Zdenka Danková

27. 7. 2021

„Stojíš si na vedení,“ slýchali jsme kdysi. Nebo: „Přešlápni si, stojíš si navedení.“ To byla rčení, když někdo nepochopil vtip nebo humor – a nesmál se mu.

Každý humor není pro každého. Někdo se zasměje, někdo nechápe, někomu to nepřijde vtipné.

Ale je tu ještě jedna věc. A tou je vrstevnatost humoru nebo vtipu.

Kdysi jsem ráda chodila se svým bratrem do kina. Za socialismu nám většinou „dopřáli“ francouzské nebo italské komedie. Sovětská komedie – ehm, … to neexistovalo. A Bulgakov se svým Mistrem a Markétkou tehdy zůstával nepřizván do českých kin.

Sedíme s bratrem v kině, přijde gag nebo dialog – nebo vtip – a všichni se smějí. A když se všichni dosmáli, začal se smát můj bratr. Zvolna, zvolna, pak přidával, nakonec gradoval – a to už se přidávali k němu další, kteří se smáli tomu, jak on se směje.

Sourozenci pod rodinnou lípou. (archiv Z. Dankové)

Nestál si na „vedení“. Nepotřeboval si „přešlápnout“. Byl jedním z těch, kdo dokázali v humoru rozpoznat další vrstvy.

Každý má jinou škálu vnímání. A někdo má opravdu pestrou paletu vjemů nebo pocitů. A on dokázal rozpoznat v jednom vtipu první vrstvu, pak se mu odkryla druhá a pak další. Nebo mu ten vtip právě něco připomněl, pramínky se spojily a v jeho nitru z toho vznikl další odstín humoru.

Není to vždy tak, že bychom nechápali nebo „si stáli na vedení“. Každý máme jiné úrovně vnímání.

Na závěr připomenu ještě další věc: ti kdo mají tak širokou paletu vnímání humoru, mají totéž na i té mínusové rovině: širší paletu vnímání bolesti. A tak to je.

Přečtěte si také

Německo se chystá radikálně změnit dotování obnovitelných zdrojů
Německo se chystá radikálně změnit dotování obnovitelných zdrojů

Německá koalice chce upustit od minimálních výkupních cen energie z obnovitelných zdrojů i od dotací za negativní tržní ceny. Tím, že stát podpoří pouze jednorázové investiční náklady, majitelé fotovoltaických elektráren přijdou o zaručený příjem.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Jak na nemoci denivek a růží
Jak na nemoci denivek a růží

Denivky trpící houbou listových pruhů jsou obvykle vysazeny ve stínu nebo v blízkosti vody. Otázka: Moje...

Šokující svědectví: promluvil dosud první člověk, který přežil násilné odebírání orgánů v Číně
Šokující svědectví: promluvil dosud první člověk, který přežil násilné odebírání orgánů v Číně

Pravděpodobně jediný známý člověk, který přežil násilné odebírání orgánů čínským režimem, vyprávěl svou zkušenost na tiskové konferenci 3. 7. ve Washingtonu.

Pět způsobů, jak podpořit plánování rodiny
Pět způsobů, jak podpořit plánování rodiny

S klesající světovou populací možná nastal čas přehodnotit naše plánování rodičovství. Zprávy z posledních několika desetiletí...