„Celoplošné restrikce nejsou správnou cestou. A člověk, který se nenechá imunizovat, by neměl být osočován,“ říká epidemiolog a vakcinolog, profesor Jiří Beran v rozhovoru s projektem Kupředu do minulosti.

Nejenom v ČR nebo na Slovensku, ale i v mnoha dalších zemích světa se neustále vede vášnivá debata o míře ochranných opatření zaváděných proti šíření koronaviru.

„V mnoha státech, kde se taková opatření neprováděla, je počet lidí zemřelých, počítaných z počtu infikovaných, respektive z počtu lidí s pozitivním testem, přibližně stejný jako u nás,“ říká Beran.

„Protiepidemická opatření musíme vždy směrovat tak, abychom ochránili ohrožené. Když všechno zavřeme, tak nám na určitou chvíli nebudou umírat osoby starší 65 let s určitým handicapem, ale když to otevřeme, tak začnou umírat znovu,“ hodnotí situaci Beran.

„Nemusíme všechno zavírat, můžeme nechat většinu otevřenou, ale musíme pracovat právě s ohroženou skupinou,“ dodává epidemiolog a vakcinolog.

Při rozhovoru na téma očkování profesor zmínil názor, že se budeme muset smířit s určitými „podmiňovacími způsoby“, které veřejnost motivují nebo dokonce nutí vakcinaci podstoupit.

Je právě toto jeden z podstatných důvodů, proč ne právě malá část veřejnosti jakékoli očkování proti koronaviru odmítá?

Rozhovor s profesorem Jiřím Beranem