Zdenka Danková

2. 11. 2021

Zoo v Jihlavě zve návštěvníky k prohlídce i v zimě a za tmy. Otevřena je po celý rok. Od počátku listopadu se pouze uzavírá jedna pokladna a zůstává otevřena ta hlavní při parkovišti. Ta je otevřena v období od listopadu do března včetně, od 9 do 16 hodin.

Ale ještě i po zavření hlavní pokladny v 16 hodin mohou návštěvníci v areálu zoo setrvat minimálně další dvě hodiny.

„Pravidelně se setkáváme s tím, že si naši návštěvníci myslí, že v čase zavření pokladny se uzavírá i samotný areál zoo, který poté musí opustit. Přitom obzvlášť v zimním období zoo skýtá úžasný zážitek, kdy je v ní poměrně málo návštěvníků, zvířata jsou aktivní, některá se chystají ke spánku a některá se z něj naopak probouzí a se soumrakem ožívají,“ zve k návštěvě jihlavské zoo její ředitel Jan Vašák.

A co jihlavské zoo uvidíte?

Malí levharti cejlonští (Panthera pardus kotyia) konečně dorostli do velikosti, kdy mohou bezpečně chodit ven a za asistence své matky společně prozkoumávají výběh.

Veselo je i nedaleko ve výběhu guanak (Lama guanicoe). Tam se na konci září narodilo jedno mládě – samice, která ve skupině způsobila docela rozruch a lamy ve výběhu pěkně rozhýbala.

V zimním období jsou aktivní i některé chladnomilné šelmy, jako jsou třeba pandy červené (Ailurus fulgens). Ty mají už skoro půlroční mláďata, ale vzhledem k tomu, že malé pandy rostou velice pomalu, teprve nyní jsou ve výběhu vidět.

Po dlouhé době se v zoo narodili i dikobrazi srstnatonosí (Hystrix indica). Dvojčata se narodila 22. září a samice musela zabřeznout takřka hned po dovozu nového samce z plzeňské zoo. Dikobrazi jsou aktivní v noci, a právě zimní období s krátkými dny a brzkým soumrakem je ideální k jejich pozorování.

Zdroj: TZ Zoo Jihlava

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Trump zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli
Trump zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Můžete se vitaminem B12 předávkovat?
Můžete se vitaminem B12 předávkovat?

Je nezbytný pro zdravou funkci mozku a nervů, a protože se v rostlinné stravě téměř nevyskytuje, na jeho dostatečný příjem by si měli dávat pozor zejména vegani a vegetariáni.

Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře
Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře

Navzdory cílům Xi Jinpinga modernizovat Lidovou osvobozeneckou armádu a vyzvat Spojené státy na souboj o pozici nejvyšší vojenské mocnosti na světě je čínský režim pravděpodobně jen „tygrem na papíře“.