Zdenka Danková

13. 1. 2021

Ruku v ruce s lockdownem přibývá odpadu – jednak se zvýšila spotřeba jednorázových plastů rozvozem jídla nebo výdejem jídel z okének, jednorázových roušek a zdravotnických pomůcek a dalšího, jednak stoupá spotřeba elektroniky, která zvláště po Vánocích do domácností přibyla. A některá již také dosloužila.

S přísunem elektrozařízení logicky vzrostlo i množství elektroodpadu, jehož sběr se loni kvůli koronaviru mírně propadl.

Nemusíme si však podobně jako Jan Neruda klást otázku: Kam s ním?

Dnešní spotřební doba myslí i na to, kam správně odložit odpad, který se snažíme třídit. Pro to, aby se zbavili starého elektra, však lidé nemusejí jezdit do sběrného dvora. Stačí využít svozové či další speciální služby.

Starý mobil nemusí ležet v šuplíku. Obsahuje cenné druhotné suroviny

Pokud starší mobil, počítač či jiný spotřebič dosud funguje, nabízí se možnost posunout jej v rodině dál třeba dětem či prarodičům nebo jej nabídnout k bazarovému prodeji.

„Bohužel, především mobilů se lidé jen neradi zbavují, protože jsou to předměty, které každodenně používali a mívají k nim poměrně pevnou vazbu. Čechům tak podle průzkumů leží doma v šuplících několik milionů starých telefonů, které by se buď mohly vrátit do oběhu, a ještě pár let sloužit, nebo být odevzdány k recyklaci a ekologicky zpracovány na cenné druhotné suroviny,“ poukazuje David Vandrovec, gen.ředitel společnosti REMA.

Použijte služby pro sběr elektroodpadu: „Buď líný“ nebo „re:Balík“

Odevzdat vysloužilá elektrozařízení k náležité recyklaci je přitom jednodušší, než by se mohlo zdát, a to i v případě, kdy lidem schází dostatečně velké auto pro odvoz nebo v obci nemají sběrný dvůr.

Pro elektroodpad s celkovou hmotností nad 10 kilogramů si mohou prostřednictvím služby Buď líný poskytované společností REMA objednat svoz zdarma přímo od svých dveří.

Staré elektro a vysloužilé baterie v množství do 10 kilogramů pak lze též bezplatně zasílat prostřednictvím služby re:Balík. Zařízení zabalená do krabice označené štítkem, který vám po vyplnění formuláře zašle REMA do e-mailu, zdarma převezme každá pobočka České pošty.

Související témata

Související články