Epoch Times Německo

28. 9. 2021

Tváří v tvář rostoucímu tlaku čínských úřadů se organizátoři tradiční hongkongské vigilie připomínající události na pekingském náměstí Nebeského klidu v roce 1989 rozhodli svou skupinu rozpustit. „Toto je velmi bolestivé řešení,“ řekl v sobotu po hlasování skupiny Tsang Kin-shing z Hongkongské aliance.

Skupina již tři desetiletí organizuje vigilie připomínající události krvavého potlačení studentů na náměstí Nebeského klidu v Pekingu. V poslední době však čínský režim podnikal vůči členům skupiny stále tvrdší kroky.

Každoroční událost byla po desetiletí jedním z nejjasnějších symbolů politické rozmanitosti Hongkongu. Nyní se stoupajícím vlivem Komunistické strany Číny na správu Hongkongu rozmanitost stále více upadá a město prochází obdobím „normalizace“.

Několik členů skupiny ve vazbě

U předchozích dvou výročí byly vzpomínkové akce zakázány s odkazem na pandemii koronaviru a údajné obavy o bezpečnost. V roce 2020 se proti zákazu akce postavily tisíce lidí. Výsledkem bylo, že úřady obvinily mnoho aktivistů z různých politických táborů.

Vedoucí představitelé hongkongské aliance byli také obviněni z „podněcování k podvracení státní moci“ a prohledány byly i prostory muzea na památku událostí na náměstí Nebeského klidu. Několik členů vůdců skupiny je zadržováno ve vazbě.

Po vyhlášení hlasování o rozpuštění Hongkongské aliance byl přečten dopis předsedy Aliance Lee Cheuk-yana, který je rovněž zadržován ve vězení. „Režim nemůže lidem vzít paměť a svědomí,“ stálo v dopise. „Víra Hongkongské aliance bude v srdcích hongkongských lidí žít dál.“

Členové vedení zpočátku zjevně nesouhlasili s rozpuštěním aliance. „Stále doufám, že ukážu světu přesvědčení Hongkongské aliance a bude pokračovat v tomto hnutí, které existuje již 32 let,“ řekla začátkem týdne místopředsedkyně aliance, paní Chow Hang Tungová, která byla také zadržena kvůli obvinění z „podněcování k převratu“.

„Nevyhnutelný osud“ čínských demokratických hnutí

Styčný úřad, který je spojnicí mezi Komunistickou stranou Číny a vedením Hongkongu, popsal rozpuštění Hongkongské aliance jako „nevyhnutelný osud“ skupin, které se staví proti Pekingu. Informovala o tom státní tisková agentura Sin-chua.

Toto prohlášení reflektuje rostoucí tlak komunistické strany na prodemokratická hnutí v Hongkongu. V roce 2019 probíhaly ve městě masové protesty proti rostoucímu vlivu Pekingu. Od té doby postupují státní úřady vůči kritikům čínské vlády stále tvrději.

V červenci 2020 vstoupil v platnost takzvaný „Zákon o státní bezpečnosti“, který hongkongským úřadům umožňuje zakročit proti všem aktivitám, které podle úřadů ohrožují národní bezpečnost Číny.

Skupina oficiálně známá jako „Hongkongská aliance na podporu vlasteneckých demokratických hnutí v Číně“ byla založena v květnu 1989. Jejím posláním bylo podporovat studenty pořádající shromáždění za demokracii a protesty proti korupci vedení komunistické strany v Pekingu.

O měsíc později čínský režim vyslal obrněné tanky a ozbrojené vojáky, aby rozdrtili studentské hnutí, které uspořádalo protestní shromáždění na náměstí Nebeského klidu.

V následujících desetiletích se Aliance zaměřovala na udržování vzpomínky na zásah proti studentům na Tchien-an-men a naléhala na čínské komunistické vedení, aby se reformovalo. Používali stejné slogany jako studenti v roce 1989 jako: „Ukončeme vládu jedné strany“ a „Vybudujme demokratickou Čínu“.

4. června pořádala Aliance každoroční svíčkové vigilie v hongkongském parku Victoria, kterých se účastnily desítky tisíc lidí.

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.

Související články

Přečtěte si také

čipy
Česko v druhé lize: USA omezují vývoz AI čipů a rozdělí Evropu na dvě skupiny

Spojené státy omezí vývoz čipů v oblasti umělé inteligence, aby tato vysoce pokročilá technologie zůstala mimo dosah Ruska a Číny.

„Nejvýraznější změna v českém vzdělávání za posledních 20 let.“ Ministerstvo školství představilo nové programy pro výuku

Místo bezduchého memorování bude kladen větší důraz na propojení znalostí s dovednostmi, uvedl ministr školství Mikuláš Bek. Podle něj jde o „nejvýraznější změnu v českém vzdělávání za posledních 20 let“.

Požár restaurace v Mostě má sedmou oběť, v nemocnici zemřela žena

Požár restaurace U Kojota v Mostě má sedmou oběť. V nemocnici Královské Vinohrady v Praze zemřela v noci žena s vážnými popáleninami.

Ústavně-právní výbor Senátu nepřijal vypuštění kontroverzního paragrafu o „činnosti pro cizí moc“

Senátní výbory dnes diskutovaly legislativu, která obsahuje, kromě jiného, změnu v trestním zákoníku zaměřenou na postihování „činnosti pro cizí moc“.

Správci elektrické sítě v Německu chtějí vypínat solární elektrárny na dálku, aby neohrožovaly soustavu

Provozovatelé přenosové soustavy v Německu požadují, aby měli možnost řídit solární systémy na dálku v případě krizových situací.

Vědci CESNET a ČVUT vytvořili sadu dat pro boj s kyberhrozbami

Vědci ze sdružení CESNET a ČVUT vytvořili sadu dat, kterou lze využít pro dlouhodobou detekci a obranu proti kybernetickým hrozbám v počítačových sítích. Data popisují roční provoz v národní akademické síti CESNETu a je možné je prostřednictvím umělé inteligence využít pro výzkum a detekci hackerských útoků.

Čínský režim je „určující hrozbou naší generace“, říká odstupující šéf FBI

Odstupující ředitel FBI vydal poslední varování před hrozbou, kterou podle jeho slov představuje Čína pro USA.

Kofein si od vás může půjčovat energii – zde je důvod

Ranní šálek kávy může navodit pocit, že vám nápoj dodává energii, ale ve skutečnosti je to jen iluze. Po lékařské stránce ověřil dr. Jimmy Almond Spousta lidí sahá každé ráno po šálku horké kávy a věří, že je to jejich záchranné lano k bdělosti a produktivitě. Tato každodenní dávka kofeinu je však spíše chytrou iluzí než skutečným posilovačem energie. […]

Vzpomínky na dospívání v komunistickém Rumunsku

Memoáry Marie-Cristiny Neculy, operní zpěvačky a spisovatelky, popisují její dětství v komunistickém Rumunsku, cestu do New Yorku a hledání svobody a uměleckého vyjádření.