou podvod odhalit

Nedávno byly snahy o zákaz podpořeny také zjištěním reportáže České televize ze dvou českých drůbežářských závodů. Ta ukázala, jak dochází k záměrnému míchání vajec od slepic chovaných v klecích a na podestýlce. Vejce klecová byla v těchto závodech podvodně označována jako podestýlková, díky čemuž je mohli drůbežáři prodávat za vyšší cenu. Ukázalo se, že kontroly tento nedokážou odhalit, a tak je jediným řešením zákaz klecových chovů.