Zdenka Danková

3. 12. 2020

V tísnivé životní krizi se může ocitnout každý z nás. Mezi nejtěžší patří ztráta nebo úmrtí dítěte. Unie porodních asistentek spustila od 1. prosince novou webovou stránku, na které najdete kontakty pro pomoc v tíživých situacích.

Najdete zde pomoc i k tématu perinatální ztráty a také informační linku pro podporu zdravotníků, aby mohli lépe pečovat o rodiny postižené ztrátou miminka v období kolem porodu – www.perinatalniztrata.cz. Rodin, které přijdou o narozené dítě, bývá v ČR ročně až 500.

Nejtěžší okamžiky v rodině

„V době, kdy jsme s partnerem procházeli nejtěžšími okamžiky našeho života, nám chyběly informace, které nám personál porodnice měl předat a které by nám těžké chvíle alespoň trochu usnadnily. I později jsem jako porodní asistentka doprovázející rodiny v období perinatální ztráty stále narážela na nekompletnost, neaktuálnost informací, které lze těmto rodičům poskytnout. Věřím, že tato služba umožní nám, porodním asistentkám, i dalším zdravotníkům nabízet kvalitní, citlivou, vědomou péči, která rodinám prožívajícím perinatální ztrátu usnadní náročnou životní situaci,“ komentuje vznik nové služby komunitní porodní asistentka Kateřina Hrubá z Mostu.

Linka i web jsou svým zaměřením určeny všem zdravotnickým i pečujícím profesím, odborné veřejnosti a komukoli, koho se toto téma týká. Web chce být inspirací pro citlivou a respektující komunikaci s rodinou a podporovat kompetence rodiny. Organizátory péče – vedení zdravotnických zařízení – může podpořit v informovaných rozhodnutích o tom, jakým směrem lze tuto péči rozvíjet.

Pomoc i profesionálům

„Práce porodních asistentek je krásná, ale zároveň velice náročná. Je tomu tak v případě, kdy jsou porodní asistentky přítomny porodu, po kterém rodina odchází domů se zdravým dítětem. Ale mnohem větší nároky toto povolání klade na porodní asistentky v případě, pokud se miminko narodí mrtvé. Rodina procházející perinatální ztrátou potřebuje kolem sebe zdravotníky, kteří ji citlivě podpoří. My, jako profesní organizace, chceme naším snažením porodním asistentkám a dalším profesionálům nabídnout pomocnou ruku a ověřené informace,“ doplňuje Kateřina Hájková Klíčová z Unie porodních asistentek.

„Pochopitelně i zdravotníci mají v souvislosti s péčí o rodiny po perinatální ztrátě specifické potřeby, mimo jiné i potřebu sdílení s jinými… Na webu oceňuji dostupnost informací týkajících se tohoto důležitého tématu na jednom místě,“ říká MUDr. Jan Hálek, Ph.D., neonatolog z Fakultní nemocnice Olomouc.

Na nově spuštěném webu najdete krizovou linku pro Prahu Riaps: telefonní číslo linky: 222 580 697 (non-stop)

Dále linku kolegiální podpory určenou pro zdravotníky: telefonní číslo linky:  607 400 591, 720 219 618

Pro všechny od 11 let funguje linka SOS centrum Diakonie: tel. číslo: 800 567 567 (každý den v čase 9-20h), 777 734 173, 222 514 040, 608 004 444

Pro matky ve ztrátě

Telefonická linka k perinatální ztrátě je odborným poradenstvím poskytovaným Unií porodních asistentek. Porodní asistentky, zdravotníci a lékaři pečující o rodinu procházející ztrátou mohou zavolat (i anonymně) a poradit se, ať už se jedná o péči o ženu prožívající ztrátu před porodem, při porodu dítěte nebo v navazující péči. Poradkyně na lince mohou pomoci pečujícím osobám i v aktuálních situacích, tato linka však není sociální službou. Poradkyně jsou vyškolené odbornice, které se během konzultací na lince snaží uplatňovat poslání, hodnoty a východiska UNIPA (viz webové stránky www.unipa.cz) a hodnoty a principy family-centred care.

Na telefonním čísle +420 228 224 063 je nová linka v provozu od 1. prosince každý všední den v pondělí a ve středu v 9–12 hod., v úterý, čtvrtek a pátek v 15–18 hod. Její provoz je možný díky sponzorské podpoře firmy Nethost.

Primárně jsou web i linka určeny porodním asistentkám, zdravotníkům a dalším odborníkům, ale i rodiny po perinatální ztrátě mohou na webové stránce najít potřebné informace a kontakty přehledně na jednom místě.

Zdroj: TZ Unie porodních asistentek

Přečtěte si také

Jak strávit 24 hodin v Barceloně
Jak strávit 24 hodin v Barceloně

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte
Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte

Odborníci na růže vyvracejí běžné mýty a odhalují tajemství bujných a zdravých květů.

Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí
Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí

Získejte cenné rady od bývalé agentky tajné služby, jak chránit svou rodinu a připravit děti na životní výzvy.

Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích
Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Jako potravina i lék se bezpečně používá již více než 5 000 let.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.