Jack Phillips

29. 8. 2021

Desetitisíce lidí v Německu a Francii o víkendu protestovaly proti covidovým opatřením a očkovacím pasům s tím, že tato omezení porušují jejich práva.

Německá policie zakázala devět plánovaných sobotních demonstrací, včetně demonstrace stuttgartského hnutí Querdenker, které je nejviditelnějším hnutím proti lockdownům v Německu. Soud nakonec povolil jednu akci, plánovanou pro 500 lidí, na sobotu a neděli.

Po městě bylo rozmístěno více než 2 000 policistů, kteří měli reagovat na ty, kteří se dostavili na demonstrace navzdory zákazům. Na jednom z protestů v sobotu večer v Mitte použila policie podle německých médií k rozehnání davu pepřový sprej. Dav nakonec prořídl, protože začalo pršet.

Demonstranti v Düsseldorfu drželi transparenty s nápisy „Stop policejní zvůli“, „Chraňte základní právo demonstrovat“ a „Odrazte útoky na svobodu shromažďování“, uvedla stanice Deutsche Welle. Spolková země Severní Porýní-Vestfálsko chystá zákon o shromažďování, který podle kritiků omezuje jejich možnost protestovat, ačkoli zemská vláda uvedla, že navrhovaný zákon je nutný, aby se demonstrace nezvrhly v násilnosti.

https://twitter.com/mole_cola/status/1431623259112542213?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1431623259112542213%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.theepochtimes.com%2Fwe-arent-laboratory-rats-thousands-protest-in-germany-france-against-covid-vaccine-passports_3970131.html

Podobné protesty se konaly začátkem srpna v Berlíně. Demonstrace tehdy vyústily ve střety s policií a stovky lidí byly zadrženy.

Ve Francii podle ministerstva vnitra vyšlo v sobotu do ulic v rámci sedmého protestního víkendu asi 160 000 lidí. Demonstranti tvrdili, že očkovací pasy, které nedávno schválil parlament země, nespravedlivě omezují ty, kteří nejsou očkováni.

Vakcína není řešení,“ prohlásila důchodkyně Helene Vierondeelsová v rozhovoru pro France24. „Měli bychom spíše zastavit uzavírání nemocničních lůžek a pokračovat v bariérových opatřeních,“ dodala.

„Nejsme laboratorní krysy,“ uvedl jedenáctiletý chlapec. „Žijeme ve svobodné zemi, neexistují žádná čísla, která by ospravedlňovala masové očkování,“ dodal jeho otec.

Francouzský očkovací pas, jehož součástí je QR kód, umožňuje podnikům naskenovat data a zjistit, zda byla osoba plně očkována nebo zda měla nedávno negativní test na covid-19. Pravidlo se vztahuje na restaurace, tělocvičny a divadla a také na některé dálkové cesty.

Očkovací pasy byly zavedeny také v New Yorku a San Francisku. Řada newyorských podniků minulý týden podala žalobu proti nařízení města o vydávání očkovacích pasů s odůvodněním, že to bude mít negativní dopad na jejich zisk.

Některé americké státy vedené republikány letos přijaly zákony nebo vydaly nařízení, které omezují používání očkovacích pasů a podobných systémů.

Na této zprávě se podílela agentura Associated Press. Přeloženo z článku newyorské redakce.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Jak jste to dokázali? Modlili jsme se. Nejoblíbenější světový vůdce o vítězství nad gangy
Jak jste to dokázali? Modlili jsme se. Nejoblíbenější světový vůdce o vítězství nad gangy

Tucker Carlson v rozhovoru s Nayibem Bukelem konstatuje, že pokud se malá a chudá země jako Salvador dokázala bez mezinárodní pomoci zbavit násilí a organizovaného zločinu, dokáže to i každý jiný stát.

Fotografie Mléčné dráhy roku 2024 přináší ty nejoslnivější fotografie naší galaxie – každý snímek má příběh k vyprávění
Fotografie Mléčné dráhy roku 2024 přináší ty nejoslnivější fotografie naší galaxie – každý snímek má příběh k vyprávění

Nejlepší snímky Mléčné dráhy pořízené po celém světě.

Indické volby jsou vítězstvím, vítězstvím a zase vítězstvím na celé čáře
Indické volby jsou vítězstvím, vítězstvím a zase vítězstvím na celé čáře

Dlouholeté klišé říká, že každé tvrzení o Indii je pravdivé, ale stejně tak je pravdivý i opak.

Fanoušci cestující do Německa na Euro by měli počítat se zdržením na hranicích
Fanoušci cestující do Německa na Euro by měli počítat se zdržením na hranicích

Čeští fanoušci by měli počítat se zdržením kvůli přísnějším kontrolám německé policie na hranicích - na dálnicích, silnicích i ve vlacích.

Za 77 tanků Leopard 2A8 by měla česká vláda zaplatit 52 miliard, oznámil Fiala
Za 77 tanků Leopard 2A8 by měla česká vláda zaplatit 52 miliard, oznámil Fiala

Vláda dnes udělala další krok k jejich nákupu, rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s dalšími evropskými zeměmi v čele s Německem.