Poselství konzumu je fatálně chybné a nemůže přinést štěstí, které slibuje.

Vy se ale pravděpodobně za konzumního spotřebitele nepovažujete a to dělá jen málokdo. Já jsem se za něj nikdy nepovažoval. Ale v Americe je poselství konzumerismu nasycené i ve vzduchu, který dýcháme.

Pokud na to máte, utrácejte! Proč ne?

Pokud existuje problém, peníze ho mohou vyřešit. Samozřejmě!

Většina z nich se k našim očím a uším dostává prostřednictvím reklam a influencerů, ale posilují je také filmy a televizní pořady, které sledujeme, a dokonce i naši přátelé a sousedé.

Čas, který trávíme ve společnosti rodiny a přátel, nám připomíná, že nejlepší věci v životě nestojí ani korunu. (RODNAE Productions / Pexels)

Na přesvědčení záleží

Problémem není utrácení peněz, ale spíše přesvědčení, které k utrácení vede. Existuje mnoho způsobů, jak utrácet peníze, které mohou životu dodat smysl a krásu. Problémem je konkrétní přesvědčení o penězích, které je klamné a nepravdivé.

S manželkou dodnes mluvíme o našem prvním roce manželství jako o nejlepším z našich let před dětmi, přestože jsme žili tak skromně, jak si jen v našich podmínkách dokážete představit. Žádný internet (chodili jsme do knihovny), žádné dárky, žádné jídlo venku, jen jednoduchá jídla v malém bytě.

Ale náš jednoduchý život byl bohatý na čas, nové přátele a levná dobrodružství. A protože jsme neměli tak vysoké nároky, mohli jsme si užívat i těch nejprostších radostí, které by jiní mohli opomíjet.

Bohužel jsem si v těch letech nesl běžné přesvědčení, že více peněz může vše ještě zlepšit. Alespoň bychom měli více možností. A možnosti jsou dobré, ne?

Dalších deset let života a zkušeností tuto víru ani trochu nepodpořilo. Teď už vím, že to byl chybný pohled na svět, který mohl věci ještě zhoršit.

Čas, který trávíme ve společnosti rodiny a přátel, nám připomíná, že nejlepší věci v životě nestojí ani korunu. (cottonbro/Pexels)

Srovnání

Zdálo by se, že pokud jste již nyní šťastní, více peněz v životě by bylo čistě pozitivní. Zachovat si současné štěstí a přidat pozitivní možnost peněz, správně?

Samozřejmě jsem věděl, že nejbohatší lidé na světě nejsou nejšťastnější, ale myslel jsem si, že je to prostě proto, že se nechali unést nebo nevěděli, jak utratit peníze za správné věci.

Nedokázal jsem si však představit, že zvýšení konzumních statků je spojeno s předvídatelnými náklady.

Konzum zvyšuje laťku očekávání.

Jakmile si jednou pořídíte internet, televizi nebo chytrý telefon, život bez těchto vymožeností si už jen těžko dokážete představit. Jakmile něco máme, zvykneme si na to a očekáváme to. Počáteční potěšení, které nám to přineslo, nevydrží na stejné úrovni, ale prostě se stane novým minimem.

Konzum vytlačuje ty části života, na kterých skutečně záleží.

Konzum si žádá nejen naše peníze, ale také náš čas a pozornost. Nejenže si věci kupujeme, ale také sníme o tom, co si koupíme příště, čteme o nich recenze a pak je musíme udržovat a opravovat, když se rozbijí. Někdy se obáváme, že naši vrstevníci mají lepší věci než my, a tak pracujeme tvrději a déle, abychom si mohli koupit více věcí.

Všechna tato pozornost věnovaná věcem, které ve skutečnosti nepotřebujeme, vytlačuje čas, který bychom mohli věnovat skutečnému životu a radosti z toho, co už máme.

Čas, který trávíme ve společnosti rodiny a přátel, nám připomíná, že nejlepší věci v životě nestojí ani korunu. (Askar Abayev / Pexels)

Proč zvolit méně

Dobře, možná je větší utrácení spojeno s několika nevýhodami, ale kdybychom měli možnost zdědit milion dolarů nebo žít s menším příjmem, než máme nyní, téměř všichni bychom si vybrali první možnost a věřili, že je to cesta ke šťastnějšímu životu. Proč?

Stejně jako si nedokážeme představit a spočítat skutečné náklady volby většího množství, nedokážeme si představit ani výhody volby menšího množství.

Když se rozhodnu méně konzumovat, nevolím si život, který je nudný nebo bez potěšení. Vůbec ne. Ve skutečnosti je mým hlavním argumentem pro méně konzumní způsob života to, že je to prostě krásnější způsob života.

Odmítnutím konzumu získáte čas na to, co je důležité.

Když budete mít v životě méně věcí a méně rozptýlení, získáte především spoustu času. Slovo bohatství používám strategicky, protože na konci života je čas jedinou investicí, která bude mít význam. Jak s ním naložíte?

Pro naši rodinu to znamenalo upřednostnit vztahy.

Znamenalo to také snahu přizpůsobit celý svůj život tomu, co považujeme za pravdivé, dobré a moudré.

A nakonec vyplníme část svého života takovými radostmi, které si za peníze nekoupíme, protože vyžadují nespěchající čas. Užívání si těchto nevinných radostí, jako je čtení knihy, procházka, smích s přáteli, vaření oblíbeného jídla nebo hraní her, nás naplňuje vděčností. Připomíná nám to, že už máme všechno, co potřebujeme.

Odmítnutím konzumu získáte zpět své peníze.

Je možná ironické, že když se odkloníte od touhy spotřebovávat stále více, můžete zjistit, že máte více peněz. Právě ty, které byly dříve palivem pro vaši spotřebu.

Co s těmito přebytečnými penězi?

Pomáhejte ostatním! Mnohem větší štěstí najdete v dávání než v tom, že si budete zajišťovat stále více a více.

Využijte své peníze k tomu, abyste si získali přátele tím, že budete žít štědře a opravdově pohostinně. Pěstujte soucit tím, že budete vycházet vstříc potřebám lidí kolem sebe. Darujte je organizacím ve vaší komunitě nebo v zahraničí, které dělají úžasnou práci.

Když se zbavíte závislosti na penězích, váš život se naplní bohatstvím, které jste nikdy nečekali.

Odmítnutí konzumu zvyšuje vaši schopnost se radovat.

Mnohé z radostí, které si za peníze nekoupíte, se podobají radosti ze zdravého a chutného domácího jídla. Jako dítě jsem si nikdy nedokázal představit, že jemná a získaná chuť pečené zeleniny někdy zvítězí nad okamžitým uspokojením z Happy Mealu.

Ale teď, v dospělosti, si v 99,9 procentech případů vyberu zdravé jídlo.

Když se zbavíme konzumu založeného na pohodlnosti, okamžitých radostech a okamžité spotřebě, zjistíme, že naše schopnost vychutnat si nuance a složitost jednoduchých životních radostí se zvýšila.

Odmítnutí konzumu přináší nové radosti, které jsou trvalé a dlouhodobé a s časem sílí. A to je něco, co se za peníze koupit nedá.

Tento článek byl původně zveřejněn na stránkách This Evergreen Home.

Přeložil: P. M.