Jack Phillips

13. 9. 2021

Protestující ve Francii vyšli o víkendu již podeváté za sebou do ulic, aby se opět shromáždili proti očkovacím pasům a proticovidovým nařízením.

Francouzské ministerstvo vnitra podle televize France24 uvedlo, že se celostátních demonstrací zúčastnilo 120 000 lidí. Minulý týden jich demonstrovalo přibližně 140 000.

Při střetech s demonstranty utrpěli tři policisté lehká zranění, uvedla agentura France24.

Videozáznamy ukázaly velké množství protestujících v Paříži, Toulouse a dalších městech. Na jednom z videí jsou vidět střety protestujících s policisty v Toulouse.

Podle informací ministerstva vnitra na začátku srpna během jednoho víkendu počet demonstrantů v různých francouzských městech přesáhl 230 000. K těmto protestům došlo krátce poté, co francouzský Nejvyšší soud rozhodl, že zákon o očkovacích pasech přijatý parlamentem je legální.

Protestující rovněž vyjadřovali nesouhlas s povinným očkováním všech zdravotnických pracovníků.

Covid pas, který vláda nazývá zdravotním průkazem, potřebují lidé pro vstup do restaurací, klubů a řady dalších veřejných míst. V případě, že průkaz nemají, musejí se prokázat negativním testem na covid.

Některá média se snažila demonstrace charakterizovat jako „antivakcinační“, ale mnozí protestující uvedli, že jsou proti očkovacím pasům a mandátům, nikoli proti očkování samotnému.

„Tento zdravotní pas rozděluje Francouze. Myslím, že je to jasné,“ uvedla podle agentury Reuters před několika týdny státní úřednice Sophie Soulasová na pařížském protestu. „A bohužel si myslím, že bychom ho měli zrušit.“

V sobotu byli lidé viděni s transparenty s nápisy „žádný pas, žádný zdravotní průkaz“.

Na očkovací pasy upozorňovala řada organizací, včetně skupin na ochranu občanských svobod, že dělí společnost na dvě skupiny, vrstvu očkovaných a vrstvu neočkovaných.

Minulý týden byla obžalována bývalá francouzská ministryně zdravotnictví Agnes Buzynová poté, co se na ní snesla obvinění z „ohrožení životů druhých“ v souvislosti s její reakcí na covid-19 v počátcích pandemie. Buzynová, která ve své vládní funkci skončila v únoru 2020, řekla týdeníku Euro, že se proti případu odvolá, a uvedla, že je to pro ni „skvělá příležitost, jak vysvětlit svůj postoj a uvést věci na pravou míru“.

„Nedopustím, aby bylo pošpiněno působení vlády, mé působení ve funkci ministryně, když jsme udělali tolik pro přípravu naší země na globální zdravotní krizi, která, připomínám, stále trvá,“ dodala.

Na začátku loňského roku, než se z čínského Wu-chanu rozšířila do velké části světa nemoc covid-19, způsobená virem KS Číny (Komunistické strany Číny), Buzynová tehdy uvedla, že podle jejího názoru bude pro Francii představovat „velmi malé“ riziko. Byla také obviněna z toho, že pro Francii nezajistila dostatek ochranných prostředků.

Původní článek newyorské redakce byl redakčně upraven.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Vláda chce získat pravomoc samostatného rozhodování o krátkodobém vysílání ozbrojených sil

Podle nového vládního návrhu by měla být změněna Ústava České republiky. Měla by do ní být zanesena nová pravomoc vlády samostatně rozhodovat o vysílání ozbrojených sil mimo území republiky a o pobytu ozbrojených sil jiných států na území republiky.

Energeticky náročné firmy dotují rozvoj přenosových sítí, vláda jim neulevuje jako jinde, stěžuje si šéf Svazu průmyslu

Velké průmyslové podniky přispívají na zelenou modernizaci elektrárenské sítě velkou měrou. Na rozdíl od sousedních zemí však česká vláda firmám s náklady pomáhá jen málo, myslí si prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj.

Do ústavy má být zapsáno „šetrné využívání vody“ a „ochrana životního prostředí“

Ministerstvo životního prostředí navrhlo změnit a rozšířit ústavu o závazek státu k šetrnému využívání vody a ochraně životního prostředí. Podle něj je současné znění „zastaralé“ a „nedostatečné“.

Klaus Schwab rezignoval z představenstva Světového ekonomického fóra

Zakladatel Světového ekonomického fóra Klaus Schwab odstoupil z představenstva této organizace. Byl její tváří více než 50 let.

Člen ochranky stojí na svém stanovišti během zahajovacího zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců ve Velkém sále lidu v Pekingu, 5. března 2024. (WANG ZHAO / AFP via Getty Images)
Čína uvalila odvetné sankce na členy amerického Kongresu kvůli Hongkongu

Čína uvalila sankce na několik členů amerického Kongresu, další vládní představitele a vedoucí nevládních organizací za to, co režim označil za „otřesné chování v otázkách týkajících se Hongkongu“.

Vědci našli dosud nejpřesvědčivější důkazy o možném životě na vzdálené planetě

Vědci objevili dva plyny, které na Zemi vznikají jen biologicky, v atmosféře planety K2-18b. Naznačuje to možnou přítomnost mikrobiálního života, i když důkaz to zatím není.

Německo: Každý třetí podnik plánuje v roce 2025 snižování počtu zaměstnanců

Více než tři z deseti německých podniků předpokládají, že letos budou muset snižovat počet pracovních míst...

Počet svateb v ČR byl loni podle předběžných dat ČSÚ druhý nejnižší od roku 1918, podíl rozvodů se snižuje

Loňský počet svateb v Česku byl po roce 2013 druhý nejnižší od vzniku Československa v roce 1918. Podle předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) do manželství loni vstoupilo 44 486 párů, o necelých 1000 více než v roce 2013.

„Nádherné.“ Milovníci čínského umění tleskají Shen Yunu

Milovníci čínského umění ocenili představení Shen Yun v New Yorku jako fascinující ukázku tradiční kultury, tance a hudby. Zaujaly je barvy, příběhy i duchovní poslání souboru.

Mnohonásobný laureát a významný psychiatr Cyril Höschl zemřel ve věku 75 let

Ve věku 75 let dnes zemřel psychiatr Cyril Höschl. Byl zakladatelem a do roku 2021 ředitelem Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech u Prahy, který vznikl transformací Psychiatrického centra Praha.