Mluvčí islámského radikálního hnutí Tálibán v rozhovoru pro čínská státní média pochválil Peking za jeho roli v afghánské politice.
„[Čínský režim] hraje velmi důležitou roli při transformaci Afghánistánu a také v pokojném usmíření,“ řekl ve čtvrtek mluvčí Tálibánu v Kataru, Suhail Šahín, v angličtině čínské státní televizi CGTV.
„[Peking] jmenoval zvláštního vyslance pro Afghánistán, s nímž jsme udržovali pravidelný kontakt,“ dodal.
Šahín dále uvedl, že Tálibán a Komunistická strana Číny jsou v kontaktu již dlouho.
„Samozřejmě jsme při různých příležitostech navštívili Čínu … [Čínský režim] sehrál velmi důležitou roli při transformaci Afghánistánu [z demokratické Islámské republiky Afghánistán na teokratický Islámský emirát Afghánistán],“ řekl.
Šahín také zmínil, že Peking jmenoval jako kontaktní osobu s Tálibánem nového úředníka.
„Jsme s ním v kontaktu. Naše delegace se s ním nedávno setkala,“ řekl Šahín.
Rozhovor s CGTV se odehrál přibližně 20 let poté, co spojenecké síly vedené Spojenými státy po 11. září 2001 zbavily Tálibán v Afghánistánu moci. Represivní islámská fundamentalistická skupina nyní obnovuje svou vládu nad zemí. Peking v tom hraje roli a zároveň se škodolibě raduje ze stažení USA.
Na první pohled se Čína v minulém století nezapojila do žádného z afghánských konfliktů, na rozdíl od Spojených států a jejich spojenců z NATO, kteří se 20 let snažili v zemi nastolit a bránit demokracii, a také Sovětského svazu, který zemi okupoval od konce roku 1979 do začátku roku 1989.
Ze zprávy Population Research Institute ze září 2001 však vyplývá, že čínský komunistický režim dlouhodobě podporoval Tálibán „v zákulisí“ tím, že mu poskytoval zbraně i technologie. Jako příklad zpráva uvádí, že největší čínská telekomunikační společnost Huawei se údajně podílela na budování telekomunikačních sítí pro Tálibán, který podporoval Usámu bin Ládina a jeho teroristické útoky proti Spojeným státům.
Poté, co Tálibán 15. srpna znovu převzal kontrolu nad Afghánistánem, Wahídulláh Hašímí, vysoký představitel tálibánského hnutí, řekl agentuře Reuters, že režim Tálibánu bude teokracií a bude mít podobnou mocenskou strukturu jako v letech 1996 až 2001, kdy zemi vládl.
Čínský ministr zahraničních věcí Wang I se s vůdci Tálibánu setkal již 28. července.
Peking v minulosti veřejně vyjádřil obavy, že území kontrolované Tálibánem by mohlo být útočištěm separatistických jednotek ze západního čínského regionu Sin-ťiang, kde žijí Ujguři a další turkičtí muslimové.
V posledních týdnech však čínský režim změnil tón, a dokonce otevřeně deklaroval ochotu navázat s hnutím„přátelské vztahy“. Tálibán nyní ovládá zemi, jež disponuje zásobami vzácných kovů v hodnotě bilionů dolarů.
„Čína respektuje záměr a volbu afghánského lidu … Čína bude udržovat kontakty a komunikaci s afghánským Tálibánem,“ uvedla 16. srpna mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing.
Režim Komunistické strany Číny a jeho státní média zároveň uvítaly vzestup Tálibánu a jásaly nad „porážkou“ Američanů v Afghánistánu.
„[Spojené státy] se skutečně velmi podobají ,papírovému tygrovi‘,“ komentovala situaci 16. srpna čínská tisková agentura Sin-chua.
Agenturní článek se dále vysmíval USA s tím, že neúspěch demokracie v Afghánistánu ukazuje, že USA jsou slabé. Čína dle článku přísně kontroluje své hranice. „Z Afghánistánu (do Číny) těžko přeletí i pták,“ píše se dále v textu.
V Pandžšíru mezitím vedou odboj proti Tálibánu úřadující prezident Islámské republiky Afghánistán Amrulláh Sálih a vojenský vůdce Ahmad Massúd.