Spojené státy, Evropská unie a více než desítka latinskoamerických zemí minulý týden uvedly, že neuznají výsledky parlamentních voleb, které proběhly ve Venezuele 6. prosince 2020, v nichž většinu získali spojenci venezuelského diktátora Nicoláse Madura.
Americké Ministerstvo zahraničí a Ministerstvo financí v pátek 20. prosince 2020 zakročily proti venezuelské společnosti zabývající se volebními systémy. Uvalily na ni tvrdé sankce za její podporu údajných podvodů během legislativních voleb ve prospěch socialistického diktátora Nicoláse Madura.
Firma Ex-Cle Soluciones Biometricas C.A. (Ex-Cle CA), je obviňována z materiální podpory Madurova režimu „poskytováním zboží a služeb, které Madurův režim použil k provedení podvodných parlamentních voleb 6. prosince 2020,“ uvedlo Ministerstvo financí USA ve zprávě. Současně také oznámilo uvalení sankcí vůči společnosti a dvěma jejím vedoucím pracovníkům.
Ex-Cle C.A. je biometrická technologická společnost, která působí ve Venezuele jako dceřiná společnost argentinské společnosti Ex-Cle SA. Podle webových stránek společnosti navrhuje systémy, které používají biometrické údaje k identifikaci a ověřování identity občanů při hlasování. Ministerstvo financí USA uvádí, že firma „má podnikat jako prodejce volebního hardwaru a softwaru pro vládní agentury a úředníky režimu Nicoláse Madura“.
Ministerstvo zahraničí USA mezitím prohlásilo , že společnost Ex-Cle C.A. „si byla vědoma a zapojila se do úsilí (Madurova) režimu zmanipulovat volby 6. prosince 2020, čímž podkopala demokracii a potlačila hlasy venezuelského lidu“. Společnost pomohla režimu při nákupu „tisíců hlasovacích automatů z Číny a směrování plateb přes ruský finanční systém“, dodalo ministerstvo zahraničí.
„Přepravili hlasovací zařízení přes Írán pomocí leteckých společností Mahan Air a Conviasa, na které se dříve zaměřoval Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv ministerstva financí,“ uvádí v tiskové zprávě ministerstvo.
Společnost Ex-Cle CA byla založena v roce 1998 a podle svých webových stránek poskytovala volební služby venezuelské vládě již v roce 2005. Tyto služby poskytovala rovněž během venezuelských prezidentských voleb v roce 2012, kdy došlo ke zvolení Madura. Volby v roce 2012 a také ty následující byly poznamenány obviněními z podvodů a manipulace ve prospěch Madura.
Dva vedoucí pracovníci, kteří se významně podílejí na činnosti společnosti, Guillermo Carlos San Agustin a Marcos Javier Machado Requena, byli také sankcionováni Ministerstvem financí.
Ministerstvo uvedlo, že po uvalení sankcí „je zablokován veškerý majetek a zájmy v majetku“ určených osob, „které jsou ve Spojených státech nebo v držení či kontrole amerických osob, a musí být nahlášeny [Úřadu pro kontrolu zahraničních aktiv neboli OFAC]“.
„Kromě toho,“ uvedla agentura, „jsou rovněž blokovány všechny subjekty, které jsou přímo či nepřímo vlastněny z 50 % a více % určenými osobami. Předpisy OFAC obecně zakazují veškerá jednání osob z USA nebo osob pobývajících ve Spojených státech (nebo projíždějících), což zahrnuje jakýkoli majetek nebo zájmy v majetku blokovaných nebo určených osob.“
Tento krok zmrazuje veškerá americká aktiva firmy a lidí, a obecně zabraňuje Američanům v jednání s nimi.
„Snahy nelegitimního Madurova režimu o krádež voleb ve Venezuele ukazují, že ignoruje demokratické snahy venezuelského lidu,“ uvedl ministr financí USA Steven Mnuchin. „Spojené státy jsou i nadále odhodlány zaměřit se na Madurův režim a na ty, kteří podporují jeho cíl upřít venezuelskému lidu právo na svobodné a spravedlivé volby.“
Společnost Ex-Cle C.A. dosud neodpověděla na žádost Epoch Times o komentář.
Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil a upravil M. K.