Pravděpodobnost trombotického onemocnění po očkování proti onemocnění COVID-19 byla v dubnu 2021 prohlášena společností AstraZeneca za „častou“. To znamená, že se po očkování touto vakcínou může vyvinout autoimunitní onemocnění. Kritici poukazují na to, že databáze je neúplná a že mohou být ovlivněny všechny očkované osoby. Očkovaní budou mít pravděpodobně problémy s cestováním leteckou dopravou.

Rote-Hand-Brief z AstraZeneca varuje, že očkování proti COVID-19 může vést k autoimunitnímu onemocnění. To je podobné tomu, co je známé jako atypická heparinem indukovaná trombocytopenie (aHit). To znamená, že riziko trombózy je zvýšené a je snížena srážlivost krve.

Problémy s koagulací krve se projevují například u nevysvětlitelných krvácení z nosu, podlitin nebo křečových žil, ale také u plicních embolií nebo žilních trombóz. Trombocytopenie je stav, kdy je v krvi příliš málo trombocytů (krevních destiček). Občas se vyskytnou zprávy o úmrtí po očkování proti COVID-19 (příklad 1, příklad 2). Institut Paula Ehrlicha již zaregistroval 31 případů trombózy po očkování na COVID-19 v Německu.

Jsou trombocyty zničeny protilátkami proti COVID-19?

AstraZeneca pozorovala vysoké titry protilátek anti-PF4 u všech pacientů, kteří vykazovali příznaky trombocytopenie a jejichž sérum bylo analyzováno. Tyto protilátky jsou obvykle přítomny v krvi při imunitní trombocytopenii (ITP). ITP se vyznačuje nedostatkem krevních destiček, což může vést k tendenci krvácení.

Farmaceutická společnost odhaduje, že je postiženo jedno až deset procent očkovaných. AstraZeneca uvádí pravděpodobnost rozvoje trombocytopenie jako „častou“.

AstraZeneca píše: „Podle informací odborníků lze předpokládat, že porucha podobná atypické heparinem indukované trombocytopenii (aHIT) je nejpravděpodobnější hypotézou vzhledem k podobnostem v sérologickém profilu i v klinických příznacích a průběhu postižených pacientů. “

Lékařsky to vyjasníme v následujících dvou větách: „Považuje se za pravděpodobné, že syndrom, který je podobný aHIT, je vyvolán autoprotilátkou s vysokou vazebnou afinitou k PF4. Předpokládá se, že protilátka by mohla změnit strukturu PF4 podobnou té, která byla ukázána pro aHIT.“

Kritika: Databáze chybí – mohou být postiženy také všechny očkované osoby

Doposud však lidé očkovaní proti COVID-19, kteří v tomto ohledu nevykazovali žádné akutní příznaky, nebyli testováni na to, zda mají toto onemocnění v raných stádiích.

Biochemik dr. Christian Steidl na konci dubna 2021 poukazoval na to, že autoimunitní onemocnění se časem zhoršují, proto může být postiženo mnohem více lidí, kteří byli očkováni.

AstraZeneca si proto nemůže být jistá, že „sto procent očkovaných nemá imunitní trombocytopenii vyvolanou vakcínou, alespoň v raných stádiích“, vysvětluje dr. Steidl. Odpovídající databáze pro odhad, že je postiženo jedno až deset procent očkovaných, chybí.

Steidl dále píše: „Možná ty, kteří se dnes zářivě usmívají, protože ,dobře snášeli očkování‘, bude příští rok bolet hlava a přespříští rok je zasáhne smrtelná trombóza sinusových žil. Teď to nikdo neví. Někteří lékaři se proto zasazují o to, aby nebylo očkováno slepě, ale aby nejprve prošetřili všechny osoby očkované na protilátky PF4 a D-dimery, což je indikátor trombózy.“

Bhakdi požádal, aby se věnovala pozornost koagulačnímu faktoru

Specialista na transfuzní medicínu prof. dr. Andreas Greinacher a jeho tým dospěli ke stejnému závěru jako AstraZeneca, když vyšetřovali vzorky krve devíti pacientů v Německu a Rakousku.

Jejich studie zkoumá klinické a laboratorní charakteristiky, které vykazují srážení krve po očkování na COVID-19 vakcínou AstraZeneca. Všichni tito pacienti měli v krvi protilátky proti destičkovému faktoru 4 (PF4). Profesor Greinacher provádí výzkum na univerzitě v Greifswaldu.

Profesor Sucharit Bhakdi již dlouhou dobu varuje před neznámými vedlejšími účinky. Před několika týdny se zeptal svých kolegů: „Vezměte krev a podívejte se na koagulační faktor!“ Vědci by měli přestat „bojovat a válčit jeden s druhým“, řekl. „Měli byste se jen podívat a prozkoumat.“

Bhakdi se zasazoval o to, aby tak učinili i ti, kteří chtějí být očkováni, ale zároveň by ostatní neměli být „přímo či nepřímo“ nuceni k očkování.

Problém pro letecký provoz

Akutní trombóza je vylučovacím kritériem pro cestování leteckou dopravou. Postižení cestující jsou žádáni, aby před letem kontaktovali svého lékaře a případně použili kompresní punčochy.
 
Mohlo by to paradoxně znamenat, že v budoucnu budou do dovolenkového letadla nastupovat spíše neočkovaní lidé. O problému již diskutují letecké společnosti.

Pro letové posádky, piloty a dispečery s americkými licencemi: „Očkování vakcínou AstraZeneca nebo jinými vakcínami vede ke ztrátě FAA-Medical a ke ztrátě letového oprávnění!“ FAA-Medical je letecko-lékařské osvědčení a letecko-lékařské osvědčení vydané americkým úřadem pro bezpečnost letectví v USA.

Vakcína AstraZeneca není ve Spojených státech schválena. Držitelé lékařského osvědčení nebo povolení vydaného FAA mohou získat vakcíny proti COVID-19 od společností Pfizer-BioNTech, Moderna a Johnson & Johnson (v současné době pozastaveny); po každé dávce je třeba dodržet 48hodinovou přestávku se zákazem letu, respektive s dodržením bezpečnostní přestávky.

Budou následovat další studie

Varovný dopis společnosti AstraZeneca naznačuje, že se provádí řada studií s cílem identifikovat přesný patofyziologický mechanismus výskytu těchto trombotických příhod a definovat přesný rozsah rizika.

Není známo, zda bude očkování touto vakcínou zastaveno až do výsledků studií.

Evropská léková agentura (EMA) doposud ujišťovala, že přínosy vakcíny AstraZeneca „jednoznačně převažují nad riziky“. Z důvodu smrtelné trombózy již Norsko a Dánsko očkování touto látkou ukončily. Rakousko také nedávno oznámilo stejný postoj.

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Trump zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli
Trump zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Můžete se vitaminem B12 předávkovat?
Můžete se vitaminem B12 předávkovat?

Je nezbytný pro zdravou funkci mozku a nervů, a protože se v rostlinné stravě téměř nevyskytuje, na jeho dostatečný příjem by si měli dávat pozor zejména vegani a vegetariáni.

Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře
Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře

Navzdory cílům Xi Jinpinga modernizovat Lidovou osvobozeneckou armádu a vyzvat Spojené státy na souboj o pozici nejvyšší vojenské mocnosti na světě je čínský režim pravděpodobně jen „tygrem na papíře“.