SOSP

10. 8. 2021

Během července jsme se obrátili na vedení a nebo zákonodárce všech politických stran a hnutí, které měly podle průzkumů šanci uspět v nadcházejících parlamentních volbách, s pěti otázkami. Všem jsme nechali více než dva týdny na to, aby nám zaslaly svoje odpovědi s tím, že je v plném znění zveřejníme. Odpovědi publikujeme v pořadí, v jakém jsme je obdrželi, a každé otázce věnujeme postupně jeden článek.

Otázka č.2: Budete prosazovat následující legislativní opatření ukládající povinnost pro globální platformy (sociální sítě)?

  • ustanovit pobočku s právní subjektivitou nebo alespoň odpovědnou osobu na území ČR, která by byla partnerem pro komunikaci s orgány státní správy a kterou by mohly české subjekty v případě sporu žalovat,
  • zdůvodňovat omezení služeb,
  • nabídnout zákonný proces rychlé reklamace (odvolání) pro každého uživatele, kterému jsou omezeny služby, a to tak, aby se mohl dovolat svých práv a orgán státní správy mohl ve lhůtě dnů sjednat nápravu?

ANO

Ano, o těchto bodech – tedy jasné definování odpovědné osoby v rámci ČR, která by byla partnerem pro uživatele a státní správu, transparentní proces reklamace pro každého uživatele, který je zablokován či jsou mu jinak omezeny služby– hovoříme už nějakou dobu. Proto jsou naši poslanci spolupředkladateli novely řešící zákaz cenzurování na sociálních sítích, která prošla do druhého čtení, ale v tomto volebním období se už bohužel nestihne projednat a schválit.

Garant: Patrik Nacher


Trikolóra Svobodní Soukromníci

Jsme přesvědčeni, že je to ta správná cesta, pokud jde o sociální sítě. Ty dnes zneužívají svého dominantního postavení na trhu a dokážou ovlivnit veřejné mínění, a tudíž i volby. Rozhodným orgánem pro omezování svobody projevu má být rozhodně stát, potažmo soud, a nikoli soukromá firma. Giganti by u nás měli dodržovat stejná pravidla jako jakýkoli jiný podnikatel či živnostník. I pro tyto korporace musí platit naše záruční podmínky a další pravidla týkající se například zastoupení, kterými se musí běžná, i zahraniční, firma řídit. V tomto smyslu všechny výše uvedené body je zcela relevantní požadovat, chtějí-li u nás působit.

Garant: Natálie Vachatová


SPD

  • V podmínkách členství v EU takovou povinnost pro poskytovatele sociálních sítí zřejmě vynutit nelze. Mimo EU bychom chtěli prosadit povinnost subjektů podnikajících na území ČR mít pobočku v ČR a danit v ČR.
  • Jsme pro zákaz omezení, zdůvodnění nepostačuje.
  • Nelze připustit svévolné uplatňování „předběžného opatření“ ze strany poskytovatelů veřejných služeb, pokud nejde o zřejmé porušení zákona (např. dětská pornografie).

Garant: Ivan David


KSČM

Ano, toto domícium je minimum, které budeme požadovat. Spolu se zdaněním a regulaci reklamy v rámci českého trhu.

Třetí bod vyžaduje širší diskusi, kdo by byl ten správním orgán který by byl “obdařen” takovou pravomocí. Již z otázky je zřejmé, že o moci soudní neuvažujete (zahlcenost) a tudíž jak prakticky a dle čeho by bylo toto posuzováno a kterým “úředníkem” s jakou zodpovědnosti a vůči komu. Chtělo by to více legislativně upravit.

Garant: Leo Luzar


KDU-ČSL

Ano, jednoznačně je třeba, aby se globální platformy světa sociálních sítí staly „čitelnými“ a „dostupnými hráči“ i v rámci právního řádu České republiky. V tomto smyslu musí být uživatelská práva vymahatelná snadno a v souladu českými zákony na území ČR.

Garant: Marek Výborný


ODS

O tom jsme s Vámi diskutovali již v tomto volebním období a považujeme to za velmi důležité řešení, které budeme prosazovat. Je nutné, aby platformy měly odpovědné osoby (pobočky) na našem území, na které by se mohli obrátit jak čeští občané, tak státní úřady. Stejně tak považujeme důležitou možnost odvolání proti svévolnému mazání příspěvků, které neporušují zákony naší země.

Garant: Marek Benda, Jan Skopeček a Alexandr Vondra


Volný blok

Výše uvedená opatření jsou jistě užitečná, jedná se však pouze o parametrické změny zcela nevyhovujícího systému. Dnes nám již nepomohou drobné reformy, dnes potřebujeme radikální transformaci. A tou je rozbití nadnárodních monopolů sociálních sítí zcela v souladu s českým právem. Tuto kreativní destrukci monopolů máme již delší dobu připravenou, k jejímu provedení je však třeba politická odvaha, a především nezávislost. Na námitky konfliktu mezi svobodou slova a svobodou soukromého vlastnictví odpověděl už před téměř sty lety Karel Čapek, když hovořil o svobodě tisku: „Každý zákon má dva konce… Každé zneužití svobody je zárodkem omezení svobody; vlastními otci zákonů jsou lumpové, a nikoliv právníci. Špatný svět musí mít nepěkné zákony.“

Garant: Hana Lipovská


Piráti, ČSSD, STAN, Top09 a Přísaha neodpověděli ani po urgenci.

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.