Zachary Stieber

16. 4. 2021

Zhruba 5 800 Američanů se nakazilo nemocí COVID-19, přestože byli plně očkováni proti viru, který ji způsobuje, uvedli federální úředníci USA 15. dubna 2021.

Američané se nakazili wuchanským koronavirem, který způsobuje covid-19, přestože dostali obě dávky vakcíny Pfizer nebo Moderna, nebo jednorázovou vakcínu Johnson & Johnson. Tuto informaci sdělilo deníku The Epoch Times prostřednictvím e-mailu Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Těchto 5 800 plně očkovaných lidí bylo označeno jako takzvané průlomové případy. Téměř 400 z nich si vyžádalo léčbu v nemocnicích a 74 zemřelo.

Něco málo přes 40 % infekcí se v této skupině objevilo u lidí ve věku 60 let a starších. 65 % infikovaných byly ženy. CDC odmítlo zpřístupnit členění případů podle jednotlivých států, i když vytvořilo národní databázi, do níž mohou vyšetřovatelé z ministerstva zdravotnictví vkládat a spravovat data o případech ve své soudní pravomoci.

Uvedené údaje se týkají případů, které se staly do 13. dubna 2021.

K 15. dubnu bylo ve Spojených státech plně očkováno proti nemoci covid-19 více než 78 milionů lidí.

„Doposud nebyly zjištěny žádné neočekávané vzorce v oblasti demografického vývoje nebo charakteristiky očkovací látky,“ prohlásilo CDC.

„Vakcíny proti covidu-19 jsou účinné a jsou klíčovým nástrojem, jak dostat pandemii pod kontrolu. Všechny dostupné vakcíny prokázaly svou účinnost v prevenci před závažným onemocněním, hospitalizací a úmrtím. Nicméně, podobně jako je tomu u jiných vakcín, očekáváme, že se objeví tisíce případů prolomení účinku vakcíny, i když vakcína funguje podle očekávání.”

Ředitelka CDC Rochelle Walenskyová během slyšení v Kongresu USA 15. dubna 2021 prohlásila, že příčiny průlomových případů se zkoumají. „Některé z těchto průlomů jsou samozřejmě selháním imunitní reakce v hostiteli. A pak se obáváme, že některé z nich mohou souviset s variantou (viru), která koluje. Takže se díváme na obojí,“ uvedla Walenskyová.

Počet uváděných případů, které CDC identifikovalo, nezahrnuje podle Walenskyové osoby, které onemocněly covidem-19 dříve než dva týdny po podání poslední dávky vakcíny.

V březnu 2021 začaly státy USA hlásit počty lidí, kteří se nakazili i přes úplné očkování. Epidemiologové ve státě Washington identifikovali 217 případů, z nichž pět zemřelo. V Michiganu bylo zaznamenáno 246 případů v období mezi 1. lednem a 31. březnem 2021. Tři z těchto pacientů zemřeli.

Texas, Jižní Karolína a Oregon jsou mezi dalšími státy, které nahlásily více než 100 takových případů nakažení mezi obyvateli.

Ministr zdravotnictví státu Washington Umair Shah v tiskovém prohlášení uvádí: „Nalezení důkazů o průlomových případech očkování nám připomíná, že i když jste byli očkováni, stále musíte nosit roušku, praktikovat sociální odstup a umývat si ruce, abyste zabránili rozšíření covidu-19 na ostatní, kteří očkováni nebyli.“

„Doporučujeme všem, aby se nechali očkovat, jakmile na to budou mít nárok, a vybízíme přátele, blízké a spolupracovníky, aby udělali totéž.”

Podle amerických lékových regulátorů je vakcína od společnosti Pfizer účinná z 95 % v prevenci před infekcí wuchanským koronavirem. V klinické studii bylo prokázáno, že přípravek Moderna je účinný z 94,1 %, zatímco přípravek Johnson & Johnson z 66,9 %. Vakcína Johnson & Johnson byla, na rozdíl od ostatních, testována při oběhu dalších variant (mutací) koronaviru.

Procentuální hodnoty jsou založeny na výsledcích získaných od příjemců očkovací látky dva týdny po poslední vakcinaci.

Podle Natalie Deanové, asistentky profesora biostatistiky na University of Florida, závisí procento průlomových výsledků očkování v populaci na více faktorech, včetně účinnosti vakcíny, množství virů v oběhu a době, která uplynula od očkování.

„Ráda vidím malá čísla stejně jako kdokoli jiný, ale vězte, že taková čísla nelze přímo interpretovat jako měřítko účinnosti vakcíny (i když mám pocit, že tak interpretována budou). Můžeme je interpretovat pouze na pozadí počtu neočkovaných lidí,“ napsala Deanová na Twitteru.

„Podobně to, že většina průlomů nastala u starších dospělých, by nemělo být chápáno tak, že je vakcína méně účinná u starších dospělých. Většina očkování (a nejdelší doba sledování) probíhala právě u starších dospělých. Opět potřebujeme pro vysvětlení více informací.”

Doktor Anthony Fauci, dlouholetý šéf Národního institutu pro alergie a infekční nemoci, minulý týden na brífinku uvedl, že průlomové případy nejsou důvodem k obavám.

„Myslím, že důležité je podívat se na to, jaký je jmenovatel očkovaných lidí, protože je velmi pravděpodobné – a to, co slyšíme přinejmenším nepřímo a určitě se to budeme snažit potvrdit – že ten počet jedinců, kteří byli průlomovými infekcemi, není vůbec neslučitelný s 90procentní účinností vakcíny,“ řekl Fauci.

„Nemyslím si tedy, že je třeba se obávat jakéhokoli posunu nebo změny v účinnosti vakcíny.”

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch
Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch

Sluchátka mohou být pohodlná, ale pohodlí má svou cenu. „Cokoli, co blokuje slyšení přirozených zvuků zvenčí, může vyvolat toto vnímání hlasitějšího tinnitu,“ řekla audioložka Prutsmanová.

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem
„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem

3. června, pouhých 20 minut před východem Slunce vašeho místního času, se na obloze srovná 6 planet do jedné řady s Měsícem...

Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá
Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá

Špatný životní styl, kouření, nadváha, ale i současný trend zakládat rodinu v pozdním věků jsou určitými aspekty, které mohou vést k neplodnosti...