Případ Robert Tempel
Ústavní soud včera nařídil ukončit věznění Roberta Tempela, který byl minulý týden zproštěn viny v případu dvojnásobné vraždy. Zproštění přišlo až po pěti letech, kdy si za údajné vraždy odpykával trest doživotí.
I po zproštění viny byl zadržován ve věznici v Bělušicích s odvoláním na jiný trest z roku 1999. Tempelovi obhájci označili jeho zadržování za „další selhání české justice“.
Dnes ráno následoval Okresní soud v Sokolově nařízení ústavního soudu „bezodkladně vydat pokyn k propuštění Tempela na svobodu“, neboť starší tresty si již odpykal. „Další držení ve výkonu trestu je neústavní,“ zdůraznil ústavní soudce Jaroslav Fenyk.
„Chci vás seznámit se skutečností, že na základě rozhodnutí okresního soudu v Sokolově jsme právě pana Tempela propustili,“ – ředitel věznice v Bělušicích.
„Chci vás seznámit se skutečností, že na základě rozhodnutí okresního soudu v Sokolově jsme právě pana Tempela propustili,“ sdělil ředitel věznice v Bělušicích Ondřej Kroupa v ranních hodinách.
Podle zdroje deníku Epoch Times odjel Tempel z vězení v doprovodu své ženy. Věznici, před kterou čekal hlouček novinářů, Tempel odle ČTK opustil tajně.
Vrchní soud v Praze a Krajské státní zastupitelství nechávaly zadržovat ve věznici Bělušice u Mostu Roberta Tempela, přestože jej 29. července 2021 Ústavní soud zprostil všech odsuzujících rozsudků ve věci obvinění z dvojnásobné vraždy. (pdf)
„Další držení ve výkonu trestu je neústavní.“ – Ústavní soud.
Věznice i Okresní soud v Sokolově prohlašovaly, že Tempela zadržují kvůli porušení podmínky z roku 1999. Tento trest v délce 457 dní odnětí svobody však měl být podle dokumentu podepsaného ředitelem věznice Mírov nastoupen 27. května 2015 a ukončen 26. srpna 2016. (jpg1, jpg2)
Právní experti, se kterými deník Epoch Times případ konzultoval, se podivují nad chováním soudu i státního zastupitelství, protože Tempel strávil již 5 let ve vězení kvůli rozsudku, který Ústavní soud i Vrchní soud v raze svými výroky zrušily. Strávil tedy ve vězení protiprávně 5 let a za tuto dobu by již tento trest v délce 457 dní odpykal čtyřikrát.
Případ získal mezinárodní pozornost poté, co se dostal k Evropskému soudu pro lidská práva, který rozhodl, že byl Tempel odsouzen protiprávně, a prohlásil, že se jedná o „selhání českého justičního systému“ (více zde). Ke stejnému závěru následně došel český Ústavní soud (pdf), který zhodnotil postup soudce JUDr. Jiřího Lněničky (Vrchní soud v Praze) jako protiprávní a výrok Krajského soudu v Praze o vině obžalovaného vyhodnotil jako neplatný.
JUDr. Jiří Lněnička byl hlavním hybatelem případu ze strany Vrchního soudu v Praze. Případ 4x vrátil zpět Krajskému soudu v Plzni, když neuznal zprošťující rozsudky jako přijatelné.
Lněnička poté odebral případ Krajskému soudu v Plzni a přeložil proces ke Krajskému soudu v Praze. Tento soud již Tempela pravomocně odsoudil.
Více podrobností o jeho nezákonném zadržování naleznete zde.