Meiling Lee

2. 6. 2021

Podle studie vědců z Washington University School of Medicine v St. Louis mají lidé, kteří prodělali mírnou formu onemocnění covid-19, dlouhodobou ochranu díky vytvořeným protilátkám.

Vědci zjistili, že jedinci, kteří se zotavili z lehkého onemocnění covid-19, mají v kostní dřeni dlouhodobě plazmatické buňky, které vylučují nízké hladiny protilátek proti wuchanskému viru (novému koronaviru), možná po celý život.

Plazmatické buňky jsou typem bílých krvinek, které se vyvinuly z B-lymfocytů a pocházejí z kostní dřeně. Jsou zodpovědné za produkci a vylučování protilátek proti specifickému antigenu.

„Loni na podzim se objevily zprávy, že protilátky po infekci virem, který způsobuje covid-19, rychle slábnou, a hlavní média to interpretovala tak, že imunita není dlouhodobá,“ řekl Ali Ellebedy, hlavní autor studie a docent patologie a imunologie na Washingtonské univerzitě.

„To je však chybná interpretace údajů. Je normální, že hladina protilátek po akutní infekci klesá, ale neklesá na nulu, nýbrž se ustálí. Zde jsme zjistili, že lidé měli buňky produkující protilátky 11 měsíců po prvních příznacích. Tyto buňky budou žít a produkovat protilátky po zbytek života člověka. To je silný důkaz dlouhodobé imunity,“ dodal.

Studie (pdf), která byla 24. května zveřejněna v lékařském časopise Nature, se zúčastnilo 77 účastníků, kteří poskytovali vzorky séra v tříměsíčních intervalech počínaje přibližně měsícem po začátku příznaků. Většina účastníků, s výjimkou šesti, měla mírný průběh onemocnění covid-19, způsobeného virem KS Číny, známým také jako SARS-CoV-2.

Výzkumníci zjistili, že během prvních čtyř měsíců po infekci hladina protilátek rychle klesala a nakonec se vyrovnala, přičemž protilátky byly zjištěny ještě 11 měsíců po první infekci.

Kromě toho byly u 19 ze 77 účastníků sedm až osm měsíců po infekci získány vzorky kostní dřeně, aby se potvrdil zdroj protilátek. V 15 vzorcích byly zjištěny plazmatické buňky produkující protilátky. U pěti účastníků, kteří poskytli druhý vzorek kostní dřeně o čtyři měsíce později, byly tyto plazmatické buňky stále nalezeny. Ve vzorcích kostní dřeně 11 zdravých jedinců „bez předchozí anamnézy na SARS-CoV-2 nebo očkování“ nebyly žádné takové buňky nalezeny.

Tato zjištění zpochybňují nutnost, aby se lidé, kteří se zotavili z onemocnění COVID-19, stále nechávali očkovat, protože Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v únoru 2021 sdělilo deníku The Epoch Times, že lidé by měli být očkováni bez ohledu na to, zda onemocnění prodělali, či nikoli.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce. Celý článek si můžete přečíst zde.

Související články

Přečtěte si také

Nové pokuty za dopravní přestupky nepotěší řidiče, zato stát si přilepší
Nové pokuty za dopravní přestupky nepotěší řidiče, zato stát si přilepší

Navýšení pokut je výrazné, někdy až několikanásobné. Telefonování za volantem, jízda na oranžovou, překročení rychlosti a podobné nešvary tak nyní vytáhnou řidičům z peněženky větší obnosy peněz.

Kdysi ani v představách, dnes blízká realita. Co je chytrý prach?
Kdysi ani v představách, dnes blízká realita. Co je chytrý prach?

S rapidním rozvojem internetu nano-věcí a těl se vyvíjí různé moderní technologie. Jsou to různí nano-roboti a nano-senzory. Mezi vědci se uchytil i název chytrý prach.

Francie vydala zákon, který umožňuje stíhat kritiky covidových vakcín, říká opozice. Opravdu?
Francie vydala zákon, který umožňuje stíhat kritiky covidových vakcín, říká opozice. Opravdu?

Ve Francii proběhl neobvyklý parlamentní boj za legislativní dodatek týkající se léčby pacientů. Podle kritiků může být použit pro zastrašování kritiků schválených léčiv jakými jsou například mRNA vakcíny proti onemocnění covid-19.

Čína spojuje malé banky s většími jako dočasné řešení hrozící finanční krize
Čína spojuje malé banky s většími jako dočasné řešení hrozící finanční krize

Čínské úřady v současné době urychlují konsolidaci a fúze malých a středních finančních institucí ve snaze zmírnit dopady případné finanční krize.

Osmiletý šachový talent porazil na turnaji velmistra, jako nejmladší v historii
Osmiletý šachový talent porazil na turnaji velmistra, jako nejmladší v historii

Osmiletý chlapec původem z Indie Ašvat Kaušik se zapsal do historie, když se stal nejmladším hráčem, který kdy porazil šachového velmistra v klasické turnajové partii.