Podle studie Emory University publikované v časopise Cell Reports Medicine si většina lidí, kteří se zotavili z onemocnění covid-19, a to i při lehkém průběhu nemoci, zachovává širokou a trvanlivou imunitu vůči tomuto onemocnění, včetně určitého stupně ochrany vůči mutacím.
Longitudinální studie, která je dosud nejkomplexnější svého druhu, se zúčastnilo 254 pacientů s covid-19 ve věku od 18 do 82 let, kteří poskytovali vzorky krve v různých obdobích po dobu více než osmi měsíců počínaje dubnem 2020. Přibližně 71 % pacientů mělo mírný průběh onemocnění, 24 % prodělalo středně závažný průběh a 5 % mělo závažný průběh onemocnění.
Vědci zjistili, že většina pacientů, kteří se uzdravili, si vytvořila silnou a rozsáhlou imunitní reakci na SARS-CoV-2 po dobu nejméně 250 dnů, kdy trvala studie. SARS-CoV-2 je vědecký název nového koronaviru, který způsobuje onemocnění covid-19.
„Viděli jsme, že protilátkové reakce, zejména u IgG protilátek, byly u naprosté většiny pacientů nejen trvanlivé, ale že se i rozkládají pomaleji, než se dříve odhadovalo, což naznačuje, že si pacienti vytvářejí plazmatické buňky s delší životností, které mohou neutralizovat spike protein u SARS-CoV-2,” uvedl 22. července pro Emory News Center Rafi Ahmed, ředitel Emory Vaccine Center a hlavní autor studie.
Autoři uvádějí, že přirozená imunita po zotavení z onemocnění poskytuje určitý stupeň ochrany proti různým variantám. Dosavadní výzkum ukazuje, že vakcíny proti covid-19 mohou být proti mutacím méně účinné.
„Imunitní odpověď na přirozenou infekci pravděpodobně poskytne určitý stupeň ochranné imunity i proti variantám SARS-CoV-2, protože epitopy T-lymfocytů CD4+ a CD8+ budou pravděpodobně zachovány,“ napsali autoři.
Vědci rovněž zjistili, že vyléčení pacienti s covid-19 vykazují stabilní protilátkové reakce i proti dalším lidským koronavirům, které způsobují běžné nachlazení, MERS nebo SARS.
„Tyto údaje … vyvracejí současnou představu, že tyto protilátkové odpovědi na lidské koronaviry jsou krátkodobé,” uvádějí vědci a dodávají: „U pacientů s covid-19 se navíc objevily zvýšené protilátkové odpovědi IgG proti SARS-CoV-1, příbuznému patogenu (způsobujícímu SARS, pozn. red.), kterému pravděpodobně nikdo z nich nebyl dříve vystaven.“
Výzkumníci budou účastníky výzkumu sledovat ještě několik let, přičemž poslední odběr vzorků je stanoven na únor 2023. To vědcům umožní shromáždit více údajů k „definování přechodu k dlouhodobé imunitě“ vůči viru po prodělání přirozené infekce.
Tato zjištění doplňují rostoucí počet výzkumů, které naznačují, že u vyléčených pacientů s virem covid-19 se vyvíjí dlouhodobá imunita.
Studie je v určitém smyslu omezená tím, že nezahrnovala pacienty s těžšími formami onemocnění covid-19 a asymptomatické pacienty. Autoři však poznamenávají, že „mírný a středně těžký průběh onemocnění představuje [více než] 80 % případů covid-19, což zdůrazňuje význam našich zjištění.
Článek byl redakčně zkrácen. Původní článek v anglické verzi naleznete zde.