Jack Phillips

6. 9. 2021

Tisíce francouzských občanů v sobotu již osmý víkend v řadě v několika městech demonstrovaly a pokračovaly tak v protestech proti systému covid pasů, které jsou nutné pro vstup do většiny veřejných prostor, včetně stadionů, kaváren, restaurací a tělocvičen.

Zdravotní pas, který před několika týdny schválil francouzský parlament, vyžaduje, aby byl člověk očkován, měl nedávný negativní test na covid-19 nebo prokázal, že se z nemoci plně zotavil. Další zákon, který má vstoupit v platnost tento měsíc, bude vyžadovat, aby se vakcínou proti covidu-19 nechali očkovat všichni zdravotničtí pracovníci.

Francouzské ministerstvo vnitra o víkendu potvrdilo zpravodajským agenturám, že se demonstrací o víkendu zúčastnilo asi 140 000 lidí. Před týdnem se protestů zúčastnilo zhruba 170 000 lidí.

„Bojkotujeme tento zdravotní pas“

Některá média sice označila masové protesty za „protivakcinační“, ale řada hesel a nápisů, které protestující drželi, byla namířena spíše proti povinnému očkování a pasům než proti samotnému očkování. V sobotu bylo vidět mnoho protestujících, kteří skandovali „liberté“, což v překladu znamená „svoboda“.

„Bojkotujeme tento zdravotní pas… Nakonec tento zdravotní pas padne,“ uvedl podle místních médií Florian Philippot, šéf hnutí Patrioti. Dodal, že vstoupí do časově neomezené stávky.

„Zdravotnímu pasu řekneme vždy ,ne‘. Nejsme ovce,“ prohlásila jedna z Pařížanek pro Ouest France. „Ne diskriminaci, ne šikaně. Svobodu.“

Na protestní akci v Paříži se objevil nápis: „Nepodvolím se zdravotnímu teroru.“

Podle současného zákona o očkovacím pasu na něj mají nárok pouze dospělí. To se však brzy změní, protože 30. září se budou moci nechat očkovat všechny děti od 12 let.

Podobné očkovací pasy byly zavedeny i v dalších evropských zemích, včetně Itálie, Švýcarska, Německa a dalších, což rovněž vyvolalo demonstrace. O víkendu vypukly protesty proti nedávnému zavedení očkovacích pasů také v celé Kanadě.

„Domnívám se, že důvodem [očkovacích pasů] je jednoduše zavedení státního dohledu a mnohem větší sociální kontroly“

Při protestech v Torontu uvedl David McLelland, profesor v důchodu, který vyučoval na Torontské univerzitě, že protestující jsou „aliancí na ochranu lidské svobody“, kterou spojuje odpor proti lockdownům a omezování svobod.

„Gauneři a chuligáni“

„Domnívám se, že důvodem [očkovacích pasů] je jednoduše zavedení státního dohledu a mnohem větší sociální kontroly – zavedení společnosti dohledu nebo protokolu sledování, aby vláda neustále věděla, kde se nacházíte,“ řekl McLelland v sobotu deníku The Epoch Times.

„Ve městech po celé Evropě se opakovaně konají masové demonstrace proti očkovacím pasům, ale mainstreamová média o nich prakticky neinformují. V Austrálii vidíte, že se děje totéž, ale v zásadě se jim říká gauneři a chuligáni,“ dodal.

Další tisíce protestujících pochodovaly ve Vancouveru v Britské Kolumbii kvůli povinnosti očkovacího pasu. Minulý týden se kvůli požadavkům na očkování shromáždil velký dav u Všeobecné nemocnice ve Vancouveru.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Jak strávit 24 hodin v Barceloně
Jak strávit 24 hodin v Barceloně

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte
Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte

Odborníci na růže vyvracejí běžné mýty a odhalují tajemství bujných a zdravých květů.

Bývalá agentka tajné služby radí: 6 způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí
Bývalá agentka tajné služby radí: 6 způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí

Získejte cenné rady od bývalé agentky tajné služby, jak chránit svou rodinu a připravit děti na životní výzvy.

Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích
Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Jako potravina i lék se bezpečně používá již více než 5 000 let.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.