Poslanec z Texasu navrhl zákon, který má umožnit uspořádání referenda o odtržení státu od USA a získání nezávislosti.

Republikán Kyle Biedermann představil 27. ledna návrh zákona o „referendu o nezávislosti Texasu“. Pokud jeho kolegové v texaském parlamentu návrh schválí, Texasané budou mít možnost zvolit si 2. listopadu 2021, zda chtějí založit samostatnou republiku anebo zůstat v unii s ostatními státy.

Pokud většina voličů zaškrtne v referendu ano, utvoří se speciální výbor, který bude studovat právní možnosti, jak se od Spojených států odtrhnout.

„Tento zákon jednoduše dovoluje, aby si Texasané vybrali. Takovéto rozhodnutí je příliš velké na to, aby si ho monopolizovali vyjednávači v Kapitolu,“ napsal ve svém prohlášení Biedermann, který se zúčastnil demonstrace za Trumpa 6. ledna ve Washingtonu.

„Voliči v Texasu všech politických přesvědčení se shodnou na jednom. Washington D. C. je a byl rozvrácený. Naše federální vláda opakovaně zanedbává naše pracující rodiny, seniory, daňové poplatníky, vojenské veterány a drobné podnikatele. Už desetiletí se bortí přísliby Ameriky a naše osobní svobody. Teď nastává čas, aby měli lidé v Texasu právo na zvolení si své vlastní budoucnosti. Toto není politická otázka pravice či levice,“ podotýká poslanec.

Podle něj má Texas právo z unie odejít, a to na základě texaské ústavy. Ovšem druzí namítají, že i když si občané zvolí odtržení ve stylu Brexitu, Nejvyšší soud takové rozhodnutí může zamítnout, pokud s tím nebudou souhlasit ostatní státy USA nebo nedojde k revoluci.

Texas byl vždy hrdým státem a debaty o nezávislosti se tu vždy vedly. Dnes je stmeluje Texaské nacionalistické hnutí, které na svých stránkách uvádí, že petici za nezávislost podepsalo k 3. únoru již 400 tisíc Texasanů.

V dějinách již došlo k jednomu případu, kdy se Texas od Států odtrhl, a to v roce 1861, kdy se stát v občanské válce Sever proti Jihu přidal na stranu Konfederace. Po válce Texas do unie států opět vstoupil.

Co dává současnému hnutí za odtržení pozlátko atraktivnosti, je současná politická situace ve Státech. Texas je tradičně republikánský, volně se tu nosí zbraně a lidem se nelíbí nekontrolovaný příliv ilegálních uprchlíků přes mexické hranice na jihu. Nový prezident, demokrat Biden, usiluje mimo jiné o omezení prodeje střelných zbraní či o uvolnění restrikcí na hranicích s Mexikem.

Jak se vyjádřil Biedermann, zákon o „Texitu“ není motivován volbami 2020, ale tím, že „federální vláda se vymkla z kontroly a nepředstavuje hodnoty Texasanů.“

Jeden z čitatelů amerických Epoch Times, Jeff Kohoutek, to v komentáři k článku shrnul následovně: „Máte jednu polovinu země, která chce žít pod naprosto rozdílnou ekonomickou, ekologickou, ideologickou, rasovou a genderovou politikou a politikou pozměňující 1. a 2. dodatek ústavy než ta druhá půlka země. Proč by měla jedna polovina země žít pod takovouto otrávenou politikou, jen aby zůstalo 50 států v kuse? To je jako zůstávat v tyranském manželství kvůli dětem.“

Přeloženo z originálního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times.


Texas May Soon Vote On Secession from US With ‚TEXIT‘

Související témata

Přečtěte si také

Jak jste to dokázali? Modlili jsme se. Nejoblíbenější světový vůdce o vítězství nad gangy
Jak jste to dokázali? Modlili jsme se. Nejoblíbenější světový vůdce o vítězství nad gangy

Tucker Carlson v rozhovoru s Nayibem Bukelem konstatuje, že pokud se malá a chudá země jako Salvador dokázala bez mezinárodní pomoci zbavit násilí a organizovaného zločinu, dokáže to i každý jiný stát.

Fotografie Mléčné dráhy roku 2024 přináší ty nejoslnivější fotografie naší galaxie – každý snímek má příběh k vyprávění
Fotografie Mléčné dráhy roku 2024 přináší ty nejoslnivější fotografie naší galaxie – každý snímek má příběh k vyprávění

Nejlepší snímky Mléčné dráhy pořízené po celém světě.

Indické volby jsou vítězstvím, vítězstvím a zase vítězstvím na celé čáře
Indické volby jsou vítězstvím, vítězstvím a zase vítězstvím na celé čáře

Dlouholeté klišé říká, že každé tvrzení o Indii je pravdivé, ale stejně tak je pravdivý i opak.

Fanoušci cestující do Německa na Euro by měli počítat se zdržením na hranicích
Fanoušci cestující do Německa na Euro by měli počítat se zdržením na hranicích

Čeští fanoušci by měli počítat se zdržením kvůli přísnějším kontrolám německé policie na hranicích - na dálnicích, silnicích i ve vlacích.

Za 77 tanků Leopard 2A8 by měla česká vláda zaplatit 52 miliard, oznámil Fiala
Za 77 tanků Leopard 2A8 by měla česká vláda zaplatit 52 miliard, oznámil Fiala

Vláda dnes udělala další krok k jejich nákupu, rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s dalšími evropskými zeměmi v čele s Německem.