Venus Upadhayaya

14. 9. 2020

Malacký průliv poblíž Singapuru patří k nejfrekventovanějším dopravním tepnám na světě. Prochází tudy téměř polovina světové námořní přepravy. Čína se již roky snaží tlačit na thajskou vládu, aby svolila vybudovat v nejužším bodě země průplav, který by umožnil lodím zkrátit si cestu do Indického oceánu, a usnadnil tak rychlejší dopravu čínskému zboží i tolik potřebné ropě.

Jenže s tím je nyní konec, alespoň prozatím. Thajská vláda čelící vnitrostátním protestům projekt 3. září pozastavila.

Čínský režim vybudování kanálu plánoval v rámci projektu Nové hedvábné cesty. Podle Iana Storeyho, docenta v ISEAS – Yosof Ishak Institute si Peking hodlal kanálem zajistit energetickou bezpečnost, protože Malacký průliv je v jejich pojetí ovládán Spojenými státy.

Stavba kanálu v Thajsku není novou myšlenkou. Zaobírali se jí dávno předtím již Britové, Japonci, Francouzi i samotní Thajci. Ostatně i dnes má projekt v Thajsku silné zastánce, včetně některých generálů nebo krále Rámy X.

Umístění plánovaného průplavu na mapě Thajska.
Umístění plánovaného průplavu na mapě Thajska. (NordNordWest / Creative Commons)

Jak sdělil v emailu pro Epoch Times bývalý polský velvyslanec v Thajsku, profesor Bogdan J. Góralczyk, proti je zejména premiér Prajutch Čan-oča, který si v lednu vyžádal novou studii proveditelnosti průplavu a rozpoutal debatu na poslanecké úrovni.

Čína a Thajsko vedly aktivní diplomatické rozhovory o projektu, jenže pak přišel koronavirus, který snížil hodnotu projektu. K tomu se přidalo v červnu napětí mezi Indií a Čínou, kdy na společných hranicích zemřelo při šarvátkách 20 indických vojáků a neznámé množství vojáků čínských.

Indie následně vyslala podél Malackého průlivu bojová plavidla a v indických médiích se začalo debatovat o tom, že thajský průplav by byl pro Čínu strategickou a ekonomickou výhrou, přičemž Čína by kanálem vedoucím do Indického oceánu získala přístup k další frontě, kterou by mohla s Indií otevřít, napsal v emailu pro Epoch Times americký spisovatel a publicista Ted Malloch.

Přibližně ve stejné době začaly intenzivní protesty thajské opozice a veřejnosti proti stavbě kanálu a vynořily se obavy, že projekt zvýší čínské vměšování v regionu. Thajská vláda proto projekt zatrhla a zároveň zrušila koupi dvou čínských ponorek S26T v hodnotě 724 milionů dolarů.

Opomenout nelze ani měnící se geopolitickou situaci ve světě na pozadí rostoucího napětí mezi USA a Čínou. S tím, jak Spojené státy díky Trumpovi znovu přebírají na mezinárodním poli asertivnější roli a nebojí se konfrontovat Čínu, stoupá i odvaha zemí kolem Jihočínského moře postavit se přehnaným nárokům Pekingu.

Také je třeba podotknout, že stavba průplavu by měla negativní vliv na Singapur, který představuje významnou demokracii v regionu a nahlíží se na něj jako na amerického spojence. Důležitost Singapuru by po dokončení thajského kanálu významně opadla, vysvětluje Ted Malloch.

Původní článek newyorské edice The Epoch Times byl redakčně zkrácen. Plnou verzi v angličtině naleznete zde.

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.