Lea Zhou

18. 9. 2021

Neobvyklý jev fotili turisté na náměstí Nebeského klidu v Pekingu. V neděli 5. září se tam objevila černá labuť, která se tam pak pokojně procházela skoro dvě hodiny.

Video a fotografie této černé labutě byly zveřejněny na čínských sociálních sítích a médiích, způsobily senzaci v Číně i mimo ni. Jak to, že černá labuť na mezinárodní úrovni přitahuje tolik pozornosti?

Z hlediska historie se „černá labuť“ stala metaforou události, která je nepravděpodobná a naprosto nepředstavitelná, ale možná.

Pojem „efekt černé labutě“ se stal celosvětově známým díky knize amerického publicisty Nassima Nicholase Taleba. Kniha „Černá labuť: Následky vysoce nepravděpodobných událostí“ byla vydána v roce 2007. Tato kniha byla na seznamu bestsellerů New York Times po dobu 36 týdnů. Zabývá se efekty extrémně vzácných a obtížně předvídatelných mimořádných událostí, které mají dalekosáhlé, většinou negativní důsledky pro celou společnost. Autor nazval tyto události černými labutěmi.

Čínský prezident Si Ťin-pching dva roky opakovaně varoval před „černými labutěmi“ a „šedými nosorožci“, vzhledem k vážné politické a ekonomické situaci v Číně.

Obává se nestability ve své vlastní zemi.

28. srpna oznámil čínský úřad pro internetovou regulaci dvouměsíční kampaň na vyčištění v oblasti finančního a ekonomického výkaznictví. Instituce a lidé, kteří zveřejňují finanční informace na internetu, jsou přísně kontrolováni.

Postiženi jsou ti, kteří takříkajíc „opakovaně zveřejňují nelegální finanční zprávy“, špatně vykládají čínskou hospodářskou politiku, špatně mluví o čínských finančních trzích a šíří takzvané zvěsti.

To znamená, že může být pouze jeden hlas, a to hlas vedení strany.

Názory a postoje autorky článku se nemusejí shodovat s názory a postoji deníku The Eoch Times.


Lea Zhou je autorkou pořadu Jak to vidí Lea. První roky svého života strávila v Tibetu, kam byla její matka vyhoštěna z Číny. V roce 1989 zažila v Pekingu potlačení studentského hnutí na náměstí Nebeského klidu, opustila Čínu a odcestovala studovat do Německa, kde žije již více než 30 let. Dnes působí jako novinářka a redaktorka různých rozhlasových a televizních stanic. Má 20letou praxi v oboru, píše pro čínská tištěná a on-line média v USA a Německu.

Přečtěte si také

Jak strávit 24 hodin v Barceloně
Jak strávit 24 hodin v Barceloně

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte
Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte

Odborníci na růže vyvracejí běžné mýty a odhalují tajemství bujných a zdravých květů.

Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí
Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí

Získejte cenné rady od bývalé agentky tajné služby, jak chránit svou rodinu a připravit děti na životní výzvy.

Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích
Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Jako potravina i lék se bezpečně používá již více než 5 000 let.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.