Milan Kajínek

3. 8. 2021

Článek byl naposledy upraven 4. srpna 2021.

Nálezem ústavního soudu (pdf) byly zrušeny všechny odsuzující rozsudky Roberta Tempela, na základě kterých byl poslán na doživotí za údajnou dvojnásobnou vraždu. Jeho případ měl u soudu velice neobvyklý průběh a stížnost na vedení procesu musel řešit Evropský soud pro lidská práva (dále jen Evropský soud) ve Štrasburku. Případ na sebe nabaluje tvrdou kritiku stavu české justice, která prohlašuje, že se jedná pouze o pověstný „vrchol ledovce“.

Tempel byl čtyřikrát osvobozen a Nejvyšší soud ČR rozhodnutí čtyřikrát zrušil. Pravomocně odsouzen na doživotí byl až po přesunutí případu ke Krajskému soudu v Praze v roce 2009. Nakonec ho odsoudil soudce JUDr. Jiří Lněnička.

Evropský soud vynesl 25. června 2020 rozsudek, v němž konstatoval „dysfunkci ve fungování soudnictví“ v České republice a pochybení soudu v kauze Tempel. (Více zde…)

Soudní řízení trvalo celkem deset let a jeden měsíc. „Když soud prvního stupně odmítl uznat jeho vinu (z dvojnásobné vraždy), odvolací soud protiprávně a v rozporu se zásadou soudu zřízenou zákonem postoupil věc jinému soudu prvního stupně, který svévolně posoudil důkazy jako odvolací soud, čímž porušil zásadu bezprostřednosti,“ cituje Evropský soud pro lidská práva z obsahu podané stížnosti.

Zjednodušeně řečeno kritické hlasy prohlašují, že se určití zástupci justice snažili Tempela tak dlouho odsoudit, až našli soudce JUDr. Jiřího Lněničku, který byl ochoten Tempela odsoudit.

To že soudce JUDr. Lněnička pochybil, dokazuje nejenom rozhodnutí Evropského soudu, ale také nedávné rozhodnutí českého Ústavního soudu, který Tempela 29. července 2021 zprostil všech odsuzujících rozsudků. (zvukový záznam MP3)

Ústavní soud vyhověl ústavním stížnostem a vyslovil „porušení
základních práv stěžovatele na soudní ochranu a na zákonného soudce a přikročil ke zrušení všech napadených rozhodnutí trestních soudů,“ uvádí v nálezu předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

„Justiční zločin takových rozměrů, že by měl jít do sintru nejen soudce Lněnička, ale i celý pražský senát, který na objednávku Lněničky Roberta Tempela poslal do kriminálu na doživotí přes fakt, že byl čtyřikrát zproštěn [viny] třemi senáty Plzeňského soudu,“ napsal Albert Žirovnický, který je spoluautorem stížnosti v případu Tempel, která byla zaslána k Evropskému soudu pro lidská práva.

Výpověď Roberta Tempela u soudu dne 29. listopadu 2013. (Screenshot/YouTube)

Robert Tempel, který byl v roce 1996 shledán vinným z loupeže a nezákonného držení zbraně a odsouzen k pětiletému trestu odnětí svobody, byl po třech letech propuštěn na podmínku. V březnu 2002 byl obviněn ze spáchání dvojité vraždy. Pravomocně odsouzen na doživotí byl v roce 2013. Stížnost ke štrasburskému soudu podal v roce 2012. K Ústavnímu soudu se mohl odvolat po rozhodnutí Evropského soudu až v listopadu 2020.

Jak mu bude soud a tedy stát kompenzovat škody, které mu způsobil nespravedlivým odnětím svobody po dobu 12 let? Je možné, že soudce JUDr. Jiří Lněnička pochybil i v jiným soudních případech, které vedl? To jsou otázky, které dnes zaznívají z mnoha stran.

„Robert Tempel jistě není žádný beránek a vzor neposkvrněnosti, ale to nehraje naprosto žádnou roli, protože i ten největší zločinec má právo na spravedlivý proces,“ říká Václav Peričevič ze spolku Šalamoun, který dlouhodobě podporuje nezávislost justice v ČR. „I když se to nerado poslouchá, čím více ten proces bude spravedlivý, tím více to posiluje roli právního státu, vážnosti a důvěryhodnosti české justice, která však v tomto případě naprosto a zcela selhala.“

„Kdy bude obžalován, souzen a odsouzen soudce JUDr. Jiří Lněnička?! Robert Tempel má nárok na mnohamilionové odškodné. 20 let života mu nevrátí! Bude zaplaceno z daní občanů, nebo zabaví soudní exekutoři majetek všem, kdo se na tomto justičním zločinu podíleli?“ ptá se aktivista Jan Šinágl, který zachytil a zveřejnil Tempelovu výpověď z 29. listopadu 2013 na svém YouTube účtu. Video dodnes vidělo více než 111 tisíc uživatelů internetu. (viz níže)

„Kdy bude odhalen pachatel, který odstranil z trestního spisu 41 stran se svědeckými výpověďmi ve prospěch Roberta Tempela?,“ vznáší Šinágl další pochybnosti nad průběhem případu.

Podle autora stížnosti zaslané Evropskému soudu pro lidská práva, Alberta Žirovnického, je případ Tempel pouze „vrcholem ledovce“ v pochybeních české justice.

Výpověď Roberta Tempela (29. listopadu 2013)

Tempel je stále ve vězení. Co se děje?

České právní kruhy se podivují nad situací, která nastala. Robert Tempel sedí bez odsuzujícího rozsudku ve věznici Bělušice u Mostu ještě x dní poté, co byl zproštěn viny.

„Nastává bezprecedentní stav, kdy rozsudky, na základě kterých odsouzený vykonával trest doživotí, jsou zrušeny, a to již 29. července 2021 ve 13.30 hodin, žádné vazební řízení se nekonalo a je tedy zásadní otázkou, na základě jakého právního titulu je Robert Tempel nadále omezován na svobodě,“ ptá se Václav Peričevič ze spolku Šalamoun.

Spolek Šalomoun dále poukazuje na právní skutečnosti, kdy ve výkonu trestu odnětí svobody může být podle zákona pouze osoba na základě pravomocného a vykonatelného rozsudku soudu. Ve vazbě může být opět pouze obviněný, a to opět jen na základě rozhodnutí soudu.

„Ač byl nález Ústavního soudu vyhlášen 29. 7. 2021 a publikován 29. 7. 2021 ve 14 hod. skoro přesně, do tohoto okamžiku nebyl doručen stranám, tj. soudům a obhajobě. Nechápeme, proč s okamžikem zveřejnění nebyl nález pomocí datových schránek, které mají strany povinné, okamžitě odeslán,“ diví se spolek Šalamoun.

Důvodem, proč Tempel stále ještě není na svobodě, může být podle Václava Peričeviče další disfunkce české justice. Vězeňská služba totiž může odsouzeného či obviněného propustit (pokud trest plně nevykonal) pouze na základě rozhodnutí soudu. „Jenže žádný soud takové rozhodnutí od 29. července 2021 14. hod neučinil,“ vysvětluje Peričevič. Tuto skutečnost potvrdila České tiskové kanceláři (ČTK) mluvčí vězeňské služby Markéta Prunerová.

Podle právních zástupců Jaroslava Ortmana a Jakuba Kříže, kteří Tempela obhajovali, Ústavní soud vrátil celý případ „do stadia, kdy plzeňský krajský soud vynesl nepravomocný zprošťující rozsudek. Tempel by tak měl z vězení odejít“ uvedla ČTK.

Podle mluvčí Pražského vrchního soudu Kateřiny Kolářové „trestní řád pro tyto případy soudu ukládá, že má neprodleně po doručení nálezu Ústavního soudu rozhodnout o vazbě, nikoliv automaticky obžalovaného propustit.“

Vrchní soud v Praze činí podle Kolářové „všechny kroky k tomu, aby rozhodnutí učinil v co nejkratší době, přičemž prvním nezbytným krokem bylo právě obstarání trestního spisu,“ který údajně dorazil soudu 3. srpna v odpoledních hodinách. Odvolací jednání má podle soudu vést senát soudce Roberta Fremra.

V řízení celé věci je podle právních zástupců chaos a vězeňská služba v Bělušicích, kde je Tempel zadržován, tvrdí něco jiného, než Vrchní soud v Praze. Tempel by měl být podle nich z právního hlediska již před několika dny propuštěn.

TIP: PŘÍPAD PETR KRAMNÝ – ČASOVÁ OSA UDÁLOSTÍ

Stav české justice

K tématu problémů české justice uveďme například odborný seminář, který se konal v Poslanecké sněmovně 7. září 2020, kde hovořili zejména zástupci nevládních organizací na téma „Spravedlnost a vymahatelnost práva (v ČR)“. Semináře se zúčastnilo více než 100 návštěvníků. Promluvilo zde na 20 řečníků z různých oblastí práva.

Podle drtivé většiny účastníků semináře má český soudní systém značné problémy.

Řečníci hodnotili stav české justice a práva z vlastních zkušeností a dlouhodobé praxe. Zazněly zde odkazy na konkrétní soudní případy. Hovořilo se o práci soudců, státních zástupců, soudních znalců, policie i zákonodárců.

Podle drtivé většiny účastníků semináře má český soudní systém značné problémy, a to jak v oblasti policie, tak v kruzích státních zástupců, soudních znalců i samotných soudců. Více zde…

Související články

Přečtěte si také

Bývalí senátoři opět navrhli trestnost propagace komunistické ideologie
Bývalí senátoři opět navrhli trestnost propagace komunistické ideologie

Zařadit propagaci komunistické ideologie mezi trestné činy opět navrhli bývalí senátoři Martin Mejstřík a Jaromír Štětina, kteří s podobnou snahou v letech 2006 a 2008 neuspěli.

Netanjahu předložil první oficiální plán Izraele na poválečné uspořádání v Gaze
Netanjahu předložil první oficiální plán Izraele na poválečné uspořádání v Gaze

Počítá s izraelskou bezpečnostní kontrolou nad tímto palestinským územím, jež dosud ovládá radikální hnutí Hamás, a s civilní samosprávou prostřednictvím nezávislých palestinských zástupců.

Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně
Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně

Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně, a přiblížil se tak zase o něco republikánské nominaci na prezidenta.

Češi vloni spotřebovali o 4,1 % méně elektřiny, může za to i počasí
Češi vloni spotřebovali o 4,1 % méně elektřiny, může za to i počasí

Čistá (netto) spotřeba elektřiny dosáhla celkové hodnoty 57,8 TWh, což je nejméně za 14 let, uvedl Energetický regulační úřad ve své tiskové zprávě. Meziročně se spotřeba snížila o 4,1 %. Výroba elektřiny vloni klesla takřka o 10 procent.

Mozek zamilovaných: Nová studie odhaluje, proč nás láska může ovládnout
Mozek zamilovaných: Nová studie odhaluje, proč nás láska může ovládnout

Láska zanechává v mozku chemický otisk, který je poháněn dopaminem – dokonce i myšlenka na toho, koho...