Zdenka Danková

20. 10. 2021

Od 19. března 2021 musejí být všechny spotřebiče z pěti vybraných skupin, například pračky, myčky nádobí či ledničky, opatřeny novým energetickým štítkem. Nově se stupnice energetických tříd vracejí k původní škále A až G a došlo i k úpravě informací, které štítky nesou. Současně vešel 1. března v platnost balíček nových nařízení vztahujících se k takzvanému ekodesignu, která napomáhají oběhovému hospodářství.

Evropská unie očekává, že díky energetickým štítkům a novým pravidlům pro ekodesign dosáhne do roku 2030 celkové roční úspory kolem 132 Twh, tedy 38 milionů MWh. Balíček nařízení o ekodesignu by pak měl do roku 2030 celkově uspořit dalších 94 TWh ročně.

Pro srovnání, v roce 2019 činila celková spotřeba elektrické energie v České republice asi 74 TWh.

Co jsou energetické štítky?

Energetické štítky byly poprvé zavedeny v roce 1995 a jejich cíl byl od počátku jasný: pomoci spotřebitelům vybrat si spotřebiče s menší spotřebou energie, což je nejen ekologicky, ale i ekonomicky výhodné.

Myšlenka byla úspěšná – podle reportu Eurobarometr 492 z konce roku 2019 zná energetické štítky 93 % evropských spotřebitelů a 79 % je při nákupu nového spotřebiče bere v potaz. Dobře je přijali i Češi.

„Naši zákazníci se o energetickou náročnost spotřebičů zajímají, je to dokonce jeden z nejdůležitějších parametrů při výběru,“ uvádí Tomáš Urban, divizní ředitel pro nákup a prodej z Alza.cz.

„Ať už vezmeme v potaz jakoukoliv kategorii domácích spotřebičů, vždy v ní evidujeme největší zájem právě o energeticky nejúspornější spotřebiče. Vůbec nejdůležitější je energetická účinnost pro kupující u kategorií praček, sušiček, myček, ledniček a mrazniček,“ dodává Urban.

Rozlučte se se znaménkem +

„Energetický štítek označuje energetickou náročnost, např. spotřebu elektrické energie, vody či hlučnost spotřebiče. Dosud používané třídy A+, A++ a A+++ se však s vývojem technologií staly kvůli ošemetnému znaménku plus zastaralými a nevyhovujícími. A protože další + by při rozhodování o koupi nové ledničky, pračky či televize vneslo jen zmatek, budou se postupně elektrospotřebiče a televize přeštítkovávat na třídu A–G. Nejméně úsporné výrobky budou tedy zařazeny do třídy G,“ informuje zákazníky firma Datart.

Změna se zatím týká pouze 5 kategorií + svítidel, u kterých změna nastane 1. 9. 2021:

– myčky nádobí

– pračky a pračky se sušičkou

– chladničky, mrazničky a vinotéky

– svítidla (od 1. 9. 2021)

– elektronické displeje (včetně displejů televizorů a monitorů a digitálních informačních displejů)

– chladicí spotřebiče s přímou prodejní funkcí, tzn. komerční chladničky používané v prodejnách a prodejních automatech

Poslední jmenovaná skupina je přitom co do označování štítky nováčkem. V platnost nové energetické štítky vešly 1. března 2021, respektive v případě svítidel vejdou 1. září 2021. Do 18. března však ještě kvůli náročnosti procesu přeštítkování platilo přechodné období, kdy se na spotřebičích mohl objevit starý štítek. Od 19. března ovšem staré štítky ztrácejí platnost a spotřebiče z uvedených kategorií mohou být označeny už jen tím novým.

Staronová stupnice

Od r. 1995, během svého fungování byl koncept několikrát aktualizován, například v roce 2010 do něj k původním energetickým třídám A až G přibyly třídy A+, A++ a A+++, do nichž se aktuálně řadí většina nejnovějších spotřebičů, zatímco spodnější třídy zůstávají skoro neobsazené.

V letošním roce přichází další velká aktualizace energetických štítků, která se ve snaze o větší přehlednost vrací právě k původní stupnici.

„Nově se tak spotřebiče dosud spadající do nejvyšších tříd A+ až A+++ mohou objevit ve třídách B až D. To ovšem vůbec neznamená, že se nějak mění jejich faktická úspornost, pořád lidem ušetří úplně stejně energií jako před přeštítkováním. Třída A by zatím měla zůstat prázdná a poskytnout tak prostor pro budoucí ještě úspornější inovace,“ vysvětluje David Vandrovec, generální ředitel společností REMA, které v tuzemsku zajišťují zpětný odběr a recyklaci elektroodpadu, jehož objemově nejpodstatnější část zabírají právě domácí spotřebiče.

Energetické štítky uvádějí nové informace i QR kód

Nové energetické štítky podle druhu výrobku neuvádějí jen spotřebu elektřiny, ale také jiné informace, ať už týkající se energií nebo dalších vlastností daného výrobku – u praček se sušičkou na nich najdete například i dobu trvání cyklu.

Výrazným prvkem nových štítků je QR kód, přes který se spotřebitelé budou moci dostat k oficiálním údajům z databáze EPREL, do níž mají výrobci povinnost registrovat své produkty.

Nová pravidla ekodesignu: Výrobci musejí zajistit náhradní díly i pro roky staré výrobky

Společně s novými energetickými štítky začala od 1. března letošního roku platit i nová pravidla pro takzvaný ekodesign. Upraveny byly kupříkladu požadavky na minimální energetickou účinnost, došlo i k posílení práva spotřebitelů na opravu, což je jedním ze základů cirkulární ekonomiky.

 „Výrobci či dovozci spotřebičů budou nově povinni nabízet profesionálním opravářům klíčové náhradní díly pro jednotlivé modely svých produktů, a po dobu nejméně 7 až 10 let od chvíle, kdy byl na evropský trh dodán poslední kus daného modelu. Některé náhradní díly musejí výrobci nabízet i koncovým spotřebitelům, opět i léta poté, co je ukončen prodej daného modelu,“ doplňuje David Vandrovec s tím, že nová pravidla pro ekodesign dále také usnadňují demontáž a recyklaci spotřebičů po skončení jejich životnosti.

Podle zdroje: TZ Lesensky.cz

Podrobné informace najdete na adrese www.rema.cloud.

Přečtěte si také

čipy
Česko v druhé lize: USA omezují vývoz AI čipů a rozdělí Evropu na dvě skupiny

Spojené státy omezí vývoz čipů v oblasti umělé inteligence, aby tato vysoce pokročilá technologie zůstala mimo dosah Ruska a Číny.

„Nejvýraznější změna v českém vzdělávání za posledních 20 let.“ Ministerstvo školství představilo nové programy pro výuku

Místo bezduchého memorování bude kladen větší důraz na propojení znalostí s dovednostmi, uvedl ministr školství Mikuláš Bek. Podle něj jde o „nejvýraznější změnu v českém vzdělávání za posledních 20 let“.

Požár restaurace v Mostě má sedmou oběť, v nemocnici zemřela žena

Požár restaurace U Kojota v Mostě má sedmou oběť. V nemocnici Královské Vinohrady v Praze zemřela v noci žena s vážnými popáleninami.

Ústavně-právní výbor Senátu nepřijal vypuštění kontroverzního paragrafu o „činnosti pro cizí moc“

Senátní výbory dnes diskutovaly legislativu, která obsahuje, kromě jiného, změnu v trestním zákoníku zaměřenou na postihování „činnosti pro cizí moc“.

Správci elektrické sítě v Německu chtějí vypínat solární elektrárny na dálku, aby neohrožovaly soustavu

Provozovatelé přenosové soustavy v Německu požadují, aby měli možnost řídit solární systémy na dálku v případě krizových situací.

Vědci CESNET a ČVUT vytvořili sadu dat pro boj s kyberhrozbami

Vědci ze sdružení CESNET a ČVUT vytvořili sadu dat, kterou lze využít pro dlouhodobou detekci a obranu proti kybernetickým hrozbám v počítačových sítích. Data popisují roční provoz v národní akademické síti CESNETu a je možné je prostřednictvím umělé inteligence využít pro výzkum a detekci hackerských útoků.

Čínský režim je „určující hrozbou naší generace“, říká odstupující šéf FBI

Odstupující ředitel FBI vydal poslední varování před hrozbou, kterou podle jeho slov představuje Čína pro USA.

Kofein si od vás může půjčovat energii – zde je důvod

Ranní šálek kávy může navodit pocit, že vám nápoj dodává energii, ale ve skutečnosti je to jen iluze. Po lékařské stránce ověřil dr. Jimmy Almond Spousta lidí sahá každé ráno po šálku horké kávy a věří, že je to jejich záchranné lano k bdělosti a produktivitě. Tato každodenní dávka kofeinu je však spíše chytrou iluzí než skutečným posilovačem energie. […]

Vzpomínky na dospívání v komunistickém Rumunsku

Memoáry Marie-Cristiny Neculy, operní zpěvačky a spisovatelky, popisují její dětství v komunistickém Rumunsku, cestu do New Yorku a hledání svobody a uměleckého vyjádření.