Katabella Roberts

4. 12. 2020

Americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo 3. prosince, že podalo žalobu na firmu Facebook, kterou obvinilo z diskriminace vůči americkým pracovníkům ve prospěch držitelů přechodných víz.

Žaloba uvádí, že Facebook odmítl v období od ledna 2018 do září 2019 přijmout kvalifikovanou a dostupnou pracovní sílu z USA, a místo toho rezervoval místa pro cizince s přechodným vízem, kterým sponzoruje zelenou kartu. Jedná se o více než 2 600 pracovních pozic s průměrným ročním platem 156 tisíc dolarů a výše.

Facebook podle právníků ministerstva záměrně vytvořil náborový systém, který bere kvalifikovaným americkým žadatelům férovou příležitost dozvědět se o jednotlivých pozicích a žádat o přijetí.

Společnost tyto specifické volné pozice nezveřejňuje v sekci Kariéra a žadatelé místo toho musí poslat žádost pouze poštou. Američtí žadatelé jsou zamítáni.

Ministerstvo spravedlnosti přitom vysvětluje, že běžný náborový proces u Facebooku je jiný a nepřináší taková omezení. Lidé se o místech dozví na jejich internetových stránkách v sekci Kariéra, mohou o místo požádat elektronickou formou a kandidáti nejsou předem selektováni.

Vyšetřování odhalilo, že Facebook dostal od ledna 2018 do září 2019 pouze jednu či vůbec žádnou žádost na 99,7 procenta pracovních míst vyhrazených pro cizince sponzorované v rámci programu PERM (program ministerstva práce pro certifikační proces udělení trvalého pobytu, pozn. red.).

Na druhou stranu každé pracovní místo, které Facebook veřejně inzeruje, obdrželo ve stejném období 100 a více žádostí od amerických kandidátů.

Podle amerických úřadů takovéto praktiky nejenom poškozují občany USA, ale také držitele přechodných víz, protože tito jedinci jsou vázáni na jednu firmu, kde musí čekat, než dostanou trvalý pobyt, což může v některých případech trvat i deset let.

Prezident Donald Trump dnes na Twitteru napsal, že hodlá vetovat zákon o národní bezpečnosti, protože neřeší omezení ochrany pro společnosti provozující sociální média.

Trump a další republikáni mnohokrát kritizovali Facebook, Twitter a spol. za cenzuru konzervativního obsahu. Tyto firmy si podle nich nezaslouží ochranu zákona pro sociální média a měly být brány jako vydavatelství, což znamená, že mohou být pohnána k zodpovědnosti za obsah, který jejich uživatelé sdílí.

Facebook na žádost Epoch Times o vyjádření nereagoval.

Přeloženo z originálního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times. Článek se může aktualizovat.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Bývalí senátoři opět navrhli trestnost propagace komunistické ideologie
Bývalí senátoři opět navrhli trestnost propagace komunistické ideologie

Zařadit propagaci komunistické ideologie mezi trestné činy opět navrhli bývalí senátoři Martin Mejstřík a Jaromír Štětina, kteří s podobnou snahou v letech 2006 a 2008 neuspěli.

Netanjahu předložil první oficiální plán Izraele na poválečné uspořádání v Gaze
Netanjahu předložil první oficiální plán Izraele na poválečné uspořádání v Gaze

Počítá s izraelskou bezpečnostní kontrolou nad tímto palestinským územím, jež dosud ovládá radikální hnutí Hamás, a s civilní samosprávou prostřednictvím nezávislých palestinských zástupců.

Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně
Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně

Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně, a přiblížil se tak zase o něco republikánské nominaci na prezidenta.

Češi vloni spotřebovali o 4,1 % méně elektřiny, může za to i počasí
Češi vloni spotřebovali o 4,1 % méně elektřiny, může za to i počasí

Čistá (netto) spotřeba elektřiny dosáhla celkové hodnoty 57,8 TWh, což je nejméně za 14 let, uvedl Energetický regulační úřad ve své tiskové zprávě. Meziročně se spotřeba snížila o 4,1 %. Výroba elektřiny vloni klesla takřka o 10 procent.

Mozek zamilovaných: Nová studie odhaluje, proč nás láska může ovládnout
Mozek zamilovaných: Nová studie odhaluje, proč nás láska může ovládnout

Láska zanechává v mozku chemický otisk, který je poháněn dopaminem – dokonce i myšlenka na toho, koho...