Petr Šváb

2. 11. 2020

Již kolem sto milionů Američanů odevzdalo své volební hlasy v předstihu a další desítky milionů odvolí osobně v úterý, v den voleb. Má jít o největší volební účast v USA od roku 1900.

Michael McDonald, profesor z University of Florida a vedoucí projektu U.S. Elections, odhaduje v analýze vydané 1. listopadu, že letos se zúčastní voleb 160,2 milionu voličů, což by mělo být 67 % ze všech oprávněných voličů.

Dle něj by mělo jít o nejvyšší účast od roku 1900, kdy republikánský prezident  William McKinley porazil demokratického kandidáta Williama Jenningse Bryana. Tehdy bylo u voleb až 74 % voličů.

Ve svém odhadu vychází McDonald z kombinace vícero faktorů, včetně účasti na volbách v roce 2016.

„Jedním ze signálů, že účast bude vyšší než v roce 2016, je, že v některých státech  již překročili účast z roku 2016 anebo jsou té hranici velmi blízko,“ uvedl.

V Texasu již nyní odevzdalo své hlasy o 8 % více voličů než před čtyřmi lety a na Havaji dokonce o 11 % více. Devadesátiprocentní hranici z roku 2016 už překročily státy Montana, Washington, Severní Karolína, Georgia, Florida, Nové Mexiko a Nevada.

Zajímavostí je, že dle zářijového předvolebního průzkumu Gallup vyplynulo, že téměř dvě třetiny demokratických voličů již volilo nebo se chystalo na dřívější volbu, zatímco u republikánských voličů preferovalo volbu v předstihu jen 28 %.

K rozhodnutí demokratických voličů pro dřívější volbu hraje roli větší obava z nakažení virem KS Číny (koronavirem) oproti republikánům, a také doporučení demokratických politiků a médií využít coby nejlepší řešení volbu v předstihu prostřednictvím pošty.

Rozhodnutí většiny demokratů o volbě v předstihu koresponduje i s průběžným vedením demokratického kandidáta Joe Bidena.

McDonald již nyní jistotou tvrdí, že Biden vyhraje ve státech jako Colorado, Oregon, Nevada a Maine, zatímco Trump by určitě mohl vyhrát v Iowě a Severní Karolíně.

Nicméně, většina států zatím jasná není a větší účast republikánů se teprve očekává. McDonald také uvádí, že podstatnou roli sehrají voliči, kteří obvykle k volbám nechodí, hlavně mladší a lidé různých ras, kteří se „nechají strhnout“ velkou volební účastí.

Překlad a redakční úprava původního článku newyorské redakce: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Vybrali jste si dobře, KHNP je nejlepším dodavatelem na světě, říká švédský jaderný expert

Podle prof. Blomgrena je korejská společnost tou správnou volbou. „KHNP je nejlepším dodavatelem na světě, pokud se omezíme na seriózní země, mezi které nepočítám Rusko a Čínu,“ uvedl pro český web Epoch Times.

Jednání bylo protiprávní, ale není neplatné, říká soud ve sporu o prodej vody. „Absurdní,“ tvrdí žalobce

21 let soudních sporů o prodeji vody Veolii v Kladně a Mělníku – soudy sice uznávají nezákonné jednání, ale zároveň odmítají zrušit rozhodnutí o převodu. Případ půjde k Nejvyššímu soudu.

Odznak za protikomunistický odboj obdrželo 18 lidí, jeden in memoriam

Pamětní odznaky za činnost proti komunistickému režimu obdrželo dnes v Armádním muzeu Žižkov 18 lidí, jeden z toho byl udělen in memoriam.

Velký přehled jaderných elektráren v EU – kde jaké stojí, kde se stavějí anebo stavět budou

Po letech stagnace nastupuje v Evropě jaderná renesance.

Studie: Řeky přenášejí do oceánů mnohem více rtuti než v roce 1850

Od doby industrializace se výrazně zvýšil přísun rtuti do moří. Podle studie má tento vývoj několik příčin. V jedné světové oblasti se situace zlepšila.

Izrael tvrdí, že zabil nejvýše postaveného íránského vojenského velitele Šádmáního

Izraelská armáda oznámila, že v noci na dnešek zabila nejvýše postaveného íránského vojenského velitele Alího Šádmáního.

Trump vyzval k okamžité evakuaci Teheránu, ze summitu G7 se přesunul do Washingtonu

Americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social vyzval k okamžité evakuaci Teheránu.

Podle studie některé bakterie ve střevech mohou signalizovat rakovinu, kauzalita jistá není

Přítomnost konkrétních bakterií ve střevech může signalizovat rozvoj kolorektálního karcinomu.

Jak americký námořní důstojník otevřel uzavřený japonský stát

Jak americký komodor Perry prolomil dvousetletou izolaci Japonska a podepsal historickou smlouvu, která otevřela cestu k obchodním vztahům.