Janita Kan

2. 6. 2021

Texaský guvernér Greg Abbott vyhlásil na jižní hranici stav katastrofy, aby zajistil dodatečné zdroje pro vypořádání se s humanitární krizí – ilegální migrací a kriminálními aktivitami.

„Politika otevřených hranic prezidenta Bidena vydláždila cestu pro nebezpečné gangy a kartely, převaděče a dovoz smrtelných drog jako fentanyl, které proudí do našich komunit,“ uvádí ve svém stanovisku Abbott.

„Zároveň s tím je vlastníkům nemovitostí podél hranic na denní bázi ničen a poškozován majetek a Bidenova vláda nedělá nic pro jejich ochranu. Texas neustále zvyšuje snahy o vypořádání se s krizí na hranicích namísto federální vlády, ale musí se toho udělat více.“

Vyhlášení stavu (pdf) umožní použít zdroje k ochraně vlastníků půdy a jejich majetku. Abbott také nařídil státní policii (Texas Department of Public Safety) zvýšit snahy v prosazování federálních a státních zákonů týkajících se pašování, převaděčství a narušení vlastnických práv.

Jako další opatření zakázal texaskému Výboru pro zdravotní a sociální služby vydávat státní licence zařízením pro péči o děti, které mají kontrakt s federální vládou pro přichýlení nebo zadržování ilegálních imigrantů.

Abbott také nařídil vězeňským a policejním výborům poskytnout okresům vedení k tomu, aby byly flexibilnější při vytváření alternativních zadržovacích zařízení či rozšiřování těch současných.

Vyhlášení stavu přichází v době výrazného nárůstu nelegální migrace za posledních několik měsíců, obzvláště od nástupu prezidenta Bidena do funkce. Statistiky Pohraniční stráže uvádějí 173 000 zadržených migrantů v březnu a o několik tisíc více v dubnu.

Nezletilých bez doprovodu bylo v dubnu zadrženo zhruba 17 100, což je o něco méně než 18 900 v březnu, ale téměř dvojnásobek únorových statistik.

V březnu spustil guvernér Abbott „operaci Lone Star“ ve snaze tlumit krizi na hranicích. Díky dodatečným zdrojům operace se dle něj povedlo zatknout 1 300 kriminálníků, 35 000 ilegálních migrantů navíc, zabavit 4,5 tuny drog a přes sto zbraní.

Republikánští zákonodárci již dlouho upozorňují, že vzrůstající krize je výsledkem Bidenova rozhodnutí o zrušení několika migračních opatření z Trumpovy éry, díky nimž se povedlo snížit příliv nelegální migrace. Jedním z takových opatření byl Migrant Protection Protocol, který ukončil Obamovu politiku „chytni a propusť“ a efektivně snížil nárůst nelegální migrace v roce 2019.

Bidenova administrativa se vrací k Obamově politice, která usnadňuje systém „chyť a propusť“, a opět pouští do země nezletilé bez doprovodu. Zákonodárci tvrdí, že Bidenův zákon byl interpretován jako signál pro potenciální migranty, aby cestovali do Spojených států.

Bidenova administrativa se naopak snaží přenést vinu na vládu bývalého prezidenta Donalda Trumpa, přičemž ministr vnitřní bezpečnosti Alejandro Mayorkas již dříve uvedl, že Trumpova administrativa „zlikvidovala řádný, humánní a účinný způsob, jak umožnit dětem, aby uplatnily své nároky podle práva Spojených států ve své vlastní zemi“.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO
Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO

Maďarský parlament dnes schválil vstup Švédska do NATO.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…