ČR: V neděli 28. února měl být ukončen nouzový stav v zemi. Vláda se ve čtvrtek 25. 2. 2021 na mimořádném jednání zabývala přípravou krizových opatření, která mají v návaznosti na plánované prodloužení nouzového stavu pomoci zvládnout současnou krizovou epidemickou situaci.

Vláda chce zavést zákaz pohybu mezi okresy s výjimkami, např. cest za prací. Počítá se s uzavřením škol, školek a dětských skupin.

Od 1. března bude v hromadné dopravě, obchodech a na dalších místech povinné mít respirátor. Dvě chirurgické dvě roušky stačit nebudou.

V Česku se prodlouží povinná karanténa z deseti na 14 dnů, řekl ministr Blatný. Důvodem je šíření mutací koronaviru, které jsou nakažlivější.

Od 26. 2. platí opatření Ministerstva zdravotnictví České republiky, které kvůli šíření jihoafrické mutace COVID-19 zakazuje cesty například do Brazílie, Jihoafrické republiky, Keni, Tanzánie (vč. Ostrovů Zanzibar a Pemba), Zambie nebo Zimbabwe.

Premiér Andrej Babiš: Musíme na tři týdny co nejvíc omezit mobilitu lidí a minimalizovat kontakty mezi lidmi

„Probírali jsme všechna opatření, která chceme zítra představit opozici a požádat ji o podporu. Našli jsme podporu u hejtmanů, na základě které jsme vyhlásili nouzový stav, a teď potřebujeme přesvědčit Sněmovnu. Nová opatření chceme projednat a chceme samozřejmě znát názor opozice,“ uvedl premiér a připomněl, že všichni si mohou být vědomi, jaká je u nás situace a že „skutečně potřebujeme na tři týdny maximálně omezit mobilitu obyvatelstva, protože nové mutace, které máme, britská a jihoafrická, jsou skutečně agresivní, chovají se úplně jinak a na jednotkách intenzivní péče končí naši spoluobčané všech věkových kategorií“.

Izolace nutná nově na 2 týdny

Všem osobám s pozitivním testem na COVID-19 budou lékaři či hygienici nařizovat izolaci nově na 14 dní od doby odběru pozitivního vzorku. Izolaci tedy bude možné nově ukončit nejdříve po 14 dnech u osob bez příznaků, u osob s příznaky musí být i nadále navíc splněna podmínka tří dnů od vymizení příznaků. Stejně tak se prodlouží i doba pro karanténu tzv. rizikových kontaktů.

I nadále platí, že do izolace nebudou muset bezpříznakové osoby, které COVID-19 prodělaly před nanejvýš 90 dny. Tyto osoby nebudou muset ani do karantény a s nimi i lidé, kteří absolvovali kompletní očkování, od kterého uplynulo alespoň 14 dní.

Důsledkem současné nepříznivé epidemické situace jsou české nemocnice na hranici svých možností. Vláda proto vzala na vědomí záměr Ministerstva zdravotnictví zahájit ve spolupráci s Ministerstvem vnitra a Ministerstvem zahraničních věcí vyjednávání s ostatními členskými státy EU o možné zdravotnické pomoci ve formě převzetí pacientů s onemocněním COVID-19 vyžadujících akutní intenzivní lůžkovou péči do lůžkových zdravotnických zařízení.

Reakce obyvatel – zdravým lidem berete už rok normálního života!

Po zveřejnění brífinku vlády se na Facebooku objevily komentáře nespokojených občanů:

„Neříkali jste, že potřebujete nouzový stav do konce února, že pak nebude potřeba? Děláte si z lidí srandu? Za stav, který tu je, můžete jako vláda Vy, za ten rok chaosu, nesmyslných a očividně nefungujících opatření. Dva měsíce je většina služeb zavřená, a čísla rostou, takže problém není kadeřník, malý obchůdek, ale hlavně fabriky s velkým počtem lidí, odtud to lidi dotáhnou do rodiny. Státní pokladnu zadlužíte tak, že to budou splácet moje pravnoučata, zlikvidujete stovky, možná tisíce malých podnikatelů, OSVČ, zdravým lidem berete už rok normálního života a psychicky spoustu lidí zničí stres, strach z budoucnosti apod.“

„Vážený úřade, není na čase, aby premiér a vláda odstoupila sama na základě nekompetentního rozhodování, které má za následek nejen každodenní větší a větší úpadek našeho státu ale i ostudu ve světě?“

„Mohl bych se prosím informovat? Zásoby roušek nám budou doma na co? Objednané respirátory pro syna asi vyzvedávat nebudu, když budou děti doma od pondělí, v práci roušky od zaměstnavatele asi taky mohu vyhodit … Zamyslete se nad sebou … Jo a už jsem se objednal na test, abych mohl vůbec chodit pracovat …“