Vláda australského státu Jižní Austrálie zavádí novou aplikaci pro karanténu, která vyžaduje, aby uživatelé používali geolokaci a přihlašování pomocí rozpoznávání obličeje v reálném čase.

Mobilní aplikace známá pod názvem „Quarantine SA“ sleduje polohu uživatelů při každém náhodném požadavku na přihlášení, kvůli zjištění, zda se nacházejí na schválené adrese.

Aplikaci podporují státní zdravotnické a policejní úřady.

Kontroly na základě rozpoznávání obličeje a geolokace se provádějí podle náhodného rozvrhu v různých intervalech během dne, aby se potvrdilo, že osoba je na schválené adrese a dodržuje nařízení o domácí karanténě.

Uživatelé mají pouhých 15 minut na to, aby na náhodnou kontrolu reagovali, a pokud některou z nich zmeškají, proběhne následný telefonát od sledovacího týmu domácí karantény, který s nimi probere důvod.

Pokud osoba z jakéhokoli důvodu zmešká telefonát od týmu, může schválenou adresu navštívit pracovník pro dodržování předpisů a zkontrolovat, zda se na ní nachází.

Ve snaze potlačit šíření covidu-19 bylo přísně omezeno cestování po Austrálii a hranice země jsou v současné době uzavřeny. Mezinárodní cesty z Austrálie jsou přísně kontrolovány.

Lidé, kteří se chtějí vrátit do Jižní Austrálie a kterým bylo schváleno využití aplikace pro domácí karanténu, budou muset podat žádost, v níž uvedou své celé zákonné jméno, datum narození, schválenou adresu pro karanténu, číslo mobilního telefonu a e-mailovou adresu.

Premiér Jižní Austrálie Steven Marshall na Memorial Drive v australském Adelaide, 29. ledna 2021. (Mark Brake / Getty Images)
Premiér Jižní Austrálie Steven Marshall na Memorial Drive v australském Adelaide, 29. ledna 2021. (Mark Brake / Getty Images)

Lidé budou muset i nadále podstupovat karanténu, trvající 14 dní.

V srpnu premiér Jižní Austrálie Steven Marshall uvedl, že aplikace se zavádí proto, aby se domácí karanténa stala efektivnější z hlediska nákladů.

„Myslím, že každý obyvatel Jižní Austrálie by měl být docela hrdý na to, že jsme celonárodním průkopníkem v aplikaci pro domácí karanténu,“ dodal Marshall.

Austrálie se momentálně nachází uprostřed epidemie varianty delta ve státech Nový Jižní Wales a Victoria. Představitelé obou států odmítají zrušit omezení, dokud nebude nejméně 70–80 % jejich obyvatel očkováno alespoň jednou dávkou.

Úřady tento týden oznámily tříměsíční prodloužení „mimořádných pravomocí v oblasti biologické bezpečnosti lidí“, které umožňují omezit Australanům výjezdy do zahraničí v souvislosti s pandemií koronaviru.

Mimořádné pravomoci australské vlády, které jsou v platnosti od března 2020, původně měly skončit 17. září. Nově potrvají až do 17. prosince.

Původní článek newyorské redakce byl redakčně zkrácen.