Již kolem sto milionů Američanů odevzdalo své volební hlasy v předstihu a další desítky milionů odvolí osobně v úterý, v den voleb. Má jít o největší volební účast v USA od roku 1900.
Michael McDonald, profesor z University of Florida a vedoucí projektu U.S. Elections, odhaduje v analýze vydané 1. listopadu, že letos se zúčastní voleb 160,2 milionu voličů, což by mělo být 67 % ze všech oprávněných voličů.
Dle něj by mělo jít o nejvyšší účast od roku 1900, kdy republikánský prezident William McKinley porazil demokratického kandidáta Williama Jenningse Bryana. Tehdy bylo u voleb až 74 % voličů.
Ve svém odhadu vychází McDonald z kombinace vícero faktorů, včetně účasti na volbách v roce 2016.
„Jedním ze signálů, že účast bude vyšší než v roce 2016, je, že v některých státech již překročili účast z roku 2016 anebo jsou té hranici velmi blízko,“ uvedl.
V Texasu již nyní odevzdalo své hlasy o 8 % více voličů než před čtyřmi lety a na Havaji dokonce o 11 % více. Devadesátiprocentní hranici z roku 2016 už překročily státy Montana, Washington, Severní Karolína, Georgia, Florida, Nové Mexiko a Nevada.
Zajímavostí je, že dle zářijového předvolebního průzkumu Gallup vyplynulo, že téměř dvě třetiny demokratických voličů již volilo nebo se chystalo na dřívější volbu, zatímco u republikánských voličů preferovalo volbu v předstihu jen 28 %.
K rozhodnutí demokratických voličů pro dřívější volbu hraje roli větší obava z nakažení virem KS Číny (koronavirem) oproti republikánům, a také doporučení demokratických politiků a médií využít coby nejlepší řešení volbu v předstihu prostřednictvím pošty.
Rozhodnutí většiny demokratů o volbě v předstihu koresponduje i s průběžným vedením demokratického kandidáta Joe Bidena.
McDonald již nyní jistotou tvrdí, že Biden vyhraje ve státech jako Colorado, Oregon, Nevada a Maine, zatímco Trump by určitě mohl vyhrát v Iowě a Severní Karolíně.
Nicméně, většina států zatím jasná není a větší účast republikánů se teprve očekává. McDonald také uvádí, že podstatnou roli sehrají voliči, kteří obvykle k volbám nechodí, hlavně mladší a lidé různých ras, kteří se „nechají strhnout“ velkou volební účastí.
Překlad a redakční úprava původního článku newyorské redakce: J. S.