Olympijské hry v Pekingu 2022
Retrospektiva událostí
Začátek zimních olympijských her se rychle blíží. V reakci na rozsáhlé případy porušování lidských práv ze strany čínského režimu zavedly Spojené státy, Kanada, Velká Británie, Nový Zéland, Austrálie a Japonsko diplomatický bojkot zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022, které se budou konat od 4. do 20. února.
Diplomatický bojkot se nedotýká účasti sportovců. Týká se pouze vládních a politických delegací, které tímto deklarovaly svůj otevřený protest.
Znepokojení mezinárodního společenství vzbuzuje zejména genocida páchaná čínským režimem v provincii Sin-ťiang na ujgurském etniku, provozování pracovních táborů, v nichž pracují političtí vězni a vězni svědomí, potlačování obhájců lidských práv, zatýkání právníků nebo pronásledování věřících a pro-demokratických aktivistů.
„Olympismus je životní filozofií založenou na respektování základních univerzálních etických principů.“ – Olympijská charta
V souvislosti s rozšiřováním pracovních táborů v Číně Spojené státy zakázaly dovoz výrobků, které jsou produktem nucené práce. Vydaly také zákon zakazující veškerý dovoz výrobků z provincie Sin-ťiang.
Vedoucí představitelé států skupiny G7 také opakovaně kritizovali čínský režim za masivní porušování lidských práv v Sin-ťiangu a Hongkongu. „Budeme prosazovat naše hodnoty, mimo jiné tím, že vyzveme Čínu, aby respektovala lidská práva a základní svobody,“ uvedla v prohlášení skupina G7.
Situaci kolem pekingské olympiády také přiostřilo nedávné obvinění, které zveřejnila čínská tenisová hvězda Pcheng Šuaj na svém profilu. Prohlásila, že byla znásilněna bývalým místopředsedou Komunistické strany Číny Čangem Kao-lim, který stál v čele obří čínské delegace v Praze v roce 2014. Osobně se setkal prezidentem Zemanem a tehdejším premiérem Bohuslavem Sobotkou. Tenistka následně za nejasných okolností zmizela.
Příspěvek trojnásobné čínské olympioničky a bývalé světové jedničky ve čtyřhře byl po 20 minutách smazán, ale jeho screenshot se začal šířit v Číně i v zahraničí. Čínská tenistka po zveřejnění obvinění náhle zmizela.
Mezinárodní společenství se začalo obávat o její bezpečnost. Zástupci různých zemí a sportovních asociací se obraceli na čínský režim s žádostmi o zveřejnění informací o místě jejího pobytu a zdravotním stavu.
„Cílem olympismu je zapojit sport do služby harmonického rozvoje lidstva s cílem vytvořit mírovou společnost, která dbá o zachování lidské důstojnosti.“ – Olympijská charta
Ženská tenisová asociace v reakci na zacházení s tenistkou zrušila turnaje v Číně a Hongkongu. Krok asociace podpořila řada špičkových tenistů včetně české tenisové hvězdy Martiny Navrátilové.
Navrátilová ocenila odvážný postoj předsedy Ženské tenisové asociace, který podle ní spolu s asociací „postavili principy nad dolary“.
Zakladatelka Ženské tenisové asociace Billie Jean Kingová v reakci uvedla, že se asociace „rozhodla stát na správné straně historie“. „Je to další důvod, proč je ženský tenis lídrem v ženském sportu,“ napsala Kingová.
Bývalá světová jednička Andy Roddick uvedl, že je díky tomuto kroku „hrdý na to, že se pohybuje na tenisovém orbitu“.
„Existuje spousta organizací, které si něco takového mohou dovolit mnohem více než WTA,“ napsal na Twitteru. „Udělat správnou věc je mnohem snazší, když s tím nejsou spojeny žádné náklady,“ uvedl Roddick.
Duch a smysl olympiády
Vznik olympiády byl inspirován antickými olympijskými hrami, které se konaly od 8. století před Kristem v řecké Olympii. V roce 1894 založil francouzský baron Pierre de Coubertin Mezinárodní olympijský výbor a o dva roky později se konaly v řeckých Athénách první moderní olympijské hry.
Smysl moderní olympiády zformuloval Pierre de Coubertin v díle Antický ideál tělesné krásy a duchovní dokonalosti. Olympijské hry jsou dnes obohaceny o požadavek rovnoprávnosti všech sportovců bez rasové, politické a náboženské diskriminace a o požadavek demokracie a internacionalismu.
Dnešní olympijská myšlenka je zapsána v základním článku Olympijské charty. Autory první verze této charty z roku 1894 byli baron Pierre de Coubertin společně s českým spisovatelem Jiřím Stanislavem Guth-Jarkovským.
„Olympismus je životní filozofií, povznášející a vyváženě spojující v jeden celek zdatnost těla, vůle a ducha. Spojením sportu, kultury a výchovy usiluje olympismus o vytvoření způsobu života, založeného na radosti z vynaloženého úsilí, na výchovné hodnotě dobrého příkladu, sociální odpovědnosti a na respektování základních univerzálních etických principů. Cílem olympismu je zapojit sport do služby harmonického rozvoje lidstva s cílem vytvořit mírovou společnost, která dbá o zachování lidské důstojnosti,“ uvádí Olympijská charta (pdf).