Praha – Nadílka pro opeřence. Kosům jablka, brhlíkům slunečnicová semena a sýkorám vlašské ořechy. Česká společnost ornitologická vyzvala veřejnost, aby nejen na Mikuláše, ale celou zimu myslela také na drobné volně žijící ptactvo a obdarovala ho vhodným krmivem. Pozorování ptáků na krmítku a jejich poznávání je skvělou aktivitou pro děti, které z pohodlí domova zjistí víc o životě opeřenců.

Karanténa nebo omezení související s nouzovým stavem nemusí nutně znamenat ztracení kontaktu s přírodou

„Poměrně jednoduše si můžeme přírodu pozvat až k sobě domů. Tím, že připravíme krmítko a pítko. Anebo tak, že uděláme naši zahradu přátelskou a lákavou pro živočichy. Například necháme na stromě pár nesklizených jablek, shrabeme listí na kupu místo kompletního odklizení a z větví uděláme hromadu, která bude ptákům sloužit jako úkryt i spižírna,“ říká Dita Hořáková z České společnosti ornitologické.

V období, kdy teploty klesají pod nulu a sněží, je pro ptáky náročnější hledat potravu. „Můžeme jim významně pomoci, když jim připravíme krmítka s vhodnou potravou. Ideální jsou slunečnicová semena, vlašské ořechy, případně jablka. Rodiče mohou při té příležitosti představit dětem ptáky, kteří na krmítko létají, a vyrobit si s nimi jednoduché krmítko. Využít k tomu mohou i materiály od nás,“ doporučuje Hořáková.

Návody na výrobu krmítek a určování ptáků zde.

Pokud se rozhodneme přikrmovat ptáky, je důležité dělat to zodpovědně, abychom jim naopak nechtěně neuškodili.

Nedávat lojové koule v síťkách

„Nevhodné je pečivo či kuchyňské zbytky, které jsou mastné, solené nebo kořeněné. Nedoporučujeme ani lojové koule v síťkách, které jsou zbytečný jednorázový plast a ve kterých ptáci mohou uvíznout drápkem. Často se také stává, že prázdné síťky zůstanou celou zimu, a mnohdy až do jara, visí na stromech, mohou spadnout a lákat vůní psy nebo ježky, kteří je sežerou a mají pak problémy.

Koule v síťkách ptákům raději nedávat! (Foto: Martin Arusalu / Unsplash

Koule doporučujeme kupovat bez sítěk anebo si vyrobit domácí a umístit do tubusových krmítek. Zásadní je také krmítka pravidelně čistit – jednou týdně vydrhnout kartáčkem a nechat důkladně vyschnout,“ říká Hořáková.

Více o přikrmování, krmítkách a druzích ptáků na krmítku lze nalézt zde.

Vzdělávání dětí a mládeže a tvoření kladného vztahu k přírodě je důležité téma, kterému se Česká společnost ornitologická pravidelně věnuje ve svých aktivitách.

„Pozorovat krmítko je skvělá možnost, jak se děti z bezprostřední blízkosti dozvědí více o ptácích. Jak vypadají, jak se chovají a jaká potrava jim chutná. Poučí se, bude je to bavit a navíc udrží pozornost, protože na krmítku se pořád něco děje,“ sděluje Hořáková.

Sčítání ptáků na krmítkách

Na druhý lednový víkend pak připravují ornitologové čtvrtý ročník sčítání ptáků na krmítkách, kde mohou nejen děti své znalosti zúročit. Už nyní se mohou zájemci hlásit o tipy a novinky na webové stránce ptacihodinka.birdlife.cz, kde jsou zároveň i užitečné videonávody a materiály k poznávání a přikrmování ptáků. Stránka bude zároveň o sčítacím víkendu sloužit pro vkládání pozorování.

Sčítání opeřených návštěvníků se lze zúčastnit z pohodlí domova.

Čtvrtý ročník sčítání ptáků na krmítkách – Ptačí hodinka: 7.–9. ledna 2022

Ptačí hodinka je dlouhodobý program občanské vědy České společnosti ornitologické, pomocí kterého chtějí ornitologové zjistit více o chování ptáků přezimujících v České republice. Program je určený pro širokou veřejnost a je vhodný pro každého, i bez předchozích zkušeností se sčítáním ptáků.

Prvního ročníku v lednu 2019 se zúčastnilo 14 tisíc lidí, druhého ročníku v lednu 2020 víc než 21 tisíc lidí a třetího ročníku přes 27 tisíc lidí – tehdy počet pozorovaných ptáků poprvé překročil hranici půl milionu. Ve všech ročnících byla nejpočetněji pozorovaným ptákem sýkora koňadra. Výsledky jsou k dispozici zde.