Mat Lecompte

25. 6. 2021

Idiopatické střevní záněty neboli IBD (z angl. zkratky Inflammatory Bowel Disease) jsou historicky západní záležitostí. Ačkoli se jedná především o problém Spojených států, s rozšířením běžné americké stravy se IBD rozšířila po celém světě.

Všechno to rychlé občerstvení, tuk a cukr mohou podporovat šíření střevních zánětů.

Nedávná studie zjistila, že konzumace západní stravy může poškodit imunitní systém ve střevech a zvýšit riziko infekcí nebo idiopatických střevních onemocnění.

Jedním ze způsobů, jak může strava s vysokým obsahem tuku a cukru ovlivňovat imunitu, je její vliv na Panethovy buňky. Panethovy buňky jsou imunitní buňky ve střevě, které mají na starosti udržování zánětu pod kontrolou.

Pokud dojde k poškození těchto buněk, střevo je náchylnější k zánětům a zvyšuje se riziko IBD. Špatně fungující nebo nefunkční Panethovy buňky jsou například klíčovým znakem Crohnovy choroby.

Výzkumníci zkoumali údaje o 400 lidech a hodnotili jejich Panethovy buňky. Zjistili, že u buněk hraje roli index tělesné hmotnosti (BMI). Čím vyšší je BMI člověka, tím hůře vypadají jeho Panethovy buňky.

Vědci pak krmili zdravé myši západní stravou, aby zjistili, zda se tím změnila aktivita Panethových buněk. Změnila, což vědce vedlo k závěru, že problémem není ani tak obezita jako taková, ale strava s vysokým obsahem cukrů a tuků.

Panethovy buňky se u myší vrátily do normálu poté, co byly několik týdnů krmeny zdravou stravou.

Faktorů, které přispívají ke střevním zánětům a IBD, může být několik, ale tyto údaje vysílají silný signál, že strava je součástí problému. Strava západního typu, bohatá na průmyslově zpracované potraviny, tuk a cukr, může narušovat imunitní systém a zvyšovat riziko IBD.

Nejlepší obranou je tedy zdravější strava. Omezení nezdravých tuků a cukru a konzumace většího množství vlákniny, ovoce, zeleniny, zdravých tuků a celozrnných výrobků může být nejlepším způsobem, jak snížit riziko IBD a případně pomoci při léčbě tohoto onemocnění.

Mat Lecompte je novinář píšící o zdraví a wellness. Tento článek byl původně publikován na stránkách BelMarraHealth.com.

Originální článek zde.

Přečtěte si také

Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky
Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky

První možností je zkrátit pracovní týden na 35 hodin, druhou zavést volné pátky.

Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami
Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami

Divoké květiny jsou úžasným doplňkem každé zahrady, protože propojí i tu nejformálnější zahradu s přírodním prostředím.

Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci
Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci

Brzy zjistil, že věda, v niž pevně věřil, je chybná a chybí jí klíčové důkazy pro její teorie, přestože tyto teorie byly vydávány za fakta.

Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog
Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog

Účast ve volbách do Evropského parlamentu je obvykle v České republice i dalších unijních státech nižší než v případě hlasování do národních parlamentů.

Tajemství a kouzlo cremonských houslí
Tajemství a kouzlo cremonských houslí

Housle, nejcennější a nejprestižnější z rukodělných nástrojů, dominovaly hudbě po staletí. Mají dlouhou historii a jejich počátky zůstávají zahaleny tajemstvím.