Zakladatel pobočky Black Lives Matter v americkém státě Minnesota odstoupil z funkce a tvrdí, že organizaci nejde o pomoc černošským komunitám ani o zlepšení kvality vzdělávání v hlavním městě Minneapolisu, jak vyplývá z videa zveřejněného minulý týden.

Rashard Turner, zakladatel pobočky Black Lives Matter v sousedním městě St. Paul, uvedl, že pobočku založil v roce 2015, ale zhruba rok poté, co se stal „zasvěceným“ členem této levicové organizace, byl rozčarován. Jeho projev zazněl ve videu zveřejněném skupinou TakeCharge, která odmítá různá ustanovení prosazovaná organizací Black Lives Matter, včetně tvrzení založených na kritické rasové teorii o tom, že Spojené státy jsou ze své podstaty rasistické.

„Po roce stráveném uvnitř organizace jsem zjistil, že jim moc nezáleží na obnově černošských rodin, a o zlepšení kvality vzdělávání studentů v Minneapolisu se starají ještě méně,“ řekl Turner ve videu.

„To se jasně ukázalo, když po boku učitelských odborů veřejně odsoudili charterové školy. Byl jsem členem hnutí Black Lives Matter. A dozvěděl jsem se ošklivou pravdu. Moratorium na charterové školy nepodporuje obnovu černošských rodin. Vytváří naopak překážky lepšímu vzdělání černošských dětí. Po roce a půl jsem z Black Lives Matter vystoupil. Ale nepřestal jsem pracovat na zlepšení života černochů a zajištění přístupu ke skvělému vzdělání.“

Zástupci organizace Black Lives Matter na žádost o komentář před zveřejněním článku nereagovali.

Přibližně rok po smrti George Floyda v Minneapolisu podpora uskupení Black Lives Matter ve Spojených státech podle nedávného průzkumu společnosti Morning Consult prudce klesla. Příznivý názor na tuto organizaci má pouze 48 procent respondentů, přičemž loni v květnu to bylo 61 procent.

Průzkum USA Today zjistil, že Floydovu smrt by nyní označilo za vraždu 36 procent Američanů, což je znatelný pokles oproti 60 procentům loni v létě.

Květnový průzkum provedený tímto deníkem ukázal, že výzva hnutí Black Lives Matter „přestaňte financovat policii“ („defund the police“) má ještě menší podporu – podporuje ji pouze 18 procent respondentů.

Nové informace přicházejí na pozadí nedávných kontroverzí kolem Patrisse Cullorsové, spoluzakladatelky organizace, která odstoupila po sérii zpráv o jejích nemovitostech a financích. Po zveřejnění zpráv minulý měsíc Cullorsová tvrdila, že žádné dary pro Black Lives Matter nezneužila.

V prohlášení z minulého týdne Cullorsová – která sama sebe označuje za „školenou marxistku“ – uvedla: „Díky chytrým, zkušeným a odhodlaným lidem, kteří organizaci během tohoto přechodného období podpoří, vím, že BLMGNF je v dobrých rukou… Program nadace zůstává stejný – vymýtit nadřazenost bílé rasy a budovat instituce vstřícné k životu.“

Cullorsová sdělila agentuře Associated Press, že její odchod byl plánován už více než rok a nesouvisel se zprávami o jejích financích a několika domech. Dodala, že šlo o „útoky pravice“, které měly očernit její osobu.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times.