Zdenka Danková

5. 3. 2021

ČR – Protože vláda shledává situaci v nemocnicích kritickou, rozhodla se zapojit pro záchranu životů všechny zdravotnické rezervy. Od 4. března mají hejtmani a pražský primátor pravomoci povolat do nemocnic na pomoc i ambulantní lékaře a další zdravotníky ze soukromých zdravotnických zařízení, aby pomohli se zvládnutím náporu pacientů s nemocí COVID-19.

Umožní to krizové opatření o uložení pracovní povinnosti, které vláda Andreje Babiše schválila na mimořádném jednání ve středu 3. března 2021.

Pracovní povinnost bude od půlnoci 3. března uložena lékařům a zdravotnickým pracovníkům, kteří vykonávají nelékařské zdravotnické povolání, kteří jsou poskytovatelem zdravotních služeb ve formě ambulantní péče, jednodenní péče nebo lůžkové péče, v jejichž zdravotnickém zařízení nejsou hospitalizováni pacienti s onemocněním COVID-19. Nařízení se vztahuje i na zaměstnance těchto zařízení.

Povoláni naopak nemohou být praktičtí lékaři, pediatři, gynekologové a porodníci a jejich zaměstnanci.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný vysvětluje: „Situace v našich nemocnicích je opravdu kritická. Je potřeba na záchranu životů našich spoluobčanů zapojit všechny rezervy, které máme v rámci našeho zdravotnictví, a proto jsme rozhodli o uložení pracovní povinnosti lékařům a zdravotnickým pracovníkům, kteří vykonávají i nelékařské zdravotní povolání, respektive umožníme toto hejtmanům a primátorovi hlavního města Prahy od dnešní půlnoci (3. 3. 2021).

… jednoduše řečeno, všechna zdravotnická zařízení, která se nyní nepodílí na péči o covid, mohou, nebo jim může být, jejich zaměstnancům, nařízena hejtmanem nebo primátorem pracovní povinnost.“

Ministr Blatný hovořil i se zdravotní pojišťovnou, která zajistí to, aby takovéto zdravotnické zařízení, jehož zaměstnanci budou pracovat na covidových jednotkách, bylo adekvátně kompenzováno, aby ho to nepoškodilo.

„Tito pracovníci budou následně povoláváni do covidových nemocnic a alternativně i případně do lázeňských zařízení, která by se mohla starat o lehké pacienty, to znamená, aby bylo kam případně přeložit z nemocnic z těch JIP anebo intermediální péče pacienty, kteří potřebují již jenom tzv. doléčení. Tato pomoc je potřeba také proto, že stávající lázeňský personál by tady toto sám o sobě zvládal velmi těžko,“ dodal Blatný.

„Tato možnost bude zejména využívaná v průběhu těch tří týdnů, během kterých cílíme těmito všemi opatřeními k tomu, aby se nejdříve otočila ta křivka nově nakažených, zejména rizikových pacientů.“

Uložení pracovní povinnosti má pomoci hejtmanům a pražskému primátorovi řešit krizovou situaci, v níž se tzv. covidové nemocnice ocitly pod náporem pacientů vyžadujících kvůli vážnému stavu hospitalizaci na jednotkách intenzivní péče tak, aby bylo možné i nadále poskytovat intenzivní péči všem pacientům, kteří ji potřebují.

Související témata

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.