Zdenka Danková

24. 1. 2021

Na poštovních schránkách na domech nebo v chodbách bytových domů se stále častěji objevují nápisy: „Žádné reklamní materiály“ nebo „LETÁKY NE!“ Obyvatel, kteří si nepřejí reklamní tiskoviny, přibývá.

Na druhé straně:

Náklady spojené s papírovými letáky každý rok rostou zhruba o 10 procent, značný problém ale představuje i ekologická zátěž, sdělil Roman Mazák, předseda Družstva CBA. Že bychom se dočkali schránek bez reklamních letáků? Těžko uvěřitelné…

Ekologie hraje výraznou roli i u malých prodejen. Do budoucna chce družstvo výrazně omezit papírové letáky. Jejich postupné omezení chce snížit až o 90 procent. Nahradit je chce například elektronickou verzí.

Podle Romana Mazáka se ukázalo, že v období pandemie lidé mnohem více preferovali menší prodejny ve svém okolí. Lákat je tedy ještě prostřednictvím papírového letáku nemělo smysl.

Pokud jsou letáky v libovolné síti prodejen tisknuté každý týden v nové verzi, jedná se v ročním úhrnu o tuny papíru, který ve finále nemá další využití. Často se jen povalují u schránek bez efektu.

Papírová taška není ekologická

Papírová taška
Papírová taška, ilustr. foto. (Marco Verch Professional Photographer / Flickr.com)

Dalším z ekologických témat spojeným s v českým maloobchodem, jsou i nákupní tašky. Zatímco některé řetězce začaly svým zákazníkům nabízet pouze papírové tašky, podle předsedy Družstva CBA není tento pohled tak jednoznačný.

„Pokud se jakákoliv taška, ať je papírová nebo plastová, použije pouze jednou, bude neekologická,“ doplňuje Mazák.

U tašky nerozhoduje materiál, ale opakované používání

Sitovka taška
Síťovka, ilustr. foto. ( S O C I A L . C U T / Unsplash)

Více lidí už odmítá používat nákupní tašky na jedno použití a vyhledává síťovky nebo plátěné pevné tašky. Taková síťovka se určitě dá vyprat a používat opakovaně, aniž by se vytvářel zbytečný odpad.

„Plastová, stejně jako plátěná varianta vychází ve srovnání hledisek lépe. Lidé je díky tomu používají téměř automaticky dále, ve finále tak trošku paradoxně může být papírová varianta více neekologická než například plastová,“ uzavřel Mazák.

Spotřeba nekončí u nákupních tašek, ale také u mikrotenových sáčků. Jedenkrát použité pytlíky se potom nacházejí všude na zemi, v korunách stromů a ohrožují drobné ptactvo, které se do nich může zaplést. Lidí, kteří používají k nákupu zeleniny nebo pečiva plátěné sáčky, stále přibývá. Některé se dají koupit, někdy si je lidé šijí sami. Každopádně, i plátěné sáčky se dají spolu se síťovkou vyprat a nikomu neublíží.

Související články

Přečtěte si také

Německo se chystá radikálně změnit dotování obnovitelných zdrojů
Německo se chystá radikálně změnit dotování obnovitelných zdrojů

Německá koalice chce upustit od minimálních výkupních cen energie z obnovitelných zdrojů i od dotací za negativní tržní ceny. Tím, že stát podpoří pouze jednorázové investiční náklady, majitelé fotovoltaických elektráren přijdou o zaručený příjem.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Jak na nemoci denivek a růží
Jak na nemoci denivek a růží

Denivky trpící houbou listových pruhů jsou obvykle vysazeny ve stínu nebo v blízkosti vody. Otázka: Moje...

Šokující svědectví: promluvil dosud první člověk, který přežil násilné odebírání orgánů v Číně
Šokující svědectví: promluvil dosud první člověk, který přežil násilné odebírání orgánů v Číně

Pravděpodobně jediný známý člověk, který přežil násilné odebírání orgánů čínským režimem, vyprávěl svou zkušenost na tiskové konferenci 3. 7. ve Washingtonu.

Pět způsobů, jak podpořit plánování rodiny
Pět způsobů, jak podpořit plánování rodiny

S klesající světovou populací možná nastal čas přehodnotit naše plánování rodičovství. Zprávy z posledních několika desetiletí...