Milan Kajínek

20. 10. 2021

Případ Robert Tempel

Ústavní soud včera nařídil ukončit věznění Roberta Tempela, který byl minulý týden zproštěn viny v případu dvojnásobné vraždy. Zproštění přišlo až po pěti letech, kdy si za údajné vraždy odpykával trest doživotí.

I po zproštění viny byl zadržován ve věznici v Bělušicích s odvoláním na jiný trest z roku 1999. Tempelovi obhájci označili jeho zadržování za „další selhání české justice“.

Dnes ráno následoval Okresní soud v Sokolově nařízení ústavního soudu „bezodkladně vydat pokyn k propuštění Tempela na svobodu“, neboť starší tresty si již odpykal. „Další držení ve výkonu trestu je neústavní,“ zdůraznil ústavní soudce Jaroslav Fenyk.

„Chci vás seznámit se skutečností, že na základě rozhodnutí okresního soudu v Sokolově jsme právě pana Tempela propustili,“ – ředitel věznice v Bělušicích.

„Chci vás seznámit se skutečností, že na základě rozhodnutí okresního soudu v Sokolově jsme právě pana Tempela propustili,“ sdělil ředitel věznice v Bělušicích Ondřej Kroupa v ranních hodinách.

Podle zdroje deníku Epoch Times odjel Tempel z vězení v doprovodu své ženy. Věznici, před kterou čekal hlouček novinářů, Tempel odle ČTK opustil tajně. 

Vrchní soud v Praze a Krajské státní zastupitelství nechávaly zadržovat ve věznici Bělušice u Mostu Roberta Tempela, přestože jej 29. července 2021 Ústavní soud zprostil všech odsuzujících rozsudků ve věci obvinění z dvojnásobné vraždy. (pdf)

„Další držení ve výkonu trestu je neústavní.“ – Ústavní soud.

Věznice i Okresní soud v Sokolově prohlašovaly, že Tempela zadržují kvůli porušení podmínky z roku 1999. Tento trest v délce 457 dní odnětí svobody však měl být podle dokumentu podepsaného ředitelem věznice Mírov nastoupen 27. května 2015 a ukončen 26. srpna 2016. (jpg1jpg2)

Právní experti, se kterými deník Epoch Times případ konzultoval, se podivují nad chováním soudu i státního zastupitelství, protože Tempel strávil již 5 let ve vězení kvůli rozsudku, který Ústavní soud i Vrchní soud v raze svými výroky zrušily. Strávil tedy ve vězení protiprávně 5 let a za tuto dobu by již tento trest v délce 457 dní odpykal čtyřikrát.

Případ získal mezinárodní pozornost poté, co se dostal k Evropskému soudu pro lidská práva, který rozhodl, že byl Tempel odsouzen protiprávně, a prohlásil, že se jedná o „selhání českého justičního systému“ (více zde). Ke stejnému závěru následně došel český Ústavní soud (pdf), který zhodnotil postup soudce JUDr. Jiřího Lněničky (Vrchní soud v Praze) jako protiprávní a výrok Krajského soudu v Praze o vině obžalovaného vyhodnotil jako neplatný.

JUDr. Jiří Lněnička byl hlavním hybatelem případu ze strany Vrchního soudu v Praze. Případ 4x vrátil zpět Krajskému soudu v Plzni, když neuznal zprošťující rozsudky jako přijatelné.

Lněnička poté odebral případ Krajskému soudu v Plzni a přeložil proces ke Krajskému soudu v Praze. Tento soud již Tempela pravomocně odsoudil.

Více podrobností o jeho nezákonném zadržování naleznete zde.

Přečtěte si také

Trump byl zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli
Trump byl zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Můžete se vitaminem B12 předávkovat?
Můžete se vitaminem B12 předávkovat?

Je nezbytný pro zdravou funkci mozku a nervů, a protože se v rostlinné stravě téměř nevyskytuje, na jeho dostatečný příjem by si měli dávat pozor zejména vegani a vegetariáni.

Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře
Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře

Navzdory cílům Xi Jinpinga modernizovat Lidovou osvobozeneckou armádu a vyzvat Spojené státy na souboj o pozici nejvyšší vojenské mocnosti na světě je čínský režim pravděpodobně jen „tygrem na papíře“.