Katabella Roberts

3. 9. 2021

Vláda australského státu Jižní Austrálie zavádí novou aplikaci pro karanténu, která vyžaduje, aby uživatelé používali geolokaci a přihlašování pomocí rozpoznávání obličeje v reálném čase.

Mobilní aplikace známá pod názvem „Quarantine SA“ sleduje polohu uživatelů při každém náhodném požadavku na přihlášení, kvůli zjištění, zda se nacházejí na schválené adrese.

Aplikaci podporují státní zdravotnické a policejní úřady.

Kontroly na základě rozpoznávání obličeje a geolokace se provádějí podle náhodného rozvrhu v různých intervalech během dne, aby se potvrdilo, že osoba je na schválené adrese a dodržuje nařízení o domácí karanténě.

Uživatelé mají pouhých 15 minut na to, aby na náhodnou kontrolu reagovali, a pokud některou z nich zmeškají, proběhne následný telefonát od sledovacího týmu domácí karantény, který s nimi probere důvod.

Pokud osoba z jakéhokoli důvodu zmešká telefonát od týmu, může schválenou adresu navštívit pracovník pro dodržování předpisů a zkontrolovat, zda se na ní nachází.

Ve snaze potlačit šíření covidu-19 bylo přísně omezeno cestování po Austrálii a hranice země jsou v současné době uzavřeny. Mezinárodní cesty z Austrálie jsou přísně kontrolovány.

Lidé, kteří se chtějí vrátit do Jižní Austrálie a kterým bylo schváleno využití aplikace pro domácí karanténu, budou muset podat žádost, v níž uvedou své celé zákonné jméno, datum narození, schválenou adresu pro karanténu, číslo mobilního telefonu a e-mailovou adresu.

Premiér Jižní Austrálie Steven Marshall na Memorial Drive v australském Adelaide, 29. ledna 2021. (Mark Brake / Getty Images)
Premiér Jižní Austrálie Steven Marshall na Memorial Drive v australském Adelaide, 29. ledna 2021. (Mark Brake / Getty Images)

Lidé budou muset i nadále podstupovat karanténu, trvající 14 dní.

V srpnu premiér Jižní Austrálie Steven Marshall uvedl, že aplikace se zavádí proto, aby se domácí karanténa stala efektivnější z hlediska nákladů.

„Myslím, že každý obyvatel Jižní Austrálie by měl být docela hrdý na to, že jsme celonárodním průkopníkem v aplikaci pro domácí karanténu,“ dodal Marshall.

Austrálie se momentálně nachází uprostřed epidemie varianty delta ve státech Nový Jižní Wales a Victoria. Představitelé obou států odmítají zrušit omezení, dokud nebude nejméně 70–80 % jejich obyvatel očkováno alespoň jednou dávkou.

Úřady tento týden oznámily tříměsíční prodloužení „mimořádných pravomocí v oblasti biologické bezpečnosti lidí“, které umožňují omezit Australanům výjezdy do zahraničí v souvislosti s pandemií koronaviru.

Mimořádné pravomoci australské vlády, které jsou v platnosti od března 2020, původně měly skončit 17. září. Nově potrvají až do 17. prosince.

Původní článek newyorské redakce byl redakčně zkrácen.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje
Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje

V loňském roce zažilo Německo skutečný průmyslový kolaps. Aritmeticky řečeno, každé tři minuty byl uzavřen jeden podnik. Jen malá část podniků podala návrh na insolvenci. Odumírání podniků již dlouho nahlodává jádro ekonomiky.

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury
Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se dohodl s americkou justicí a hodlá se přiznat k porušení zákona o ochraně tajných informací.

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev
Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur (34,9 miliardy Kč) z výnosů ruských aktiv zmrazených v Evropě pro Ukrajinu, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.