Tváří v tvář rostoucímu tlaku čínských úřadů se organizátoři tradiční hongkongské vigilie připomínající události na pekingském náměstí Nebeského klidu v roce 1989 rozhodli svou skupinu rozpustit. „Toto je velmi bolestivé řešení,“ řekl v sobotu po hlasování skupiny Tsang Kin-shing z Hongkongské aliance.
Skupina již tři desetiletí organizuje vigilie připomínající události krvavého potlačení studentů na náměstí Nebeského klidu v Pekingu. V poslední době však čínský režim podnikal vůči členům skupiny stále tvrdší kroky.
Každoroční událost byla po desetiletí jedním z nejjasnějších symbolů politické rozmanitosti Hongkongu. Nyní se stoupajícím vlivem Komunistické strany Číny na správu Hongkongu rozmanitost stále více upadá a město prochází obdobím „normalizace“.
Několik členů skupiny ve vazbě
U předchozích dvou výročí byly vzpomínkové akce zakázány s odkazem na pandemii koronaviru a údajné obavy o bezpečnost. V roce 2020 se proti zákazu akce postavily tisíce lidí. Výsledkem bylo, že úřady obvinily mnoho aktivistů z různých politických táborů.
Vedoucí představitelé hongkongské aliance byli také obviněni z „podněcování k podvracení státní moci“ a prohledány byly i prostory muzea na památku událostí na náměstí Nebeského klidu. Několik členů vůdců skupiny je zadržováno ve vazbě.
Po vyhlášení hlasování o rozpuštění Hongkongské aliance byl přečten dopis předsedy Aliance Lee Cheuk-yana, který je rovněž zadržován ve vězení. „Režim nemůže lidem vzít paměť a svědomí,“ stálo v dopise. „Víra Hongkongské aliance bude v srdcích hongkongských lidí žít dál.“
Členové vedení zpočátku zjevně nesouhlasili s rozpuštěním aliance. „Stále doufám, že ukážu světu přesvědčení Hongkongské aliance a bude pokračovat v tomto hnutí, které existuje již 32 let,“ řekla začátkem týdne místopředsedkyně aliance, paní Chow Hang Tungová, která byla také zadržena kvůli obvinění z „podněcování k převratu“.
„Nevyhnutelný osud“ čínských demokratických hnutí
Styčný úřad, který je spojnicí mezi Komunistickou stranou Číny a vedením Hongkongu, popsal rozpuštění Hongkongské aliance jako „nevyhnutelný osud“ skupin, které se staví proti Pekingu. Informovala o tom státní tisková agentura Sin-chua.
Toto prohlášení reflektuje rostoucí tlak komunistické strany na prodemokratická hnutí v Hongkongu. V roce 2019 probíhaly ve městě masové protesty proti rostoucímu vlivu Pekingu. Od té doby postupují státní úřady vůči kritikům čínské vlády stále tvrději.
V červenci 2020 vstoupil v platnost takzvaný „Zákon o státní bezpečnosti“, který hongkongským úřadům umožňuje zakročit proti všem aktivitám, které podle úřadů ohrožují národní bezpečnost Číny.
Skupina oficiálně známá jako „Hongkongská aliance na podporu vlasteneckých demokratických hnutí v Číně“ byla založena v květnu 1989. Jejím posláním bylo podporovat studenty pořádající shromáždění za demokracii a protesty proti korupci vedení komunistické strany v Pekingu.
O měsíc později čínský režim vyslal obrněné tanky a ozbrojené vojáky, aby rozdrtili studentské hnutí, které uspořádalo protestní shromáždění na náměstí Nebeského klidu.
V následujících desetiletích se Aliance zaměřovala na udržování vzpomínky na zásah proti studentům na Tchien-an-men a naléhala na čínské komunistické vedení, aby se reformovalo. Používali stejné slogany jako studenti v roce 1989 jako: „Ukončeme vládu jedné strany“ a „Vybudujme demokratickou Čínu“.
4. června pořádala Aliance každoroční svíčkové vigilie v hongkongském parku Victoria, kterých se účastnily desítky tisíc lidí.
Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.