Zdenka Danková

21. 2. 2021

Naše zdraví a odolnost vůči nemocem jsou ve hře neustále, zejména pak na konci zimy. Svoji imunitu můžeme zvyšovat prostě i příjmem vybraných potravin. Například český křen: podle alternativního poradce pro výživu je tento kořen pro nás přínosnější nežli ženšen. Roste v naší oblasti, není to cizokrajný produkt.

Křen si můžeme nastrouhat, spolu s jablkem, pro zmírnění ostrosti. Bývalo tak v Čechách zvykem zmírnit jeho silné aroma jablkem a tuto směsici pak používat třeba i namísto hořčice. Křen se podával s vařeným masem. Anebo si jej dnes můžeme přidat do omáčky či pomazánky.

Křen
Křen selský. (winhide/Flickr.com)

Dále je tu česnek a cibule. Aroma česneku způsobuje silice zvaná aliin. Třený se solí se opět používá k masům, ale také do zelených salátů i pomazánek. Česnek obsahuje selén, vápník a jód, vitamíny A, B i C. Občas si můžeme uvařit polévku česnečku a přidat do ní třený syrový česnek.

česnek
Česnek kuchyňský. (Alice Henneman / Flickr.com)

Šťavnatá cibule obsahuje vodu, vitamíny C, D, E, B6 a množství stopových prvků, jako železo, hořčík, draslík, vápník aj. Cibule je v kuchyni všestranně používaná, jak syrová, tak smažená. Pomáhá snížit vysoký tlak, působí protizánětlivě a podpůrně při léčbě astmatu, cukrovce. Využívá se také jako obklad při bodnutí hmyzem.

cibule
Cibule kuchyňská. (Graham Hellewell / Flickr.com)

Kysané zelí je dnes méně oblíbené než třeba pomeranče a mandarinky, ale naši předkové díky kvašenému naloženému zelí přežívali zimu a měli tak dostatek vitamínu C. Zelí podporuje tvorbu krve a hormonů, krevní tlak rovněž snižuje a pomáhá vyloučit odpadní látky z těla. (I kapitán Cook  s sebou na dalekou mořeplavbu brával zásoby kysaného zelí, které pak pomáhalo zabránit onemocnění posádky kurdějemi.)

Svému tělu můžeme občas dopřát i příjem cizokrajného zázvoru a kurkumy.

Zázvor
Zázvor lékařský. (Girija Patel / Flickr.com)

Odvážní si zázvor mohou nastrouhat do pokrmu. Léčí chřipku i rýmu, má antibakteriální i protizánětlivé účinky, snižuje cholesterol, pomáhá při zažívacích nebo cestovních nevolnostech.

V těhotenství se doporučuje používat opatrně. Pro mnohé bude přijatelnější formou ochuceného čaje. Dobře chutná čaj rooibos se zázvorem, citrónem a medem. Zázvor je rovněž nezbytnou složkou vánočních perníčků nebo se z něj vyrábí limonáda.

Kurkuma je pokojová rostlina, sama o sobě slouží jako ozdoba příbytku.

Kurkuma
Kurkuma neboli indický šafrán. (Priya A / Flickr.com)

Její oddenek se používá ke tvorbě známého jemného koření žluté barvy. Má protizánětlivý a antioxidační účinek, u starších osob podporuje kognitivní funkce mozku. Z Asie k nám přišel i recept na tzv. zlaté mléko. Můžeme si je připravit z kombinace asijského koření (kurkuma, pepř, kardamomchilli a zázvor) a rostlinného nebo plnotučného mléka.

Zlaté mléko se pije převážně teplé, po troškách, nejlépe večer.

A tak loupejte, strouhejte, krájejte, ať si vlastnoručně posílíte svoji tělesnou schránku. A co pro duši? V době pokračujícího lockdownu ohledně epidemie SARS-CoV-2 je nejlepší najít si vhodné koníčky, pokud je ještě nemáte, a věnovat se jim pro dobře strávený čas, pro potěšení.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky
Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky

První možností je zkrátit pracovní týden na 35 hodin, druhou zavést volné pátky.

Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami
Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami

Divoké květiny jsou úžasným doplňkem každé zahrady, protože propojí i tu nejformálnější zahradu s přírodním prostředím.

Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci
Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci

Brzy zjistil, že věda, v niž pevně věřil, je chybná a chybí jí klíčové důkazy pro její teorie, přestože tyto teorie byly vydávány za fakta.

Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog
Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog

Účast ve volbách do Evropského parlamentu je obvykle v České republice i dalších unijních státech nižší než v případě hlasování do národních parlamentů.

Tajemství a kouzlo cremonských houslí
Tajemství a kouzlo cremonských houslí

Housle, nejcennější a nejprestižnější z rukodělných nástrojů, dominovaly hudbě po staletí. Mají dlouhou historii a jejich počátky zůstávají zahaleny tajemstvím.