Mimi Nguyen Ly

11. 6. 2021

Po nástupu nové americké administrativy do úřadu nechal prezident Biden zrušit dostavbu pohraniční zdi na jižní hranici a několik výkonných nařízení z Trumpovy éry, které byly zamýšleny na omezení přílivu migrantů do USA.

Za poslední tři měsíce počet zadržených ilegálních imigrantů na hranicích dosahuje rekordně vysokých čísel. V květnu to bylo přes 180 000 migrantů, což je nejvyšší měsíční hodnota za posledních 21 let.

Guvernér Texasu Greg Abbott tento čtvrtek (10. června 2021) oznámil plán na zabezpečení hranic, jehož součástí je dostavba vlastních bariér na mexicko-americké hranici a zatýkání ilegálních imigrantů, kteří vstoupí na půdu státu.

Nový robustní plán k potlačení nelegálního překračování hranic byl oznámen na summitu pro zabezpečení hranic v Del Rio a zúčastnili se jej zástupci policejních složek Texasu, okresní soudci, starostové, žalobci a vlastníci půdy.

Republikánský guvernér řekl, že podepíše státní rozpočet, ve kterém se bude pro zlepšení pohraniční bezpečnosti počítat s více než miliardou dolarů. Plán pro rozšíření pohraniční zdi oznámí v následujících týdnech.

Také sdělil, že státní složky začnou ilegální migranty zatýkat. Momentálně totiž federální složky uplatňují pravidlo Bidenovy administrativy, kdy imigranty často pouze zadrží a poté je pustí.

„A začneme zatýkat – tím vyšleme vzkaz každému, kdo přemýšlí o tom, že by sem přišel – nedostanete volný vstup. Dostanete se přímo do vězení,“ napsal Abbott na svém Twitteru.

Nová nařízení guvernéra přicházejí krátce poté, co ve státě vyhlásil stav katastrofy, který umožňuje texaské veřejné bezpečnosti vynucování všech federálních a státních zákonů týkajících se trestních činů převaděčství, nelegálního vstupu a kupčení s lidmi.

migrace mexiko
Skupina Venezuelanů čeká na vyzvednutí Pohraniční stráží po nelegálním překročení hranic přes řeku Rio Grande z Mexika do texaského Del Rio. 3. červen 2021. (Charlotte Cuthbertson / The Epoch Times)

Součástí plánu je i vytvoření pracovní skupiny, která bude pružněji reagovat na situace. Navíc, Texas navazuje s Arizonou spolupráci, ve které si oba státy navzájem, či s pomocí dalších států, budou moci mezi sebou posílat policisty či techniku pro výpomoc se zatýkáním migrantů.

Ve svém stanovisku Abbott uvedl, že politika Bidenovy vlády vedla k humanitární krizi na jižní hranici s rekordními počty ilegálních migrantů, drog a kontrabandu proudících do Texasu.

„I když je zabezpečení hranice zodpovědností federální vlády, Texas nebude nečinně sedět opodál, zatímco tato krize roste,“ sdělil Abbott. „Náš stát spolupracuje s komunitami dotčenými krizí a začne zatýkat jednotlivce přicházející do Texasu nelegálně.“

„Naše snahy budou efektivní, jen když budeme na zabezpečení hranic spolupracovat, zatýkat kriminálníky, ochraňovat vlastníky půdy, vytlačíme nebezpečné drogy z našich komunit a poskytneme Texasanům podporu, kterou potřebují a kterou si zasluhují. Tahle krize nemá obdoby a Texas na ni odpovídá robustním pohraničním plánem, který ještě tento národ neviděl.“

Doplněný překlad původního článku amerických The Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Evropský soud rozhodl, že Švýcarsko porušilo lidská práva občanů svou nečinností v oblasti změny klimatu
Evropský soud rozhodl, že Švýcarsko porušilo lidská práva občanů svou nečinností v oblasti změny klimatu

Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že švýcarská vláda porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na jejich ochranu před klimatickými riziky. Úterní rozhodnutí soudu ve francouzském Štrasburku je vítězstvím spolku Verein KlimaSeniorinnen Schweiz.

Budou země EU posílat migranty do třetích zemí po vzoru Itálie?
Budou země EU posílat migranty do třetích zemí po vzoru Itálie?

„Uvidíme, zda vůbec se Itálii bude dařit žadatele o azyl přemísťovat do Albánie. Uvidíme, zda bude plánovaná kapacita přijímacích středisek v Albánii dostačovat. Také bude zajímavé sledovat, zda a jak bude Albánie bránit odmítnutým migrantům v útěku z Albánie do zemí EU.“

„Tohle není můj přítel. Je to jiný člověk!“ Soudní případ dvojí identity
„Tohle není můj přítel. Je to jiný člověk!“ Soudní případ dvojí identity

Přinášíme zajímavý případ ze soudní síně, který se točí kolem vystěhování a údajné dvojí identity.

Místo hasicího přístroje speciální deka. Vědci z Univerzity Karlovy představili svůj nový vynález
Místo hasicího přístroje speciální deka. Vědci z Univerzity Karlovy představili svůj nový vynález

Univerzita Karlova jménem své dceřiné společnosti Charles University Innovations Prague a firmy Walk on Water představila 10. dubna svůj poslední vynález –hasební deku nemající obdoby.

Rodiče si nepřipouštějí zdravotní následky nadváhy u dětí, upozorňují pediatři
Rodiče si nepřipouštějí zdravotní následky nadváhy u dětí, upozorňují pediatři

Problém s váhou, který umocnila koronavirová pandemie, má stále asi čtvrtina dětí. Praxe lékařů nenasvědčuje tomu, že by se situace zlepšila, spíše naopak.