Zachary Stieber

18. 12. 2020

Prezidentské volby v USA 2020

Podle nové zprávy projektu Thomas More Society byly k porušení volebních zákonů použity stovky milionů dolarů dodané zakladatelem Facebooku, Markem Zuckerbergem.

Amistad Project, který provozuje Thomas More Society, nevládní organizace zaměřující se na oblast práva, vydala 39stránkovou zprávu, ve které uvádí, že 500 milionů dolarů, které poskytl Mark Zuckerberg volebním úředníkům, bylo použito k nerovnému zacházení s voliči a k ovlivnění voleb ve prospěch prezidentského kandidáta Joea Bidena.

Převážná část finančních prostředků šla do Centra pro technický a občanský život (Center for Tech and Civic Life), což je nezisková organizace založená bývalými manažery a zaměstnanci Nového organizačního institutu (New Organizing Institute), progresivní [1] neziskové organizace. Více zde…

Podle zprávy Amistadu začala tato nezisková organizace začátkem letošního roku „vysílat své agenty do různých států, aby rekrutovali určité pevnosti demokratů a pomohli jim připravit granty požadující peníze“ od jejich centra, které financoval Zuckerberg.

Tímto způsobem centrum poskytlo 100 tisíc dolarů Corymu Masonovi, starostovi města Racine ve státě Wisconsin. Finance byly využity na nábor dalších čtyř měst a k vytvoření plánu a žádostí o další větší grant. Těchto pět měst předložilo takový plán v červnu 2020 a na jeho realizaci obdrželo od centra 6,3 milionu dolarů.

Tento druh privatizace voleb „podkopává zákon HAVA (Help America Vote Act), který vyžaduje, aby byly plány státních voleb předloženy federálním úředníkům a schváleny, a vyžaduje respektování ochrany rovnosti tím, že jsou všechny zdroje k dispozici stejným dílem všem voličům“, uvádí zpráva projektu Amistad.

„Poskytnutí prostředků od Zuckerberg-CTCL umožnilo těmto baštám demokratů utratit zhruba 47 $ na voliče, ve srovnání s 4 až 7 $ na voliče v tradičně republikánských oblastech státu. Navíc tento nábor cílených jurisdikcí pro konkrétní vládní akce a provozování jejich financování jsou v rozporu s legislativními volebními plány a povzbuzuje vládu, aby si ve volebním procesu pomocí peněz zajistila větší oblíbenost.“

Phill Kline, ředitel projektu Amistad nadace Thomase Morea, na souborové fotografii. (S laskavým svolením Philla Klinea)

Mluvčí starosty Coryho Masona neodpověděla na žádost o komentář. Stejně tak neodpověděli mluvčí Facebooku a mediální kancelář Centra pro technický a občanský život.

„Toto je skutečně stínová vláda, která řídí naše volby,“ řekl Phill Kline, ředitel projektu Amistad, na tiskové konferenci ve Virginii.

„Vláda má hlavní odpovědnost za správu voleb. Nevypisujeme na volby tendr. Nemáme volby, které vám přináší Coca Cola. Úkolem vlády je řídit volby a musí tak činit bez palce na stupnici (pozn.: tento obrat v angličtině, thumb on the scale, znamená: akt zaujatosti nebo taktika podvádění, jež vytváří situaci, která nespravedlivě prospívá jedné straně zapojené do interakce),“ upozorňuje Kline.

Projekt uvedl, že mezi hlavní nadace financující tyto akce patří The Democracy Fund, New Venture Fund, Skoll Foundation a Knight Foundation.

Další neziskové organizace považované za klíčové pro distribuci peněz od Zuckerberga jsou kromě Centra pro technický a občanský život následující projekty: Center for Electronic Innovation Research, Center for Civic Design, National Vote at Home Institute, Center for Secure and Modern Elections a Rock the Vote.

Žádná z organizací zatím neodpověděla na žádost o komentář.

původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil a upravil M. K.

Záznam tiskové konference projektu Amistad ve Virginii

https://www.youtube.com/watch?v=pWKBDLNys30

POZNÁMKY:

[1] Progresivní odkazuje na progresivismus: pojem je používán jako opak konzervatismu a tradicionalismu, v 60. letech byl spojován s novou levicí a v současnosti je prosazován částí Demokratické strany USA. Ekonomicky je určitým ekvivalentem evropské sociální demokracie. Jeho velkými prosazovateli jsou v současnosti Bernie Sanders nebo Alexandria Ocasio-Cortezová a další radikálně levicoví politici Demokratické strany USA.

Pojí se s prosazováním myšlenek multikulturalismu, feminismu, rasové/etnické rovnosti, silný důraz klade na environmentalismus, podporu práv leseb, gayů, transgenderů a podporu sociálního státu.

Související články

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda uvedla, že zahájila manévry kolem Tchaj-wanu
Čínská armáda uvedla, že zahájila manévry kolem Tchaj-wanu

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.