Zatímco naši předkové se na zimní období zásobili sušenými plody šípku, plody sušené kustovnice čínské vás ochrání po celý rok. Goji, jak se jí říká, je vitamínovou bombou. Pomáhá lidskému tělu zcela přirozeně. Je považována za nejhodnotnější ovoce na Zemi.

Čím je goji tak výjimečná?

Zralá goji obsahuje kromě vitamínů C, B1, B2, B6, E také 18 aminokyselin, aktivní polysacharidy, beta-karoten, železo, vápník, zinek, měď, minerály. Je známo, že exceluje několikanásobně vyšším procentem vitamínu C nežli pomeranče, beta-karotenem více než mrkev. Obsahuje důležité polysacharidy, které upevňují imunitní systém.

Rostlina kustovnice čínské. (Forest & Kim Starr/Wikimedia Commons)

Široká škála potravin bývá testována pomocí ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity), kustovnici nevyjímaje. Metodou ORAC byla naměřena nejvyšší hodnota antioxidační kapacity např. u himálajské goji Ramissio – celých 59 tisíc jednotek ORAC. Nejen v Číně, ale i v USA vědecké výzkumy prokázaly, že největší potenciál goji spočívá v odbourávání volných radikálů z lidského těla.

Goji úspěšně bojuje proti antigenům, jež souvisejí s alergiemi. Staří Číňané zralé plody goji hojně používali. Věřili, že je v nich skryta dlouhověkost.

Goji se hodí mimo jiné také do kaše, společně s dalším sušeným ovocem a ořechy. (Pixabay)

Dnes se ve zdravé výživě i v TCM (tradiční čínské medicíně) její význam znovu pozvedá. Doporučována je mnohem důrazněji, než náš prostý šípkový čaj.

Goji potlačuje vznik nádorových buněk, může působit preventivně proti rakovině, chrání buňky před vlivy našeho znečištěného prostředí. Zlepšuje a zostřuje zrak, tlumí stres, podporuje a povzbuzuje imunitní systém.

Sušené nebo jako šťáva

Po mnoha zkušenostech s konvenční medicinální léčbou mnozí lidé zanevřeli na vedlejší účinky léčiv a vracejí se k tradičním osvědčeným metodám, ať už jsou to bylinky nebo čínská medicína. A slavný čas kustovnice se vrací.

Ing. Jana Kotoučková z Ekoinfo-centra v Jihlavě, která nabízí šťávu z goji Ramissio, říká, že tato goji obsahuje všechny aminokyseliny, které tělo potřebuje, a některé vzácné prvky, jako např. germanium účinkující proti rakovině.

„Tak jako se v těle může vytvořit kombinace nežádoucích škodlivých látek – takový ´koktejl´, kustovnice oproti tomu poskytuje ´koktejl´ dobrých látek a účinkuje velmi silně.“

Goji se používá ve formě šťávy nebo sušených plodů, které mají velkou trvanlivost a jsou kdykoliv po ruce, dají se používat pravidelně. Oproti šípkům jsou sladší a v chuti nemají kyselý dozvuk.

Goji jako osvěžující nápoj. (Marsaili McGrath/Getty Images)

Ve své původní vlasti dorůstají trvalé keře kustovnice až tří metrů, náleží do čeledi lilkovitých podobně jako paprika nebo tabák. Svoji červenou barvu si její plody udrží i po usušení, podobají se šípkům nebo rozinkám.

Správné dávkování nebylo dosud vědecky ověřeno, je třeba brát goji jako doplněk stravy a používat ji přiměřeně – asi dvě hrstky na den. Můžeme ji pojídat jen tak nebo si ji nasypat do jogurtu nebo do muesli.

V územních oblastech Číny, kde se keře kustovnice pěstují, je skutečně zaznamenán nejvyšší průměrný věk. Krása vychází zevnitř, je doporučováno u jejích produktů. A mládí a zdraví také, můžeme dodat.

V Evropě je známa dosud krátce, zatímco v Číně byla staletí považována za klenot tradiční medicíny, jako omlazující ovoce.

Zdroje: goji-kustovnice-cinska.cz, alafia.cz, spektrumzdravi.cz, kustovnice.cz