Americký úřad pro potraviny a léčiva (FDA) zrychluje posuzovací proces, aby mohl posunout status vakcín proti covid-19 od Pfizeru, Moderny a J&J ze stavu tzv. „nouzového použití (EUA)“ do stavu „zcela schváleno“.

Tento krok by měl dát Bidenově administrativě, lokálním vládám a zaměstnavatelům větší flexibilitu pro vyžadování povinného očkování.

Pfizer podal žádost o licenci k plnému odsouhlasení letos v květnu, Moderna 1. června a Johnson & Johnson oznámil, že žádost podá později v tomto roce.

Minulý měsíc FDA oznámil, že cílem pro dokončení procesu schválení posuzovateli byl leden 2022, ale že „to neznamená, že schválení nemůže být i dříve“.

Standardní proces posouzení u vakcín je do 12 měsíců, ale u prioritizovaného procesu jde zkrátit na 8 měsíců, sdělil v pátek pro Washington Post Peter Marks, ředitel Centra pro biologické vyhodnocování a výzkum (CBER) při FDA.

CBER je v USA zodpovědné za řízení vakcín. Marks připustil, že se schválenými vakcínami budou mít zaměstnavatelé a vládní orgány snazší je nařizovat.

„Mluvím teď neformálně, ne jako právník [ministerstva spravedlnosti]… Ale vesměs, u licencovaného produktu máte lepší pocit, pokud jej chcete udělat povinným,“ řekl v rozhovoru Marks.

Minulý týden americké ministerstvo spravedlnosti vydalo stanovisko, dle kterého můžou orgány veřejné správy i zaměstnavatelé požadovat očkování proti covid-19, i když mají vakcíny status „nouzového použití“.

Vrchní Bidenův poradce pro léčiva, dr. Anthony Fauci, v červenci řekl novinářům, že by se „hodně divil“, pokud by ty tři vakcíny nezískaly plné schválení.

Experti z oboru zdravotnictví předpovídají, že po plném schválení vakcín se zvedne „vlna povinného očkování“.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.