Protestující ve Francii vyšli o víkendu již podeváté za sebou do ulic, aby se opět shromáždili proti očkovacím pasům a proticovidovým nařízením.

Francouzské ministerstvo vnitra podle televize France24 uvedlo, že se celostátních demonstrací zúčastnilo 120 000 lidí. Minulý týden jich demonstrovalo přibližně 140 000.

Při střetech s demonstranty utrpěli tři policisté lehká zranění, uvedla agentura France24.

Videozáznamy ukázaly velké množství protestujících v Paříži, Toulouse a dalších městech. Na jednom z videí jsou vidět střety protestujících s policisty v Toulouse.

Podle informací ministerstva vnitra na začátku srpna během jednoho víkendu počet demonstrantů v různých francouzských městech přesáhl 230 000. K těmto protestům došlo krátce poté, co francouzský Nejvyšší soud rozhodl, že zákon o očkovacích pasech přijatý parlamentem je legální.

Protestující rovněž vyjadřovali nesouhlas s povinným očkováním všech zdravotnických pracovníků.

Covid pas, který vláda nazývá zdravotním průkazem, potřebují lidé pro vstup do restaurací, klubů a řady dalších veřejných míst. V případě, že průkaz nemají, musejí se prokázat negativním testem na covid.

Některá média se snažila demonstrace charakterizovat jako „antivakcinační“, ale mnozí protestující uvedli, že jsou proti očkovacím pasům a mandátům, nikoli proti očkování samotnému.

„Tento zdravotní pas rozděluje Francouze. Myslím, že je to jasné,“ uvedla podle agentury Reuters před několika týdny státní úřednice Sophie Soulasová na pařížském protestu. „A bohužel si myslím, že bychom ho měli zrušit.“

V sobotu byli lidé viděni s transparenty s nápisy „žádný pas, žádný zdravotní průkaz“.

Na očkovací pasy upozorňovala řada organizací, včetně skupin na ochranu občanských svobod, že dělí společnost na dvě skupiny, vrstvu očkovaných a vrstvu neočkovaných.

Minulý týden byla obžalována bývalá francouzská ministryně zdravotnictví Agnes Buzynová poté, co se na ní snesla obvinění z „ohrožení životů druhých“ v souvislosti s její reakcí na covid-19 v počátcích pandemie. Buzynová, která ve své vládní funkci skončila v únoru 2020, řekla týdeníku Euro, že se proti případu odvolá, a uvedla, že je to pro ni „skvělá příležitost, jak vysvětlit svůj postoj a uvést věci na pravou míru“.

„Nedopustím, aby bylo pošpiněno působení vlády, mé působení ve funkci ministryně, když jsme udělali tolik pro přípravu naší země na globální zdravotní krizi, která, připomínám, stále trvá,“ dodala.

Na začátku loňského roku, než se z čínského Wu-chanu rozšířila do velké části světa nemoc covid-19, způsobená virem KS Číny (Komunistické strany Číny), Buzynová tehdy uvedla, že podle jejího názoru bude pro Francii představovat „velmi malé“ riziko. Byla také obviněna z toho, že pro Francii nezajistila dostatek ochranných prostředků.

Původní článek newyorské redakce byl redakčně upraven.